4 sposoby na tanie podróżowanie

Wakacje tuż tuż! Poznaj nasze porady o tanim podróżowaniu i wyjedź na urlop swojego życia.

4 sposoby na tanie podróżowanie
Jak oszczędzać podróżując po świecie?

Wymarzone wakacje pod palmami, wieczorne spacery ulicami europejskich metropolii, szalona wyprawa w góry czy wycieczka na odległe kontynenty. Podróże to fascynująca przygoda, sposób na bliższe poznanie świata, odpoczynek i otwarcie się na nowe doświadczenia życiowe. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, można podróżować tanio, niemal za darmo. Wystarczą do tego odpowiednie przygotowanie, pozytywne nastawienie oraz gotowość na spotkanie z nieznanym. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pozwolą znacznie ograniczyć koszty.

1. Polowanie na tanie przeloty

Podróżnik, który chce eksplorować świat za niewielkie pieniądze, powinien być elastyczny i zawsze przygotowany. 

 • Jeżeli trafi się rewelacyjna oferta na wyprawę do Gwatemali, to trzeba z niej skorzystać, na chwilę odłożyć inne plany, bo może w kolejnym miesiącu pojawi się promocja do innej wymarzonej destynacji. 
 • Warto śledzić promocje, konkursy oraz zniżki linii lotniczych. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć na portalach fly4free, mleczne podróże czy tripsta, które przedstawiają gotowe, tanie propozycje przelotów w różne zakątki świata. 
 • Rezerwując miejsca w samolocie z odpowiednim wyprzedzeniem można znaleźć loty nawet za kilka złotych
 • Dodatkową oszczędnością jest podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym. Niektórzy tani przewoźnicy jak np.: WizzAir naliczają spore opłaty za bagaż rejestrowany.

2. No to w drogę

Autostop, BlaBla Car, pociągi, rosyjskie marszrutki, riksze, każdy środek transportu ma swoje wady i zalety. 

W niektórych miejscach bardzo dobrze podróżuje się autostopem, w niektórych krajach taka wyprawa może być fascynująca, a jednocześnie niebezpieczna. 

 • Przykładem może być Gruzja, kraj, w którym Polacy przyjmowani się niczym bliska rodzina, pojeni winem i zapraszani na uroczyste biesiady, supry. Niestety gruzińscy kierowcy często prowadzą pod wpływem alkoholu, także w stromych, górskich rejonach. Jednak autostop jest doskonałą, darmową alternatywną na wycieczki po Europie. 

Tanie, lecz nie darmowe opcje to na przykład BlaBla Car, który daje możliwość przejażdżki samochodowej za niewielkie pieniądze. 

BĄDŹ OSZCZĘDNY:
Oszczędzanie to nic trudnego - wystarczy mieć plan i pomysły! Poznaj nasze poradniki o codziennych sposobach na niższe wydatki.
 • Kierowcy sugerują swoim gościom bardzo odmienne kwoty, dlatego warto szukać tych tanich, by za 40zł dojechać do Wiednia, czy za 50zł wybrać się do Estonii. 

Z kolei w Indiach dobrze jest podróżować rikszą po miastach, natomiast pociągi wybrać na dłuższe wyprawy przez kontynent.

3. Bezpieczny sen za kilka złotych

Sposobów na noclegi jest naprawdę wiele, warto jednak skorzystać, z którejś z poniższych opcji:

 • Couchsurfing - strona internetowa, która pośredniczy w kontakcie pomiędzy podróżnikami. Ludzie oferują tam darmowe noclegi na swojej kanapie. Couchsurfing to także wspaniała okazja do poznania innej kultury, zwyczajów, przyjrzenie jej się z wewnętrznej perspektywy. Gospodarze często oferują także darmowe posiłki, oprowadzają po mieście czy zabierają na wycieczki po okolicy.
 • Camping - to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią przemierzać górskie szlaki czy piękne równiny. W wielu krajach można znaleźć miejsca, gdzie można rozbić namiot całkowicie za darmo. Czasami lokalni mieszkańcy pozwalają na rozłożenie obozowiska w pobliżu ich posiadłości.
 • Nocowanie w samochodzie - jeżeli podróżujemy samochodem, możemy wykorzystać go także jako bazę noclegową.
 • Airbnb - to kolejna strona, która umożliwia wynajęcie mieszkania czy pokoju od prywatnych osób. Często jest to tańsza opcja niż hotel, a do tego stwarza nowe możliwości poznania mieszkańców danego kraju.

4. Tajemnice lokalnej kultury

Każdy kraj ma swoją odmienną kulturę, zwyczaje i zasady. Warto przed wyjazdem poczytać o celu podróży, by lepiej zrozumień lokalnych mieszkańców i ograniczyć koszty. 

 • Mieszkańcy Azji, Afryki, Półwyspu Arabskiego znacznie zawyżają ceny widząc turystów, traktując ich jako potencjalne źródło dochodów. 
 • Jednocześnie fundamentem handlu w tych miejscach jest targowanie się. Sprzedawca czuje się wręcz obrażony, jeżeli ktoś kupuje od niego produkt, pamiątkę bez próby zbicia jej ceny. Dlatego wybierając się na zakupy dobrze jest zorientować się w lokalnych stawkach i uparcie dążyć do ich osiągnięcia. 
 • Dotyczy to także przejazdów rikszą w Tajlandii czy Indiach. Zawsze przed wejściem do pojazdu należy ustalić dokładną stawkę.

W obecnych czasach, cały świat jest dostępny na wyciągnięcie ręki. Przy odpowiedniej determinacji, chęci można realizować swoje podróżnicze marzenia i zwiedzać, poznawać świat niemal za darmo. Można podróżować i pracować za granicą, przemieszczać się jako załoga statku jachtostopem, stołować się w restauracjach, z których korzystają lokalni... Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Wystarczy spakować plecak, uzbroić się w dobry humor i wyruszyć w nieznane.

Więcej PORAD O PODRÓŻOWANIU:
Prawa pasażerów linii lotniczych »
Jak oszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje? »
ABC urlopu wypoczynkowego »
Czy karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem na tanie wakacje? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie