Co jest tańsze: Mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Własne cztery kąty to marzenie wielu osób - dylemat brzmi najczęściej: wygodne mieszkanie w mieście czy dom z ogrodem na peryferiach?

Co jest tańsze: Mieszkanie czy dom jednorodzinny?
Koszty zakupu i utrzymania własnego lokum

Wynajmując przez lata lokal mieszkalny, w pewnym momencie życia przychodzi czas na zmiany. Nie ma się dłużej ochoty płacić komuś za mieszkanie, więc decyzja o nabyciu czegoś na własność przychodzi dość łatwo. Trudnym wyborem jest natomiast rodzaj przyszłego lokum: przytulny dom z ogródkiem poza miastem bądź wygodne mieszkanie w pobliżu centrum? Oprócz osobistych preferencji bardzo ważne są również koszty powiązane z ich nabytkiem oraz eksploatacją. Które lokum będzie bardziej opłacalne dla domowników?  
 

DYLEMAT WIELU OSÓB: MIESZKANIE CZY DOM 

 

CIASNE, ALE WŁASNE!

Ciężko jest wycenić orientacyjny koszt zakupu mieszkania bądź domu nie znając lokalizacji, ani metrażu pożądanego lokalu. Można jednak przyjąć, że zakup małego mieszkania w centrum będzie często dwukrotnie droższym rozwiązaniem, niż zakup większego domu jednorodzinnego na wsi.
 
Alternatywę stanowi zakup mieszkania na obrzeżach miasta, co może okazać się nieco tańszym rozwiązaniem - jednak cena takiego mieszkania za mkw. i tak będzie nieco wyższa niż w przypadku domu znajdującego się poza miastem. Nie zapominajmy, że zakup używanego domu (rynek wtórny) wraz z zagospodarowanym ogródkiem to jedno, inaczej z kolei będą kształtować się całkowite koszty przy zakupie surowej działki i postawieniu własnego domu „od zera”.  

 

KOSZTY BUDOWY

Koszt budowy domu „pod klucz” o powierzchni użytkowej 135 m2 wyniesie ok. 350-400 tys. zł. Cena ta obejmuje zarówno materiały, robociznę i zagospodarowanie ogrodu - przy jednoczesnym założeniu, że już posiadamy działkę budowlaną wraz z podciągniętymi wszystkimi mediami (prąd, gaz oraz kanalizacja) oraz gotowy projekt domu.  
 
Warto zwrócić uwagę na możliwości obniżenia kosztów budowy domu:
 
 • prefabrykowany będzie o wiele tańszy niż murowany,
 • budowa systemem gospodarczym to oszczędności na poziomie 10-20% w porównaniu do budowy wykonanej systemem zleconym,
 • gotowy projekt domu to zakres cen 2-4 tys. zł, natomiast za indywidualny projekt należy zapłacić od 5 tys. zł wzwyż.
   
 

KOSZTY EKSPLOATACJI mieszkania i domu

Jednym z najważniejszych kosztów jakie musimy ponieść zarówno w przypadku mieszkania, jak i domku jednorodzinnego to jego utrzymanie. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę w obu przypadkach?

 

Koszty utrzymania mieszkania

 • opłaty do Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej to wydatek średnio 450 zł miesięcznie. Opłaty obejmują: zimną wodę, wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków, CO, Fundusz Remontowy, utrzymanie części wspólnych oraz podatek od nieruchomości (zwykle im starsze i większe mieszkanie, tym wyższe opłaty),
 • gaz i prąd (ok. 100-150 zł miesięcznie),
 • telewizja i Internet (ok. 50-100 zł miesięcznie).
   
 

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

 • ogrzewanie – to zdecydowanie najwyższy koszt jakiego można się spodziewać chcąc zamieszkać we własnym domu. Koszty wzrastają zwłaszcza w okresie zimowym i jest to wydatek od ok. 500 zł miesięcznie wzwyż,
 • prąd (min. 150 zł miesięcznie), zimna woda (ok. 150-300 zł miesięcznie w zależności od sezonu),
 • odprowadzanie ścieków (ok. 200 zł rocznie),
 • indywidualna umowa na wywóz śmieci (ok. 40 zł miesięcznie),
 • telewizja i Internet (ok. 100 zł miesięcznie),
 • podatek od nieruchomości (ok. 35 zł miesięcznie),
 • ubezpieczenie domu (ok. 400 zł rocznie),
 • opłaty związane z utrzymaniem ogrodu: benzyna do kosiarki, podlewanie trawnika, zakup roślin itp.
 • wszelkie koszty napraw i remontu (wycena indywidualna w zależności od potrzeb).
 

Należy mieć na uwadze, że miesięczne opłaty za mieszkanie np. 70 m2 w Warszawie wyniosą nas ok. 700-800 zł, natomiast utrzymanie domu o dwa razy większej powierzchni to koszt ok. 1 tys. zł. Kwoty te nie różnią się znacznie od siebie, więc tylko od preferencji domowników i ich osobistych priorytetów zależy ostateczny wybór: mieszkanie czy dom?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie