Co jest tańsze: okulary czy soczewki?

Okulary czy soczewki? Jeśli lubimy oba rozwiązania, o wyborze zadecydować może cena. Co opłaca się bardziej?

Co jest tańsze: okulary czy soczewki?
Cenowy przewodnik dla niedowidzących

Zarówno soczewki, jak i okulary mają swoich zwolenników. Za okularami przemawia wygoda, łatwość zakładania czy względy praktyczne, soczewki wybierają często ci, którzy w okularach nie czują się dobrze i wolą nie zwracać dodatkowej uwagi na choćby niewielką wadę wzroku.

Dla wszystkich tych, którzy lubią zarówno soczewki, jak i okulary, często decydującym o wyborze czynnikiem jest cena. Co jest tańsze?
 

Okulary vs soczewki kontaktowe

 

Ile kosztują okulary?

Ceny dostępnych na rynku okularów są oczywiście bardzo różne. Wiele zależy nie tylko od jakości wykonania czy wygody użytkowania, ale również marki i projektu.

► Jeśli jednak zdecydujemy się nie przepłacać wybierając design od światowej sławy projektanta, dobrej jakości oprawki możemy nabyć już za 200 – 300 złotych. Droższe mogą kosztować nawet trzy raz tyle, tańsze nabędziemy już za niecałe 100 złotych.

► Na jakości szkieł korekcyjnych nie warto oszczędzać. Wybierając tradycyjne szkła plastikowe z powłoką antyodblaskową (tzw. antyrefleksem) zapewniającą lepszą ostrość widzenia i wygodę użytkowania zapłacimy około 200 - 300 złotych. Więcej zapłacimy np. za szkła z przyciemnianą powłoką.

Ceny szkieł mogą być również uzależnione od wady wzroku. Rzadziej spotykane i wymagające specjalistycznej korekty szkła będą odpowiednio droższe. Więcej zapłacimy również za tzw. szkła dwuogniskowe lub toryczne.

Kupując okulary warto korzystać z promocji dostępnych u wybranych optyków. Niektóre salony wyprzedające wychodzące z mody oprawki pozwolą nam zaoszczędzić od 30% do nawet 75% pierwotnej ceny modnych oprawek. W salonach optycznych można również umówić się na badanie wzroku i skorzystać ze zniżek dla klientów.

 

Ile kosztują soczewki?

Soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w salonach optycznych, bezpośrednio u okulistów, jak i na popularnych serwisach zakupowych.

► Pierwszą parę warto oczywiście zakupić u optyka, by pod okiem specjalisty nauczyć się poprawnie zakładać soczewki, sprawdzić wygodę ich noszenia i komfort użytkowania. Istotne jest również ponowne zbadanie naszego wzroku, gdyż wada może różnić się w przypadku szkieł do okularów i soczewek kontaktowych.
  ► Ceny soczewek mogą się różnić w zależności od wybranych marek i rodzaju. Na komforcie użytkowania soczewek nie warto jednak oszczędzać – te najtańsze często powodują podrażnienia i zaczerwienienie oka, przyczyniając się do jego bolesności, a w efekcie lądują w koszu wraz z pieniędzmi na nie wydanymi.

Koszt soczewek zależy głównie od marki oraz okresu ich użytkowania - dzienne soczewki są z reguły droższe od miesięcznych. W przypadku poważniejszych schorzeń czy wad wzroku, cena soczewek może wzrosnąć. Więcej zapłacimy również za szła zmieniające kolor oczu.

Za zakupione na portalach aukcyjno-zakupowych (np. Allegro) soczewki zapłacimy mniej niż u optyka, dlatego po profesjonalnym doborze odpowiedniego dla siebie rodzaju i marki soczewek warto korzystać z tej opcji. Zakup soczewek przez Internet może nas wynieść od 35 do 80 złotych za miesięczne opakowanie zawierające 6 sztuk z wliczonymi w cenę kosztami dostawy.

► Noszenie soczewek wymaga od nas zakupu dodatkowych płynów, których duże butelki o pojemności około 360 ml i zapewniające swobodę korzystania przez okres około 3 miesięcy kosztują nie więcej niż 40 złotych. Warto szukać promocji, w ramach których opakowanie soczewek nabyć można wraz z niewielką butelką płynu w standardowej cenie.

 

Okulary czy soczewki - Co jest tańsze?

Uwzględniając rozkład ceny w czasie okulary są tańszą opcją. Choć jednorazowy wydatek wydaje się być wyższy, dobrej klasy okulary powinny nam starczyć na przynajmniej trzy lata użytkowania, nie tracąc na wygodzie czy jakości.

W tym czasie za soczewki możemy zapłacić od 1000 do nawet 2000 złotych (w zależności od wybranego rodzaju i producenta).

Okulary mogą się jednak okazać mniej opłacalną opcją w przypadku tych, których wada wzroku wciąż się zmienia, wymuszając częsty zakup nowych szkieł. Soczewki mogą też okazać się lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy o okularach zapominają, zostawiając je w różnych miejscach lub których okulary narażone są na częste uszkodzenia.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie