Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna: Porady

Rozmowa telefoniczna przez telefon to możliwość zapoznania kandydata jeszcze przed zaproszeniem go do kolejnych etapów rekrutacji. O czym w jej trakcie pamiętać?

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna: Porady
Jak dobrze wypaść rozmawiając z potencjalnym szefem przez telefon?

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna to częsty zabieg pozwalający na zaoszczędzenie czasu, zarówno rekrutera, jak i kandydata na stanowisko. W większości firm jest pierwszym etapem złożonego procesu rekrutacji i umożliwia wstępną ocenę kandydata pod kątem pożądanych u pracowników cech. Często pozwala również na uzupełnienie podstawowych informacji o kandydacie.

Chociaż szukającym pracy telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna może się wydać stresującą i minimalizującą szanse na zaprezentowanie się pracodawcy od dobrej strony, wcale nie musi się taką okazać w rzeczywistości. Co warto wiedzieć, o czym pamiętać i jak się przygotować?
 

Udana rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

 

Bądź przygotowany na telefon…

Szukasz pracy, codziennie rozsyłając CV w odpowiedzi na dziesiątki nowych ogłoszeń pracodawców? Nie zdziw się, gdy w końcu ktoś oddzwoni i zaproponuje krótką rozmowę telefoniczną.

Rekruterzy rzadko zapraszają kandydata do siedziby firmy, nie zamieniwszy z nim wcześniej choćby paru zdań. Jeśli widzisz, że dzwoni do ciebie nieznany numer, nie bój się odebrać.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna zostać przeprowadzona w komfortowych dla obu stron warunkach, jeśli więc czujesz, że skrzypiący na każdym zakręcie wagon tramwaju nie jest najlepszym miejscem, śmiało poproś rekrutera o telefon o wyznaczonej porze – dzwoniący najczęściej sami zapytają, czy telefonują w odpowiednim momencie.

Rekruterzy coraz częściej kontaktują się w pierwszej kolejności poprzez email z prośbą o wyznaczenie terminu rozmowy telefonicznej, która będzie odpowiadała kandydatowi.

 

…i na rozmowę

Rozmowa kwalifikacyjna, szczególnie ta prowadzona przez telefon, może okazać się nieco stresującym przeżyciem. Umówiwszy się z rekruterem na konkretną godzinę i dzień, warto więc się do niej dobrze przygotować.

Dzięki pierwszemu kontaktowi z pracodawcą, czy to przez telefon, czy email, wiesz już jaka firma jest zainteresowana twoją aplikacją. Możesz więc zebrać pierwsze informacje na jej temat i obmyślić odpowiedź na pytanie o to, dlaczego chciałbyś podjąć pracę dla tego właśnie zakładu.

Pamiętaj, by dobrze zapoznać się z własnym CV – skoro je wysyłasz, musisz wiedzieć, jakich informacji na swój temat udzielasz pracodawcy. Nie zapomnij o odnalezieniu i dokładnym przeczytaniu oferty pracy, na które wysłana została aplikacja. Warto przypomnieć sobie wymagania i umiejętności niezbędne do uzyskania danego stanowiska.

Jeśli boisz się, że mógłbyś pominąć coś ważnego pod wpływem nerwów, miej przy sobie wydrukowaną wersję życiorysu z podkreślonymi najważniejszymi informacjami.

Znajdź też komfortowe miejsce na odbycie rozmowy, wyłącz telewizor i radio, zadbaj o to, by nie przeszkadzali ci inni domownicy a skupienie skieruj jedynie na słowa rekrutera.

 

Słuchaj z uwagą

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj nie dłużej niż pół godziny. W tym czasie powinieneś uważnie słuchać tego, co rekruter ma do powiedzenia. Nie przerywaj i nie zadawaj pytań w momentach, gdy to pracodawca opisuje zakres zadań na stanowisku czy swoje oczekiwania względem kandydata.

Od czasu do czasu możesz wtrącić „rozumiem” bądź „wszystko jasne”, by upewnić rozmówcę, że uważnie przysłuchujesz się jego słowom i nie masz wątpliwości co do znaczenia jego słów.

 

Odpowiadaj

Prowadząc rozmowę staraj się odpowiadać przyjaznym, rzeczowym tonem. Zadbaj o to, by formułowane zdania nie były zbyt rozwlekłe, ale treściwie i zwięźle prezentowały odpowiedzi na zadane pytania.

Panuj nad swoim głosem, starając się nie pokazać rekruterowi zdenerwowania. Jeśli masz ochotę głęboko odetchnąć, odsuń na chwilę telefon od ust.

Zapomnij o bezdźwięcznym potakiwaniu w stylu „yhym” albo „ehm”, odległość może skutecznie zagłuszyć takie westchnienia, są one zresztą mało eleganckie. Postaraj się też nie wtapiać „yyyy” i „eeee” w pauzy pomiędzy kolejnymi wypowiedziami.

Jeśli nie wiesz, co powiedzieć i potrzebujesz chwili na zastanowienie, zrób przerwę, powiedz „To bardzo interesujące pytanie, muszę zastanowić się nad odpowiedzią” i po chwili kontynuuj rozmowę.

 

Przewiduj

Wiedząc, o jakie stanowisko się ubiegasz, możesz z wyprzedzeniem przygotować się do odpowiedzi na większość standardowych pytań rekrutacyjnych.

W czasie rozmowy telefonicznej będziesz spokojniejszy, jeśli zadbasz o wcześniejsze przygotowanie wzorca odpowiedzi.

W przypadku, gdy starasz się o stanowisko dla osób znających języki obce nie zdziw się, jeśli rekruter zasugeruje nagle przejście na język angielski czy niemiecki i będzie kontynuował konwersację w tym języku.

 

Zachowaj profesjonalizm

Rozmowa kwalifikacyjna z rekruterem wymaga skupienia i uwagi. Nawet jeśli słowa pracodawcy zaczynają cię nudzić, nie sięgaj po przekąski, nie pij herbaty i nie tłum ziewania.

Postaraj się nie wtrącać żartów czy anegdot – nie wiesz przecież, na ile możesz sobie pozwolić. Bądź profesjonalny i rzeczowy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie