Ten samochód będzie mój! Tylko jak go kupić?

Posiadanie samochodu to przede wszystkim wygoda i komfort. Ciężko jednak kupić auto za własne środki. Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytowych, pomocnych w takich sytuacjach. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Ten samochód będzie mój! Tylko jak go kupić?
Kredyt samochodowy pomoże w zakupie auta

Najważniejsze to podjąć pierwszą decyzję: chcę kupić samochód. Nie masz wystarczającej ilości gotówki więc idealnym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu. 

Wybór oferty odpowiedniej dla Ciebie nie będzie jednak prosty, na rynku dostępnych jest wiele opcji, każda ma zalety, jak i wady, dlatego warto poznać kilka przydatnych rad dotyczących kredytów oferowanych przez różne instytucje finansowe.

Kredyt samochodowy na auto second-hand czy nowe?

Kredyt samochodowy możesz przeznaczyć na zakup obydwu, jednak kupując auto używane spotkasz się z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi przede wszystkim wieku pojazdu. Ciężko znaleźć bank, który zgodzi się na skredytowanie samochodu starszego niż 10 lat

Powód? Kredyt samochodowy otrzymujesz z reguły na ok. 5 lat, co oznacza, że po spłacie Twoje auto będzie już w niestety dość podeszłym wieku a taki samochód nie jest dla banku dobrą inwestycją. 

Santander Consumer Bank pozwala jednak na sfinansowanie samochodu nawet dwunastoletniego. Ofertę takiego kredytu samochodowego możesz sprawdzić TUTAJ.

Dodatkowo, kredyty na auta używane są niestety wyżej oprocentowane, czasami wzrasta również prowizja pobierana przez bank. Ostatecznie może zdarzyć się, że przy niższej kwocie kredytu na samochód używany, nasze raty będą wyższe niż przy zakupie nowych czterech kółek. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić indywidulanej oferty banku i spróbować wynegocjować lepsze warunki.

Rozwiązanie finansowe najlepsze dla mnie

Pierwszym oczywistym wyborem wydaje się być kredyt samochodowy, bo przecież chcesz kupić nowe auto. Masz jednak kilka innych opcji, które warto rozważyć.

PO PIERWSZE

Prawdą jest, że kredyty samochodowe skonstruowane są pod zakup pojazdów i udzielane są na korzystniejszych warunkach niż inne. Przy zaciąganiu takiego kredytu należy zwrócić uwagę na oprocentowanie nominalne oraz RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, które nie powinno przekraczać 16-17%. 

Warto zapytać o ofertę kredytów samochodowych w banku, w którym mamy konto osobiste, ponieważ jako stały klient możemy otrzymać lepszą ofertę. Taką opcję oferuje bank Credit Agricole, jednak nawet nie będąc ich klientem otrzymasz bardzo korzystne warunki. 

Dodatkowo nie zapomnijmy, iż kredyt samochodowy niższy niż 80 000 zł jest traktowany jak kredyt konsumencki i bank zobowiązany jest do poinformowania nas o całkowitym koszcie naszego zobowiązania, jak również umożliwienia nam odstąpienia od umowy w 10 dni od jej podpisania. Ostatnia rada, o kredyt samochodowy najlepiej starać się na początku roku, kiedy banki oferują wiele atrakcyjnych promocji.

PO DRUGIE

Na polskim rynku aktualnie funkcjonuje również kilka banków udzielających kredyty na samochody konkretnych marek, inaczej zwanych motobankami. Należą do nich m.in. 

  • Fiat Bank Polska, 
  • Toyota Bank Polska, 
  • FCE Bank Polska czy 
  • Volkswagen Bank Direct

Taki kredyt można najczęściej otrzymać bezpośrednio u dilera samochodowego, który dodatkowo zajmie się większością formalności. Nie zapomnij jednak o sprawdzeniu wszystkich kosztów takiego kredytu, które niejednokrotnie są wyższe niż przy produktach innych instytucji, takich jak banki.

PO TRZECIE

Czasami jednak warto zdecydować się na inny rodzaj kredytu. Możesz sprawdzić na jakich warunkach otrzymasz kredyt odnawialny na swoim koncie osobistym i czy nie będzie to tańsze rozwiązanie od kredytu samochodowego na niską kwotę. 

Jeśli nie masz nic przeciwko obciążeniu swojego domu lub innej nieruchomości, możesz również zaciągnąć kredyt hipoteczny, co da Ci wydłużony okres spłaty i być może możliwość kupienia bardziej luksusowego samochodu. 

Potrzebne dokumenty przy kredycie samochodowym

Jak w przypadku innych kredytów, będziesz potrzebować:

  • zaświadczenia o swoich dochodach oraz ich źródle 
  • jeśli jednak jesteś w stanie pokryć część kosztów upragnionego pojazdu (minimum 30%), możesz liczyć na uproszczoną procedurę kredytową
  • dodatkowo musisz posiadać dwa dowody tożsamości oraz oświadczenia o braku zobowiązań podatkowych czy wobec ZUS
 

Zabezpieczenia

Szczegółowe informacje dotyczące stosowanych zabezpieczeń kredytowych poznasz TUTAJ.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu, sprawdź wszystkie opcje dostępne na rynku. Pamiętaj, że najlepsze oferty kredytów samochodowych oraz możliwość ich darmowego porównania znajdziesz na stronie Mój Portal Finansowy. PORÓWNAJ!