TOP 10 światowych startupów

Każdy startup zaczyna od zera i rozwija się we własnym tempie. Które firmy osiągnęły szczyt w ciągu ostatnich kilku lat?

TOP 10 światowych startupów
Które "małe" firmy stały się inwestycyjnymi perłami?

Zakładając nową firmę, każdy właściciel ma nadzieję na osiągnięcie sukcesu, podbicie serc klientów oraz zdobycie inwestorów, którzy zmienią nas w milionera.

Startupów na rynku tak polskim, jak i międzynarodowym nie brakuje. Część z nich staje się znana i popularna w znacznie szybszym czasie, niż inne. Część rozwija się z biegiem lat, skutecznie budując swoją pozycję na rynku i stopniowo zdobywając grono zaufanych klientów i inwestorów. Inne spotyka smutna rzeczywistość niepowodzenia i konieczność zamknięcia.

Istnieją jednak takie startupy, których właściciele osiągnęli wszystko, o czym marzyli i więcej, stając się jednymi z najbardziej wpływowych osobistości na rynku międzynarodowym.

Które firmy zasługują na miano największych startupów na świecie?

 

Uber wygrywa z Facebookiem

Przez wiele lat Facebook uznawany był nie tylko za największy, ale również najbardziej popularny startup wszechczasów. Sukces Marka Zuckerberga oraz jego serwisu społecznościowego to globalny fenomen, który łączy znajomych na całym świecie i zarabia przy tym miliony. W 2011 roku Facebook zgarnął 1 miliard dolarów od inwestorów i stał się jeszcze bardziej znaczącym startupem na międzynarodowym rynku.

Do czasu. Jeszcze na początku tego roku Facebook nie miał konkurentów na startupowym rynku. Kilka tygodni temu został jednak zdetronizowany przez Uber Technologies - powszechnie znany międzynarodowy serwis car sharingu, zajmujący się przewozem osób.

Aplikacja Uber dostępna jest aktualnie w ponad 40 krajach, gdzie wzbudziła tyle samo kontrowersji, co podziwu. Głównymi konkurentami i przeciwnikami Uber Technologies są taksówkarze, których biznes jest najbardziej zagrożony społecznym zaangażowaniem w prywatny transport miejski. Uber jednak rozwija się w ogromnym tempie, podbijając nowe miasta i kraje. Największym osiągnięciem właściciela Ubera, Travisa Kalanicka, jest zdobycie 1,2 miliarda dolarów od inwestorów w zamian za drobne 7% firmy w czerwcu tego roku.

Uber Technologies stał się zatem największym startupem, przynajmniej na chwilę obecną.

Ranking światowych startupów

Na liście TOP 10 znaleźć możemy głównie startupy, których sukces opiera się o aplikacje smartfonowe i nowoczesne technologie. Poznaj firmy, które zyskały największych inwestorów w ciągu ostatnich lat:

  1. Uber Technologies - aplikacja car-sharing; właściciel: Travis Kalanick; zewnętrzna inwestycja: 1,2 mld $
  2. Facebook - serwis społecznościowy; właściciel: Mark Zuckerberg; 1 mld $
  3. Airbnb - serwis turystyczny, wynajem lokali na wakacje od prywatnych osób; właściciel: Brian Chesky; 450 mln $
  4. Dropbox - wirtualny dysk twardy; właściciel: Drew Houston; 324 mln $
  5. Vantage Data Centers - centrum danych; właściciel: Sureel Choksi; 300 mln $
  6. Tango Me - aplikacja komunikacyjna, wysyłanie wiadomości, rozmowy oraz rozrywka; właściciele: Uri Raz i Eric Setton; 280 mln $
  7. Lyft - serwis car-sharing (konkurent Uber); właściciel: Logan Green; 250 mln $
  8. Spotify - serwis muzyczny oparty na streamingu; właściciele: Martin Lorentzon i Daniel Ek; 250 mln $
  9. Square - nowoczesne systemy płatnicze; właściciel: Jack Dorsey; 225 mln $
  10. Pure Storage - rozwój pamięci masowych; właściciel: John Colgrove; 225 mln $

Zebrane przez powyższe startupy środki to imponujące kwoty, przekazane przez międzynarodowych inwestorów, wierzących w dalszy rozwój innowacyjnych projektów.

Pamiętaj jednak, iż każdy startup zaczyna się od pomysłu, ekipy oraz wiary w sukces. Pieniądze na rozwój można zdobyć z wielu różnych źródeł. A inwestorzy przyjdą z czasem.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie