Transport zwierząt w samolocie, czyli zabierz pupila na pokład

Linie lotnicze przygotowane są na różne sytuacje i różnych pasażerów. Transport zwierząt na pokładzie samolotu to nienadzwyczajna sytuacja - wystarczy dobre przygotowanie.

Transport zwierząt w samolocie, czyli zabierz pupila na pokład
Jak bezpiecznie przewieźć swojego zwierzaka samolotem?

Dla naszych zwierząt podróże samolotem nie są wyjątkową przyjemnością. Czasem jednak transport lotniczy jest optymalnym rozwiązaniem. Jak do każdej eskapady, do przewiezienia zwierzęcia należy się przygotować. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort, zarówno dla naszego pupila, jak i dla innych pasażerów.

Kto pyta, nie błądzi

Zanim zdecydujemy się na przewiezienie zwierzęcia samolotem, musimy określić charakter przewozu oraz uzyskać szereg informacji od linii lotniczych.

Podstawowe kwestie to:

  • stwierdzenie czy transport zwierzęcia ma charakter niekomercyjny,
  • poznanie regulacji prawnych,
  • poznanie regulaminu przewoźnika,
  • uzyskanie informacji na temat kosztów.

Najlepszym źródłem wiedzy są strony internetowe IATA czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, Komisji Europejskiej, linii lotniczych oraz ambasad krajów spoza Unii Europejskiej.

IATA zajmuje się między innymi tworzeniem regulacji dotyczących światowego transportu lotniczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym wydającym, wśród innych, rozporządzenia wykonawcze i decyzje dotyczące szeroko pojętego przemieszczania zwierząt w krajach członkowskich.

Strony ambasad oraz wyszukane w sieci aktualne informacje pozwalają na uzyskanie wiedzy dotyczącej uregulowań obowiązujących w państwach spoza UE - jeśli do takiego kraju mamy zamiar się udać.

Warto zadbać o pozyskanie aktualnych wiadomości, ponieważ na przykład ze względu na epidemię w danym kraju okresowo przywóz zwierząt może być okresowo niemożliwy.

Latające zwierzęta

Linie lotnicze przywitają naszego pupila z otwartymi ramionami. W kabinie możemy przewozić pupila, którego waga wraz z pojemnikiem nie przekroczy 8 kg, cięższe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym.

Wszyscy przewoźnicy przestrzegają ogólnych przepisów, mają jednak także indywidualne wymagania np. ze względu na samoloty, z jakich korzystają.

Zwierzęta, które podróżują w kabinie muszą:

  • być przewożone w odpowiednim pojemniku (rozmiar zależy od typu samolotu),
  • posiadać książeczkę szczepień (aktualny wpis o szczepieniu przeciw wściekliźnie lub nosówce),
  • być zaopatrzone w zaświadczenie od weterynarza dotyczące stanu zdrowia uwzględniające przepisy obowiązujące w kraju wylotu, przylotu oraz w ewentualnych portach tranzytowych.

Podróżując w obrębie Unii Europejskiej należy mieć przy sobie wydany przez weterynarza paszport dla zwierzęcia z danymi takimi, jak jego umaszczenie, płeć, rasa oraz numer identyfikacyjny z tatuażu lub micro chipu.

Chęć przewozu zwierzęcia trzeba zgłosić odpowiednio wcześniej (np. w PLL LOT jest to minimum 48 godzin przed odlotem). Nawet jeśli spełnione zostaną wszelkie wymogi, przewoźnik może odmówić przewozu np. ze względu na zarezerwowanie miejsc dla innych zwierzaków.

Psy będące przewodnikami osób niepełnosprawnych mogą, z nielicznymi wyjątkami, nieodpłatnie towarzyszyć swoim podopiecznym w kabinie - nawet gdy ważą ponad 8 kg, nie są zamykane w transporterze. Muszą być oczywiście na smyczy, ale bez założonego kagańca, który ma być w pogotowiu.

Przybliżony koszt podróży ze zwierzęciem w kabinie można określić na podstawie opłat stosowanych przez LOT: 12 EUR w przypadku lotów krajowych, 50 EUR na trasach europejskich i na Bliski Wschód oraz 70 EUR dla lotów do USA, Kanady i Chin.

Komfort psychiczny

Poza przygotowaniem odpowiedniej klatki i dokumentów, spełnieniem warunków nałożonych przez przepisy lotnicze i przewoźnika oraz regulacje dotyczące przewozu zwierząt, warto poradzić się weterynarza na temat sytuacji, z jakimi możemy się spotkać w związku z lotem.

Nikt nie zna lepiej naszego zwierzaka niż my. Powinniśmy zatem zadbać o elementy, które będą dla zwierzęcego podróżnika czymś znajomym i choć minimalnie zredukują stres towarzyszący podniebnej podróży. Może to być ulubiona przekąska, zabawka lub kocyk, a w ostateczności środki uspokajające.

Podróżowanie z czworonogiem nie jest niczym nadzwyczajnym w dzisiejszych czasach. Dobre przygotowanie oraz nastawienie do sytuacji pomogą nam odbyć lot w spokoju i bez niepotrzebnych problemów. Nie zapomnijmy również zadbać o wszelkie formalności po wylądowaniu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie