Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego

Starasz się o kredyt, jednak każdy wniosek spotyka odmowa ze strony banku? Sprawdź jakie trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego możesz napotkać w trakcie starania się o dofinansowanie.

Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego
Dowiedz się co jest ważne przy staraniu się o kredyt gotówkowy

Niezależnie od tego, czy decyzja o złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy motywowana jest koniecznością sprostania wymogom niełatwej i, nie ukrywajmy, coraz droższej codzienności, czy spontaniczną potrzebą zaspokojenia starannie pielęgnowanego kaprysu – o dodatkowy zastrzyk gotówki starać się może prawie każdy. Pożyczkodawcy nie interesuje, na jaki cel przeznaczysz przyznaną kwotę, a po przejściu coraz krótszej i łatwiejszej ścieżki bankowych procedur i formalności związanych z ubieganiem się o kredyt, gotówka jest twoja! Łatwość uzyskania zapożyczenia jest niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego, prowadzi jednak również do pewnych nadużyć. Klienci banków coraz częściej zalegają ze spłatą należności lub dokonują ich w nieregularnych, a tym samym niezgodnych z warunkami umowy, odstępach czasu. By uchronić się przed wynikającymi z tego typu sytuacji stratami, banki zaostrzają regulamin przyznawania kredytów gotówkowych

Co może przeszkodzić w otrzymaniu kredytu gotówkowego?

UMOWA O PRACĘ

Jesteś osobą zatrudnioną na czas nieokreślony? Punkt! Masz największe szanse, by uzyskać kredyt gotówkowy – twoja umowa o pracę jest dla banku gwarancją płynności finansowej, regularności dochodów i ograniczonego do minimum ryzyka utraty źródła utrzymania, a w konsekwencji, możliwie pewnym poświadczeniem, że będziesz spłacał raty kredytu zgodnie z warunkami umowy. 

Jeśli natomiast nie należysz do grona osób mogących przedstawić bankowi umowę o zatrudnienie na czas nieokreślony, wiedz, że twoja wiarygodność kredytowa spada

  • a co jeśli po wygaśnięciu kontraktu firma nie przedłuży z tobą umowy?
  • co jeśli osoba, którą tymczasowo zastępujesz, wróci na swoją pozycję i zostaniesz bez źródła utrzymania?
  • co jeśli nie okażesz się wystarczająco elastyczny, by odpowiednio szybko znaleźć nową pracę w przypadku zwolnienia?

Banki podchodzą z nieco większą rezerwą do klientów bez stałego zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szansy na otrzymanie kredytu gotówkowego. Posiadając stosunkowo stałe wpływy na konto lub inne źródła dochodu przez wydłużony okres, bank nie przekreśli nas jako swojego klienta.

WYSOKOŚC ZAROBKÓW

Coraz więcej banków decyduje się na przyznanie kredytu gotówkowego jedynie klientom osiągającym miesięczne zarobki powyżej średniej krajowej (która, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 rok, wynosi 3808,63 zł brutto i, odpowiednio, 2720 zł netto). O ile w sytuacji, w której zarabiasz mniej, ale odchylenie wysokości twojej pensji od wartości średniej nie jest znaczące, wciąż masz możliwość uzyskania kredytu, o tyle w przypadku, gdy twoja pensja w dużym stopniu odbiega od przeciętnych zarobków - szanse na uzyskanie zapożyczenia maleją

Istnieją jednak banki, które odbiegają od tej reguły i opierają swoją decyzję o inne wskaźniki zdolności kredytowej, takie jak systematyczność otrzymywania wynagrodzenia, wspomniane inne źródła dochodu czy ogólną sytuację finansową klienta. Dla przykładu, pożyczka gotówkowa w ING Banku może zostać przyznana przy 800 złotych dochodu.

INNE KREDYTY

Banki niechętnie udzielają kredytów osobom już zadłużonym i trudno się temu dziwić – konieczność regulowania rat poprzednio otrzymanego zapożyczenia redukuje budżet, który klienci przeznaczą na spłatę nowego kredytu. Z największym ryzykiem odmowy powinni liczyć się przede wszystkim dłużnicy innych banków. Lojalny klient korzystający regularnie z usług placówki, w której pragnie ubiegać się o kredyt, posiadający w niej konto, lokatę lub związany z nią innymi produktami bankowymi z pewnością zostanie potraktowany dużo życzliwej. 

Nie zapomnijmy, iż każdy problem ze spłatą posiadanego wcześniej czy obecnego zadłużenia, zostanie odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy taki negatywny wpis obniża zdolność kredytową. Regularne spłacanie posiadanych zobowiązań może z kolei ułatwić otrzymanie kredytu w przyszłości.

Decydując się na kredyt gotówkowy warto dowiedzieć się, z jakimi trudnościami przyjdzie nam się zmierzyć na drodze do jego uzyskania. Podstawowa wiedza na pewno pomoże lepiej ocenić szanse na otrzymanie zapożyczenia, a przede wszystkim podpowie, jak utrudnić bankowi odrzucenie naszego wniosku. 

Sprawdź również:
Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »
Czy kredyt gotówkowy może być tani? Kilka słów o kosztach »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie