Ubezpieczenie karty płatniczej: tak czy nie?

Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie posiadanej karty płatniczej? Przed czym chroni nas dodatkowa usługa i kiedy może okazać się przydatna?

Ubezpieczenie karty płatniczej: tak czy nie?
Zalety wykupienia dodatkowego ubezpieczenia

Otrzymanie karty płatniczej jest dla większości z nas naturalnym zwieńczeniem otwarcia i prowadzenia rachunku osobistego w jednym z banków. Codzienne użycie plastiku podczas dokonywania standardowych transakcji bezgotówkowych w sklepach czy wypłacania pieniędzy z bankomatu jest jednak potencjalnie ryzykowne. Czy warto więc ubezpieczać karty płatnicze?
 

Co wchodzi w skład ubezpieczenia karty?

Zgodnie z prawem pieniądze każdego z nas chronione są na wypadek kradzieży, jednak tylko wtedy, gdy kwota nieautoryzowanej transakcji przekroczy 150 euro. I choć niektórzy machną ręką nawet na taką sumę, dla większości z nas będzie to spora strata.

Ubezpieczenie karty płatniczej proponowane przez banki chroni użytkowników plastiku przed kradzieżą i nieuprawnionymi transakcjami dokonywanymi przy udziale karty płatniczej nawet wtedy, gdy suma skradzionych pieniędzy nie przekroczy kwoty 150 euro. Pod uwagę brane są transakcje zbliżeniowe, zabezpieczone kodem PIN, w oddziałach banków czy w punktach płatniczych, a także zakupy przez internet.

Ochrona ubezpieczeniowa karty płatniczej obejmuje ponadto również pieniądze wypłacone z bankomatu przy użyciu skradzionego plastiku oraz gotówkę utraconą w wyniku skimmingu karty (niezgodnego z prawem skopiowania informacji z paska magnetycznego plastiku). Niektóre ubezpieczenia obejmują również utratę gotówki, którą osobiście wypłaciliśmy z bankomatu z wykorzystaniem naszej karty.

Niektóre banki oferują dodatkowo pokrycie kosztów strat poniesionych w wyniku rozboju, który doprowadził do utraty karty płatniczej (może to być np. pokrycie kosztów wydania nowych dokumentów noszonych w skradzionym portfelu do kwoty wyznaczonej w zawieranej z bankiem umowie).

Pakiety ubezpieczeniowe, przygotowywane przez towarzystwa współpracujące z bankami, mogą obejmować karty kredytowe, debetowe czy przedpłacone. Wyboru i wykupienie pakietu można dokonać przy składaniu wniosku o założenie konta lub wydanie karty. Jeśli ubezpieczenie chcemy wykupić w późniejszym terminie, zwyczajowo wystarczy skontaktowanie się z bankiem, aktywowanie usługi w systemie bankowości elektronicznej lub złożenie odpowiedniej deklaracji.
 

Czy warto ubezpieczać kartę?

Ubezpieczenie karty płatniczej to w większości banków koszt nie przekraczający 5 złotych miesięcznie – stawka wynosi najczęściej około 3 złotych, jednak koszt zależy często od wybranego pakietu.

W ciągu roku przeciętny Polak poświęci więc na ubezpieczenie swojej karty płatniczej około 36 złotych. Suma ta jest na tyle niewielka, że rozsądnym wydaje się wykupienie ubezpieczenia plastiku – nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć przyszłych zdarzeń, a nawet najlepiej chroniącym swoje plastikowe pieniądze może się zdarzyć chwila nieuwagi.

O odpowiednie ubezpieczenie karty płatniczej warto zadbać już w momencie podejmowania decyzji o wyborze banku i konta osobistego – niektóre instytucje proponują ochronę pieniędzy jedynie w ciągu 2 godzin od momentu wypłaty gotówki z bankomatu, inne zapewnią 72 godziny ochrony karty przed nieuprawnionym użyciem do momentu jej zastrzeżenia.
 

Decyzja o ubezpieczeniu karty płatniczej jest indywidualnym wyborem każdego z nas. Niektórzy uważają wydawane na ubezpieczenie plastiku pieniądze za wyrzucone w błoto, nigdy nie doświadczyli bowiem ani utraty karty, ani kradzieży pieniędzy z konta. Chociaż prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest stosunkowo niewielkie, za niską cenę można jednak zabezpieczyć swoje pieniądze na wypadek jego zajścia.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie