Ubezpieczenie kredytu - tak czy nie?

Ubezpieczenie kredytu to często spotykany dodatek oferowany przez banki. Czy warto z niego skorzystać?

Ubezpieczenie kredytu - tak czy nie?
Czy warto skorzystać z ubezpieczeniowych pakietów bankowych?

Szukając odpowiedniego kredytu, który będziemy mogli wykorzystać do sfinansowania naszych aktualnych potrzeb czy marzeń bez zmartwień czy problemów, najczęściej spotykamy oferty z ubezpieczeniem. Początkowo takie pakiety dotyczyły wyłącznie kredytów hipotecznych, jednak od niedawna również kredyty gotówkowe posiadają ubezpieczenie, wliczone lub nie w koszty kredytowe. Czy warto zatem zdecydować się na kredyt z ubezpieczeniem i co dzięki niemu możemy zyskać?

Co daje ubezpieczenie kredytu?

Wybierając kredyt głównie skupiamy się na wysokości raty jaką co miesiąc będziemy zobowiązani spłacać naszemu kredytodawcy, dlatego staramy się wynegocjować jak najlepsze warunki przy jak najniższych kosztach dodatkowych, w które wchodzi między innymi ubezpieczenie. 

Warto jednak pamiętać, iż podpisując umowę kredytową, łączymy się z bankiem na kilka następnych lat a przecież nasza sytuacja finansowa może się w tym czasie zmienić. Ubezpieczenie zapewni nam oraz bankowi nieco więcej spokoju, ponieważ w przypadku problemów finansowych niezależnych od nas pomoże w spłacie zobowiązania. 

Ocena ubezpieczenia kredytu

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie ubezpieczenie kredytu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

1. Zacznijmy od kosztu, który z reguły stanowi pewien miesięczny procent od całkowitej kwoty kredytu, spłacany jednorazowo podczas podpisywania umowy. Nie zawsze droższe ubezpieczenie oznacza lepsze warunki. 

2. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest zakres oferowanego ubezpieczenia. Sprawdźmy dokładnie jakie świadczenia mamy w pakiecie i w jakich sytuacjach będą nam one przysługiwać, np. ile rat pokryje ubezpieczenie jeśli stracimy pracę oraz kiedy mamy szansę na odszkodowanie. 

Rodzaje ubezpieczenia kredytu

Banki oferują różne ubezpieczenia, możemy spotkać: 

  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenia od wypadków losowych, takich jak choroba,
  • ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy czy, wspomniane wcześniej,
  • ubezpieczenie od utraty pracy.
Dodatkowo, w przypadku kredytu hipotecznego nie można zapomnieć o obowiązkowym ubezpieczeniu nieruchomości od zdarzeń losowych. Istnieje również ubezpieczenie pomostowe, które wygasa w momencie dostarczenia do banku odpisu z księgi wieczystej, do której dokonano wpisu hipoteki. Wnioskując o kredyt hipoteczny powinniśmy również liczyć się z ubezpieczeniem niskiego wkładu, jeśli nie mamy możliwości pokrycia ok 20% wartości nieruchomości we własnym zakresie. 

Klient decydujący się na ubezpieczenie pomaga również bankowi, który ma większą gwarancję otrzymania swoim pieniędzy bez żadnych problemów. Oznacza to dodatkowe korzyści dla klientów, którzy najczęściej mogą liczyć na obniżoną prowizję, oprocentowanie lub marżę w przypadku podpisania umowy z bankiem i ubezpieczycielem. 


Sprawdź również:
Czy kredyt gotówkowy może być tani? Kilka słów o kosztach »
Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie