Czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu?

Czy warto chronić nasze cenne smartfony przed kradzieżą i zniszczeniem, wykupując ubezpieczenie telefonu?

Czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu?
Dodatkowa ochrona smartfona NNW

Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne stosowane w towarzyszących nam niemal wszędzie smartfonach sprawiają, że ceny nabywanych telefonów wciąż rosną. Zakup drogiego urządzenia powoduje, że poważnie zastanawiamy się na wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia dla posiadanego sprzętu. Czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu?
 

Co obejmuje ubezpieczenie telefonu?

Najpopularniejszą formą ubezpieczeń są te tworzone przez największych operatorów sieci komórkowych w porozumienia z profesjonalnymi towarzystwami ubezpieczeń i reasekuracji. Udoskonalane oferty pozwalają na ochroną posiadanych urządzeń mobilnych (nie tylko telefonów, ale również laptopów czy tabletów) w konkurencyjnych cenach, a do tego pozwalają na wybór najbardziej odpowiadającej klientowi cenowo oferty, obejmującej określony zakres ubezpieczeń.

Nie oszukujmy się – zgubienie telefonu bądź jego utrata na skutek kradzieży nie są w dzisiejszym zabieganym świecie niczym dziwnym i niespotykanym. Za niewielką opłatą wynoszącą nie więcej niż kilka złotych miesięcznie można już zainwestować w ubezpieczenie telefonu na wypadek kradzieży, rabunku, zniszczenia, a nawet zalania u większości operatorów. Ochronie podlegają często również akcesoria, takie jak ładowarka czy słuchawki.

Wyższe ceny ubezpieczeń obejmują dodatkowe usługi takie jak wybór za klienta sposobu likwidacji szkody i bezpośrednie przekierowanie go do punktu naprawczego, pokrycie kosztów użycia skradzionego telefonu przez nieprawowitego właściciela bądź wymianę urządzenia na nowy model.

Sklepy RTV/AGD, które w swojej ofercie również posiadają sprzęt elektroniczny, w tym telefony czy tablety, również coraz częściej oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie.

Taka ochrona sprzętu pokrywa szkody wyrządzone przez wypadki czy nieprzewidziane sytuacje, których nie możemy zareklamować lub zgłosić na gwarancji. Sklepy często posiadają własne punkty naprawcze, które przejmują uszkodzony sprzęt i reperują w ramach wykupionego ubezpieczenia lub wymieniają na nowy. Koszt takiej dodatkowej usługi często zależy od rodzaju sprzętu, długości trwania ubezpieczenia lub zakresu pokrywanych szkód. Pamiętajmy, iż zalany wodą lub zdeptany smartfon nie podlega gwarancji!
 

Ubezpieczenie telefonu opłacalne, ale…

Ubezpieczenie telefonu jest bez wątpienia dobrą inwestycją – za niewielką miesięczną opłatą zapewnimy urządzeniom mobilnym ochronę na wypadek kradzieży bądź uszkodzenia.

Przeglądając proponowane przez operatorów, banki, sklepy czy towarzystwa ubezpieczeniowe oferty należy jednak zawrócić uwagę na wszystkie detale i zapisy umów. Zwróćmy szczególną uwagę na traktujące o wyłączeniu odpowiedzialności paragrafy – zajmujące znaczną część sporządzanych dokumentów zapisy wyszczególniają sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za zniszczenie bądź zgubienie telefonu.

Starajmy się unikać ubezpieczycieli, którzy zastrzegają sobie prawo nie nieponoszenia odpowiedzialności za zniszczenia telefonu spowodowane na przykład niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
 

Czy warto wykupić ubezpieczenie telefonu?

Ubezpieczenie telefonu to z pewnością dobre rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy drogich urządzeń mobilnych, których cena detaliczna wynosi kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie opłacalne, jeśli telefon nie jest jedynym urządzeniem, z którego korzystamy, a wszystkie sprzęty obejmiemy jednym rodzajem umowy ubezpieczeniowej. Dodatkowa ochrona to również interesująca opcja dla osób, które za sprzęt zapłaciły z własnych pieniędzy i wolą "dmuchać na zimne" - przeznaczenie oszczędności na wymarzonego smartfona nie powinno przysparzać zmartwień.

Ci, którzy korzystają z tańszych urządzeń, powinni jednak dwa razy zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia – być może suma comiesięcznych opłat wyniesie po upływie roku więcej niż koszt zakupu samego telefonu?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie