Ubezpieczenie turystyczne: Tak czy Nie?

Podróże to jedna z największych przyjemności, jakie istnieją. Często zapominamy jednak o tym, że mamy do dyspozycji ubezpieczenie turystyczne. Czy warto?
 
 

Ubezpieczenie turystyczne: Tak czy Nie?
Porady dla bezpiecznych podróżujących

Wyobraź sobie, że wszystko zaplanowane: bagaż przygotowany, bilety kupione i naładowany aparat fotograficzny. Czy z całą pewnością jesteś gotowy na wyprawę poza miejsce zamieszkania?
 

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet kompleksowego wsparcia podlegającej mu osoby lub osób w trakcie urlopu za granicą. Ubezpieczenie nie obejmuje tylko i wyłącznie kosztów leczenia, ale także transport medyczny. Tak naprawdę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak przebiegnie nasza podróż i czy ubezpieczenie turystyczne będzie potrzebne. Czy ryzykować? Poniżej przedstawiamy kilka powodów dlaczego warto takie zabezpieczenie wykupić.
 

Zalety posiadania ubezpieczenia turystycznego

 
  • Pomoc na końcu świata

Jeżeli posiadamy ubezpieczenie turystyczne, możemy liczyć na pomoc medyczną wszędzie, gdzie tylko polecimy. Do naszej dyspozycji istnieje centrum alarmowe, które oferuje informacje o placówkach, transporcie i pokryje również koszty leczenia.

W zależności od wykupionej polisy, różne mogą być limity kosztów pomocy medycznej oraz pokrywane przyczyny jej uzyskania. Przed wykupieniem polisy warto sprawdzić lokalne ceny czy średnie koszty leczenia, aby wybrać odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku sportów ekstremalnych, warto zwrócić uwagę na dodatkowe zagrożenie, które zwyczajowo wliczane jest w cenę polisy. Często również kobiety w ciąży powinny wybrać specjalną polisę.

Uwaga! Wyjeżdżając do jednego z krajów Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności wyróbmy kartę EKUZ, która zagwarantuje nam pomoc medyczną w państwach członkowskich.

 
  • Z powrotem do kraju

W momencie trafienia do szpitala za granicą i otrzymania decyzji o koniecznym powrocie do Polski, będziecie potrzebowali transportu. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów. Weźcie pod uwagę fakt, że koszty takiego transportu potrafią być bardzo wysokie. Jeżeli wybieracie się zatem na przykład na narty i istnieje ryzyko wypadku, wykupcie polisę – warto!

 
  • Opieka rodzinna

Ubezpieczenie turystyczne to także kompleksowa pomoc dla rodziny w razie choroby za granicą. Nie będziecie musieli martwić się o swoje dzieci pozostawione bez opieki, przyjazd osoby towarzyszącej czy kierowcę, która pomoże w przypadku potrzeby odwiezienia rodziny do hotelu.

 
  • Polisa NNW i OC

Jeżeli spotka nas nieszczęśliwy wypadek, w ramach ubezpieczenia mamy do dyspozycji polisę NNW. Może stać się wsparciem finansowym, kiedy wrócimy do kraju. Pamiętajcie o tym, aby dostosować polisę do naszych potrzeb.

Oprócz NNW, warto również dopytać o polisę OC, która dodatkowo zabezpieczny nas przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków. Szkoda wyżądzona z naszej winy to również koszty, które mogą zostać pokryte przez ubezpieczenie turystyczne.

 
  • Problemy językowe

Nie wszyscy turyści znają języki obce. Ubezpieczenie turystyczne bardzo często posiada opcję pomocy tłumacza. W przypadku wypadku komunikacyjnego, choroby czy kradzieży, mamy możliwość zwrócenia się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam w stresującej sytuacji.

 
  • Pomoc prawnika

Ubezpieczenie turystycznie to także przydatna opieka prawna. Jeżeli będziecie potrzebować wsparcia prawnika, polisa często gwarantuje także taką usługę. Możecie zapytać o poradę w sprawie pokrycia kosztów sądowych czy napisania specjalnego pisma.

 
  • Ubezpiecz swoje bagaże i sprzęty

W ramach polisy mamy także możliwość ubezpieczenia naszego bagażu, w którego skład często wchodzą nie tylko walizki, ale także sprzęt sportowy, elektroniczny czy kosztowności. Nie ryzykujmy możliwością kradzieży czy zniszczeniem, jeżeli podróżujemy z cennymi rzeczami. Przed wykupieniem dodatkowego zabezpieczenia, warto dokładnie poznać jego warunki

Ubezpiecz swój urlop już od 9 zł/dzień
  • Odwołanie lub opóźnienie lotu

Jeżeli nasz lot zostanie odwołany albo będziemy musieli liczyć się z opóźnieniem, otrzymamy pomoc od ubezpieczyciela w formie zakwaterowania, które może nie zostać zapewnione przez operatora. 

 
  • Odwołany urlop

Wykupując polisę wraz z ubezpieczeniem od rezygnacji z wyjazdu, mamy również możliwość odzyskania wszystkich lub części poniesionych kosztów planowanego urlopu, takich jak koszty rezerwacji biletów czy noclegu. Ważne: tego typu ubezpieczenie powinno być wykupione niedługo po rozpoczęciu planowania wakacji i dokonaniu pierwszych płatności.
 
 

Gdzie szukać najlepszych polis?

Zakres ubezpieczenia warto porównać i wziąć pod uwagę nie tylko wliczone zabezpieczenia czy cel podróży, ale również ilość osób, które mają mu podlegać. W Internecie znajdziecie liczne porównywarki ubezpieczeń turystycznych, na przykład portal polisaturystyczna.pl.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie