Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeżeli szukacie pracy, przygotujcie się na styczeń. Rozpoczynają się rekrutacje wraz z nadejściem nowego roku. Dzielimy się wskazówkami, jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Porady dla szukających pracy

1 Wyśpij się

Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, połóż się wcześniej spać i zadbaj o to, by obudzić się wypoczętym. Aby zmniejszyć stres i niepokój, zafunduj sobie wieczorem gorącą, relaksacyjną kąpiel, poczytaj dobrą książkę, zobacz ulubiony film.  Przed samą rozmową uśmiechnij się do siebie, weź kilka głębszych oddechów i nie daj zjeść stresowi.

Jeśli Twoja rozmowa kwalifikacyjna zaplanowana została na koniec dnia, zaplanuj dokładnie popołudnie tak, aby nie spóźnić się na spotkanie. Wypoczynek w takim przypadku jest jeszcze ważniejszy - męczący dzień nie powinien odbić się na twoim samopoczuciu czy wyglądzie. Osoby pracujące powinny wcześniej poinformować szefa i współpracowników o konieczności wcześniejszego wyjścia z pracy.
 

2 Weź ze sobą CV

Rekruterzy powinni zadbać o wydrukowanie Twojego CV, jednak na wszelki wypadek polecamy zabrać ze sobą kilka kopii. W ten sposób pokażemy potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy solidnym kandydatem i dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy.

Na jednej z kopii możesz dodać własne notatki i uwagi, które wykorzystasz w trakcie konwersacji. Tym sposobem nawet w bardziej stresującym momencie nie zapomnisz o czym warto wspomnieć.  Zachowaj jednak wersję z komentarzami dla siebie.
 

3 Ubierz się odpowiednio

W zależności od rodzaju pracy i specyfiki branży, w której planujesz pracować, zadbaj o to, aby Twój strój był odpowiedni. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rozmowie, pamiętaj żeby ubranie było nie tylko eleganckie, ale jednocześnie nie krępowało ruchów. Polecamy klasyczną, białą koszulę, która sprawdza się w każdej sytuacji. Nie przesadź również makijażem czy zbyt ekstrawaganckim uczesaniem - mniej to często więcej.

Jeżeli starasz się o pracę w branży artystycznej, wyraź siebie swoim strojem. Pamiętaj: wszystko zależy od rodzaju rozmowy, firmy i stanowiska, na które aplikujesz.
 

4 Wyłącz telefon

Podstawowa zasada savoir-vivre, o której w całym stresie często zapominamy. Wyłączmy telefon komórkowy – pokażmy szacunek osobie, która przeprowadza z nami rozmowę. Niespodziewany dzwonek może wybić nas z rytmu i dodatkowo zdenerwować. Po co nam niepotrzebne stresy?

W trakcie rozmowy nie próbujmy również zerkać na naszego smartphona. Nawet najbardziej dyskretne włączenie telefonu może zostać odebrane jako oznaka znużenia lub braku szacunku. Powiadomienia mogą poczekać na odebranie po zakończeniu spotkania.
 

5 Poczytaj o firmie

Aby wywrzeć dobre wrażenie na rozmowie, dowiedz się podstawowych informacji na temat firmy, do której aplikujesz. Może znajdziesz jakieś ciekawostki i zaskoczysz rekrutera poziomem swojej wiedzy i zaangażowaniem. Pytania tego typu pojawiają się bardzo często i lepiej nie być zaskoczonym, kiedy padną.

Jeśli znasz nazwisko osoby, która będzie przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną, nie bój się zrobić niewielkiego researchu o jej dotychczasowym doświadczeniu. Być może znajdziesz wspólne zainteresowania, do których możesz odnieść się i zwiększyć swoje szanse.
 

6 Przygotuj pytania

Nastaw się na to, że rekruter na koniec rozmowy zapyta Cię, czy masz pytania. Nie daj się zaskoczyć i przygotuj kilka ciekawych pytań.

W ten sposób zaprezentujesz się jako osoba zaangażowana, otwarta i poważnie podchodząca do tematu. Skup się jednak na firmie, a nie warunkach pracy czy zatrudnienia - na tego typu pytania przyjdzie czas przy kolejnych spotkaniach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie