Ulga abolicyjna a abolicja podatkowa

Ulga abolicyjna a abolica podatkowa - o co w tym chodzi? Czy te dwa zbliżone terminy oznaczają to samo a może odnoszą się do zupełnie innych sytuacji?

Ulga abolicyjna a abolicja podatkowa
Ulga abolicyjna - dowiedz się więcej!

Gubisz się w terminologii podatkowej? No cóż, nie jesteś pierwszym, któremu towarzyszą takie uczucia. Czym jest ulga abolicyjna a czym jest abolicja podatkowa? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić co kryją obydwa te pojęcia.

Co to jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna jest ulgą, którą można zastosować przy rozliczaniu się z fiskusem. Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które mieszkają w Polsce, a dochody uzyskują za granicą. O jakiego rodzaju dochodach mowa jest w uldze abolicyjnej? Są to przede wszystkim:

  • dochody uzyskiwane ze stosunku służbowego, pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku służbowego,
  • z działalności wykonywanej przez podatnika osobiście,
  • z działalności gospodarczej posiadanej przez podatnika,
  • z praw majątkowych, autorskich oraz praw pokrewnych.

Warunkiem koniecznym do zastosowanie ulgi abolicyjnej jest odliczanie podatku zapłaconego za granicą od łącznej sumy dochodów otrzymywanych w Polsce oraz w kraju, w którym generowane są nasze drugie dochody.

Ważne: Możliwe są dwie metody obliczenia podatku: metodą odliczenia proporcjalnego, która stosowana jest wówczas gdy dochody zostały osiągnięte wyłącznie za granicą oraz metoda wyłączenia z progresją, którą stosujemy jeżeli uzyskujemy dochody w Polsce oraz za granicą.

Czym jest abolicja podatkowa?

Abolicja podatkowa, pomimo zbliżonej nazwy z ulgą abolicyjną, dotyczy innych kwestii i obecnie nie obowiązuje w Polsce

Abolicja podatkowa to ustawa, która dotyczyła sfery podatkowej. Jej ideą było darowanie podatnikom ukrytych należności podatkowych, w zamian za przyznanie się i wpłacenie części ujawnionych oszustw podatkowych. 

Skąd się wziął pomysł na takie rozwiązanie? Abolicja podatkowa miała pomóc przedsiębiorstwom w wyjściu z szarej strefy oraz wspomóc budżet państwa. Ustawa ta obowiązywała w latach 2002-2007, a w roku 2008 została wprowadza ulga abolicyjna.

Słowo abolicja łączy obydwa omawiane pojęcia. W przypadku ulgi abolicyjnej dotyczy uniknięcia płacenie podwójnego podatku, natomiast w przypadku abolicji podatkowej dotyczy uniknięcia kary w zamian za przyznanie się do oszust podatkowych oraz wpłacenie części podatku do budżetu państwa.

Warto przeczytać:
Podatek dochodowy i ulgi podatkowe »
Podatek dochodowy, czyli gdzie przedsiębiorstwa nie zapłacą CIT? »
Deklaracja PIT-37, a dochody uzyskane za granicą »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie