Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta

Umowa kredytowa i jej kształty będą zależne od negocjacji jakie poprowadzimy z bankiem. Zawsze przed przystąpieniem do rozmów powinniśmy dowiedzieć się jakie mamy prawa i obowiązki wynikające z umowy z bankiem.

Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta
Poznaj szczegóły umowy kredytowej

Niewątpliwie przebieg etapu pierwszych rozmów o kredyt może mieć wpływ na ostateczne brzmienie umowy z bankiem. Nasza umowa kredytowa będzie zależeć od umiejętności negocjacyjnych oraz możliwości finansowych i innych. Generalnie możemy negocjować oprocentowanie, prowizję, okres kredytowania oraz zabezpieczenie kredytu.

Jak negocjować warunki kredytowania z bankiem?

1. Negocjując oprocentowanie, bank na pewno nie zejdzie poniżej określonego procentu, ze względu na opłacalność kredytu. 

2. Rozmowy na temat prowizji banku mogą być bardziej elastyczne. Jeśli chodzi o klienta, to może na pewno wesprzeć się w negocjacjach zabezpieczeniami. 

3. Często jednak konsultant nie będzie w stanie zaproponować ogromnych promocji, a umowa kredytowa może wyglądać podobnie w wielu przykładach. 

Co zawiera umowa kredytowa?

Ramowa umowa kredytowa prezentuje podstawowe prawa i obowiązki kredytobiorcy. Generalnie z umowy wynikają obowiązki związane z terminową spłatą rat kredytu, a kredytobiorca ma prawo do dostępu do gotówki.

Jeśli kredytobiorca spóźniałby się ze spłatą kredytu czy odsetek, jest zobowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę, a ich wysokość zostanie wykazana w umowie. Poza kredytem konsumpcyjnym, będziemy zobowiązani do wykorzystania gotówki na wskazany cel.

Jednym z obowiązków banku jest ochrona danych poufnych oraz danych osobowych. Zgodnie z ustawą o prawie bankowym, klient ma prawo do poufności, a bank jest zobowiązany do zachowania informacji w złożonym przez nas wniosku kredytowym. Ponadto, zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, możemy zastrzec nasze dane i nie może to wpłynąć w żaden sposób na decyzję banku o przyznaniu kredytu. 

Umowa kredytowa będzie zawierała także informację o wcześniejszej spłacie kredytu. Zgodnie z ustawą, kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, a umowa będzie wykazywała szczegóły tej spłaty. Znajdziemy zapis o konieczności powiadomienia banku o wcześniejszej spłacie.

Ponadto kredytobiorca posiada prawo do pełnej informacji o kredycie. Zgodnie z prawem, klient banku, starający się o kredyt, ma znaleźć w umowie kredytowej informacje o: 

  • opłatach
  • wysokości kredytu
  • wszelkich innych kosztach, jak np. ubezpieczenie
  • rzeczywistej stopie procentowej.

Umowa kredytowa musi także zawierać wiadomość o zabezpieczeniu kredytu oraz punkty dotyczące odstąpienia od kredytu czy jego wcześniejszej spłacie. Umowa kredytowa będzie zawierała także punkty odnośnie naruszenia zasad z niej wynikającej oraz naruszenia punktów umowy.

Oczywiście umowa kredytowa jest przygotowywana indywidualnie, jednakże niektóre jej punty znajdą się w każdym tekście. Prawo nakłada na banki konieczność zawarcia niektórych postanowień w umowie. Warto wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki jako kredytobiorcy. Waro czytać umowy dokładnie, aby uniknąć rozczarowań.


Sprawdź również:
Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »
Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie