Uporządkuj swój budżet domowy i zacznij oszczędzać pieniądze

Pierwszych krokiem do oszczędzania jest analiza własnego portfela. Uporządkowany budżet domowy to przede wszystkim większa kontrola nad wydatkami i ograniczenie kosztów, co pozwala na systematyczne odkładanie większych ilości pieniędzy, które możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Uporządkuj swój budżet domowy i zacznij oszczędzać pieniądze
Pomóż swoim oszczędnościom

Wielu z nas nieraz próbowało zaplanować swoje wydatki, aby lepiej kontrolować budżet domowy i wreszcie zacząć oszczędzać. Zadanie nie wydaje się być trudnym, wystarczy policzyć ile zarabiamy w ciągu miesiąca, zebrać i zsumować paragony plus rachunki oraz oszacować wydatki dodatkowe. Problemem z utrzymaniem tej dobrej praktyki najczęściej jednak jest czas, ponieważ otrzymanie przydatnych danych pochłania sporo miesięcy, w trakcie których musimy cały proces systematycznie powtarzać. Spróbujmy zatem przedstawić kilka wskazówek, które ułatwią gromadzenie wszystkich potrzebnych informacji odnośnie budżetu domowego i nie osłabią naszego zapału.

Finanse osobiste a firmowe

Z policzeniem miesięcznych zarobków nie powinno być problemu. Nawet jeśli nie posiadamy stałego niezmiennego dochodu a na przykład posiadamy swoją własną działalność gospodarczą lub pracę dorywczą, za nasze usługi czy produkty otrzymujemy płatności, które regularnie księgujemy. Nie pomylmy jednak budżetu domowego z naszymi firmowymi przychodami i rozchodami. Planując finanse osobiste czy rodzinne interesuje nas dochód, czyli rzeczywista kwota, którą możemy przeznaczyć na wydatki. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ ich dochód jest stosunkowo stały, chociaż nie zapomnijmy o doliczeniu pojawiających się raz na jakiś czas ewentualnych premii czy bonusów. 

Codzienne i comiesięczne wydatki

Czas na wydatki, których zliczenie jest zadaniem nieco bardziej praco- i czasochłonnym, jednak bez takiej analizy nasz budżet domowy będzie niekompletny

  • Zacznijmy od rachunków, które zawsze warto kontrolować na bieżąco, przede wszystkim ze względu na terminy płatności. Pamiętajmy, że dany rachunek należy wliczyć w wydatki miesiąca, za który został on wystawiony. Uwzględnijmy również wszelkie raty i polecenia przelewu, które ustanowiliśmy w banku, aby nie przeoczyć części kosztów utrzymania.
  • Nieco większy problem możemy napotkać w przypadku konieczności zliczenia wszystkich zgromadzonych paragonów. Najrozsądniej byłoby dokonywać kalkulacji każdego dnia, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego polecamy wygospodarowanie odrobiny czasu raz w tygodniu i wykonanie rachunku za miniony okres
  • Wszystkie wydatki warto podzielić na indywidulanie wybrane lub wyodrębnione kategorie, takie jak na przykład jedzenie, ubrania, transport czy relaks, co ułatwi śledzenie ogólnie ponoszonych kosztów. Jeśli chcemy otrzymać bardziej szczegółową analizę naszego budżetu domowego, możemy również podzielić wydatki według członków naszej rodziny i sprawdzić kto być może powinien więcej oszczędzać.

Pracy jest sporo, jednak jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejsza jest systematyczność i wypracowanie własnego systemu gromadzenia danych. Przydatne mogą okazać się specjalnie przygotowane programy, umożliwiające śledzenie budżetu domowego, jednak każdy z nas może bez problemu przygotować swój własny rejestr przychodów i wydatków na swoim komputerze lub w zwykłym zeszycie. Uporządkowany budżet domowy pomoże w ograniczeniu niepotrzebnych kosztów i umożliwi zwiększenie oszczędności.

Sprawdź również:
Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »
Krótki poradnik jak oszczędzać energię w domu »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie