Uproszczone zarządzanie finansami przedsiębiorstwa

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to jedno z wyzwań związane z posiadaniem własnej firmy. Na szczęście łatwo sobie z nim poradzić, korzystając z nowoczesnych rozwiązań i kilku prostych rad.

Uproszczone zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
Właścicielom firm finanse nie powinny być straszne

Posiadanie własnej firmy to wiele wyzwań, które zaczynają się już w momencie chęci założenia działalności gospodarczej i tak naprawdę nigdy nie znikają. Wyzwania nie zawsze oznaczają czy powodują problemy, szczególnie jeśli znajdziemy efektywny sposób zarządzania naszą firmą.

 

Finanse firmowe, czyli budżet przedsiębiorstwa

 

Jedną z kwestii, które często w znacznym stopniu zaprzątają myśli właścicieli biznesów są pieniądze, bez których działalność firmy jest oczywiście niemożliwa. Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to zadanie nieco skomplikowane i wymagające poświęcenia oraz pewnej wiedzy. Spróbujmy zatem przedstawić uproszczoną strukturę budżetu niewielkiej firmy i znaleźć kilka rozwiązań, które pomogą w organizacji przychodów i kosztów, celem uniknięcia wszechobecnego kryzysu oraz ryzyka niepowodzenia. Poniżej zamieszczamy pierwszą część artykułu.

 

Kredyt dla firm jako dofinansowanie

 

Każda firma potrzebuje źródła finansowania swojej działalności. Właściciele liczą na wysoką sprzedaż oferowanych usług czy produktów, co pozwoli na uzyskanie dodatniego bilansu i brak konieczności zaciągania kredytów w bankach. Jak jednak wiemy, początki są najczęściej dość trudne i finansowa pomoc z zewnątrz może okazać się niezbędna. Kredyt to jednak nic strasznego, szczególnie przy aktualnej ofercie banków, które posiadają wiele atrakcyjnych produktów, przygotowanych z myślą o firmach. Dodatkowo, warto zapoznać się z dostępnymi programami unijnymi, takimi jak projekty związane z rozwojem niektórych obszarów Polski, z których można uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności lub ulepszenie posiadanej firmy.  

 

Zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa: podejmij wyzwanie!

 

po pierwsze: rentowność

 

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to jednak przede wszystkim wydatkowanie posiadanego lub uzyskanego kapitału. Nie zapomnijmy, że jednym z najważniejszych słów w naszym przedsiębiorstwie jest RENTOWNOŚĆ, czyli miara efektywności naszego biznesu, która nie zależy wyłącznie od gotówkowych przychodów na konto naszej firmy, jednak ukrywa się również we wszystkich aktywach.

 

po drugie: kontrola przepływu środków

 

Pieniądze są jednak niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ wyposażeniem czy nieruchomościami nie zapłacimy rachunków. Kontrola posiadanych środków na bieżąco jest zatem niezmiernie istotna. Zatrudnienie księgowego, który pomoże nam w zarządzaniu przychodami i kosztami to rozsądny wydatek, szczególnie przy systematycznym rozwoju firmy. Osoby, które wolą kontrolować sprawy finansowe bez pomocy, powinny rozważyć założenie konta firmowego, które pozwoli na zautomatyzowanie pewnych procesów, takich jak na przykład płacenie za rachunki, a przy okazji da nam bezpośredni wgląd w przepływ gotówki.

 

po trzecie: wypłacalność

 

Każdego miesiąca musimy mieć pewność, iż mamy wystarczająco środków na wypłatę wynagrodzeń czy pokrycie comiesięcznych kosztów utrzymania firmy, co bezpośrednio wiąże się z dotrzymywaniem terminów płatności przez naszych kontrahentów. Zaległości czy długi muszą być weryfikowane w bezwzględny i jak najszybszy sposób. Konto bankowe pozwala również na kontrolę bieżących wydatków, które w razie konieczności należy obniżyć. 

 

W drugiej części artykułu skupimy się na analizie i optymalizacji ponoszonych kosztów a także inwestycjach i możliwości wykorzystania posiadanych aktywów. Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa nie musi spędzać właścicielom snu z oczu, wystarczy powiększyć swoją wiedzę w tym zakresie i wybrać mądre rozwiązania. Dalszy ciąg TUTAJ

 

Czytaj więcej:

Szybki kredyt dla firm w postaci karty kredytowej »

Co wybrać - kredyt samochodowy dla firm czy leasing? »

Konto dla firm a małe przedsiębiorstwo »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie