ABC urlopu wypoczynkowego

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje polskim pracownikom i co warto wiedzieć o jego wykorzystaniu?

ABC urlopu wypoczynkowego
Ile dni poza pracą należy się pracownikowi?

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu zatrudnionemu w ramach umowy o pracę. Czas wolny od pracy jest wynagrodzeniem za poświęcenie i szansą na odpoczynek, czyli przysłowiowe naładowanie baterii.

Każdy pracownik może zadecydować czy chce wykorzystać całą pulę wolnych dni jednorazowo, czy woli podzielić ją na klika części. Obowiązujący w niektórych firmach wewnętrzny kodeks zaznacza, by wstrzymać się przed korzystaniem z dni wolnych w szczególnie napiętych dla danego przedsiębiorstwa okresach.

Płatny wypoczynek co roku

  • Pracownikom przysługuje prawo do corocznego, płatnego wypoczynku – prawo to jest niezbywalne. 
  • Każdy, kto rozpoczyna pracę, otrzymuje wraz upływem każdego kolejnego miesiąca prawo do 1/12 rocznej puli urlopowej przysługującej pracownikowi po przepracowaniu roku kalendarzowego. 
  • W każdym następnym roku zatrudnienia pula wolnych dni odnawia się, a prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego zostaje pracownikowi nadane automatycznie.

Pula dni wolnych od pracy

Dostępna pula płatnych dni urlopowych zależy między innymi od stażu. Pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat liczyć mogą na 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ci, którzy przepracowali więcej niż 10 lat – na 26 dni. 

NIE PRZEGAP:
Pracowniku, szukasz więcej przydatnych porad o pracy i swoich prawach? Poznaj nasze poradniki o zatrudnieniu!

Czas zatrudnienia liczony jest bez względu na mogące wystąpić przerwy w pracy lub sposoby ustania stosunku pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, urlop wypoczynkowy naliczany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy zatrudnionego. 

  • Zgodnie z najnowszymi postanowieniami Unii Europejskiej w krajach, które wydłużyły wiek emerytalny do 67 lat, a więc między innymi w Polsce, Holandii czy Danii, pracownikom powinno przysługiwać 35 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ramach rekompensaty za kolejne kilka lat pracy przed osiągnięciem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie zapowiedziało jednak na razie zmian w obowiązujących w Polsce przepisach.

Zgodnie z kodeksem pracy do stażu urlopowego wlicza się również okresy pobierania nauki: okres studiów wyższych to 8 lat na konto stażu urlopowego, a nauka w średniej szkole zawodowej – 5 lat.

Wykorzystanie urlopu przez pracownika

Urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany w całości lub częściach, które wynoszą nie mniej niż 14 dni kalendarzowych. 

Pozostałe dni urlopu przechodzą na konto kolejnego roku kalendarzowego, chyba że ich niewykorzystanie spowodowane jest ustaniem stosunku pracy – wtedy pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia zatrudnionemu pieniężnego ekwiwalentu dni wolnych

W wielu firmach plan urlopów ustalany jest na początku każdego roku kalendarzowego zgodnie z harmonogramem mającym zapewnić normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa pod nieobecność wybranych pracowników. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Powrót do pracy po urlopie - jak się zmotywować? »
ABC urlopu macierzyńskiego »
Pomysły na tanie ferie zimowe »
Prawa pasażerów kolei państwowych »
Bankowość mobilna: co dają klientom aplikacje polskich banków? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie