Ustawa o kredycie konsumenckim - zmiany 2011.

Przypominamy zmiany wprowadzone w ustawie o kredycie konsumenckim w grudniu 2011 roku.

Ustawa o kredycie konsumenckim - zmiany 2011.

Minął prawie rok od wprowadzonych 18 grudnia 2011 zmian w ustawie o kredycie konsumenckim, który określa większość kredytów dostępnych na polskim rynku, między innymi kredyty gotówkowe, studenckie czy samochodowe. Przypomnijmy zatem jak wyglądała ustawa, która została zmodyfikowana i jak polepszyła się sytuacja kredytobiorców w roku 2012. 

 

Zacznijmy od kwestii najważniejszej. W nowej ustawie umową o kredyt konsumencki określa się każde zobowiązanie zaciągnięte na kwotę do 255 550 złotych, wcześniej ustawa obejmowała kredyty do 80 000 złotych. Początkowo planowano, aby ustawa nie obejmowała kredytów hipotecznych, jednak w ostateczności umieszczono w tekście zapis o kredytach mieszkaniowych udzielanych wyłącznie klientom indywidualnym. Dodatkowo warto dodać, że ustalona maksymalna kwota kredytu umieszczona w ustawie nie zwalnia banków z obowiązku stosowania przedstawionych zasad również w przypadku udzielania kredytów hipotecznych na wyższe sumy. 

 

Skupmy się zatem na zaproponowanych zasadach. Przede wszystkim, każda instytucja finansowa, posiadająca w swojej ofercie kredyty lub pożyczki, jest zobowiązana przedstawić każdemu potencjalnemu klientowi jednolity formularz, zawierający wszelkie dane o proponowanym rozwiązaniu kredytowym. Umożliwia to klientom bezproblemowe porównanie interesujących ich ofert, bez konieczności przygotowywania własnych wyliczeń i kontaktu z przedstawicielami różnych instytucji. W formularzu znajdują się między innymi: całkowita kwota kredytu, zasady wyliczania spreadu walutowego wraz z dokładną informacją odnośnie jego wpływu na wysokość kredytu i comiesięczną ratę (w przypadku kredytu walutowego), termin i sposób dokonywania spłat kredytu, orientacyjne informacje o wysokości rat i wysokości odsetek, całkowity koszt kredytu, uwzględniając marżę i oprocentowanie oraz sposób jego wyliczania, warunki odstąpienia od umowy, wcześniejszej spłaty oraz konsekwencje zaprzestania uiszczania spłat. 

 

Pozostałe zmiany to:

-- klienci otrzymali dodatkowe 4 dni na zmianę decyzji i zrezygnowanie z umowy

-- cofnięcie nałożonego wcześniej limitu 5% łącznych dodatkowych kosztów kredytowych

-- obowiązek udzielenia klientowi szczegółowych informacji o powodzie odmowy przyznania kredytu oraz wskazanie źródła uzyskania danych klienta

-- możliwość pobierania przez banki prowizji za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę kredytu, która maksymalnie może wynosić 0,5% oddawanej sumy w przypadku umów kończących się za mniej niż jeden rok lub 1% jeśli klientowi pozostało do spłaty więcej niż 12 rat. 

 

Wprowadzone zmiany są stosowane w bankach i innych instytucjach finansowych, co zdecydowanie ułatwia klientom przeglądanie różnych ofert. Nie zapomnij, że na stronie Mój Portal Finansowy możesz darmowo porównać kredyty dostępne na polskim rynku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie