VISA, Mastercard czy inna karta płatnicza?

Rynek kart płatniczych w Polsce zdominowały dwaj amerykańscy giganci: Visa i MasterCard. Do kogo należą pozostałe wydawane w kraju karty?

VISA, Mastercard czy inna karta płatnicza?
Jakie znaczenie ma którą kartę płatniczą posiadamy?

Rynek kart płatniczych jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się na przestrzeni ostatnich lat. Z roku na rok wzrasta nie tylko ilość i wartość transakcji bezgotówkowych dokonywanych przez Polaków, ale i ilość terminali oraz punktów obsługowych.

Rynek kart płatniczych w Polsce został zdominowany przez dwóch amerykańskich gigantów: MasterCard i Visa. Według udostępnianych przez Narodowy Bank Polski danych Polacy są w posiadaniu ponad 36 milionów plastikowych kart płatniczych.

  • Najczęściej korzystamy z kart VISA – to do tej organizacji należy 59,3% wydanych kart.
  • 39,5% udział w rynku należy do MasterCard.
  • Pozostałe użytkowane na terenie naszego kraju karty płatnicze stanowią zaledwie 1,2% wszystkich wydanych plastików.

Zarówno Visa, jak i MasterCard wydają najwięcej kart debetowych – to z nich korzysta 82,4% Polaków, a udział w rynku tego typu kart płatniczych systematycznie rośnie. 16,8% z nas posiada karty kredytowe, podczas gdy pozostałe 0,8% stanowią karty obciążeniowe.

Obie organizacje mają też w swojej ofercie coraz popularniejsze ostatnio karty zbliżeniowe - PayWave od VISA i PayPass od MasterCard.

VISA czy MasterCard? Jakie są różnice?

MasterCard i Visa to dwie największe światowe organizację zrzeszające wybrane banki i instytucje finansowe w ramach ujednolicenia obowiązujących w nich sposobów dokonywania płatności i stworzenia wspólnego dla wszystkich, wygodnego i szybkiego systemu transakcji. Obie organizacje znane są na całym świecie i corocznie poszerzają swój zasięg, obsługując nowe kraje, punkty i instytucje.

  • Historycznie karty MasterCard utożsamiane były z rynkiem europejskim, umożliwiały one bowiem rozliczenie w euro, a nie w amerykańskich dolarach jak Visa.
  • Każdy, kto nie chciał tracić na kolejnych przewalutowaniach europejskiej waluty, wybierał kartę MasterCard.
  • Dziś te różnice zanikły, ponieważ obie karty są uznawane przez większość instytucji finansowych w Polsce, a sposoby rozliczania transakcji, podobnie jak opłaty za korzystanie z kart płatniczych zależą głównie od banku, z którego usług korzystamy.
  • W wielu bankach mamy nawet możliwość wyboru karty, z której chcemy korzystać, bez zmiany oferty.

W warstwie funkcjonalnej obie karty nie różnią się od siebie niczym. Za pomocą obu dokonamy transakcji bezgotówkowych, wypłacimy pieniądze z bankomatu i skorzystamy z usługi cash back.

Obie organizacje udostępniają tak karty debetowe, jak i kredytowe. W obu przypadkach możemy także liczyć na sieci partnerskie i korzyści za płatności kartą określonej marki: MasterCard Rewards oraz Oferty Visa. Bardziej wymagający klienci mogą dołączyć do luksusowych programów, czyli Visa Signature czy MasterCard World Elite. Często to właśnie partnerzy decydują o wyborze określonego wydawcy karty. Klienci biznesowi natomiast skorzystać mogą z partnerów i programów skierowanych do przedsiębiorców. Liczy się także ubezpieczenie, które również oferowane jest w obu przypadkach.

Jeśli jednak dużo podróżujemy, powinniśmy zastanowić się, która z kart będzie dla nas optymalna.

  • W niektórych, mniej komercyjnych i rzadziej odwiedzanych przez turystów zakątkach świata, honorowany jest często tylko jeden, wybrany rodzaj karty płatniczej. Warto sprawdzić, jakiej karty można użyć w interesujących nas miejscach. 
  • Jeśli zamierzamy odwiedzać głównie kraje Starego Kontynentu, optymalnie posiadać będzie kartę MasterCard.
  • W przypadku, gdy zamierzamy dokonywać wielu transakcji bezgotówkowych w strefie dolara, lepszą opcją nada; będzie Visa.

Uwaga! Istnieją karty MasterCard rozliczane w USD oraz Visy rozliczane w EURO. Pamiętaj, by upewnić się przed dokonaniem wyboru, w jakiej walucie rozliczana będzie twoja karta!

Pamiętajmy również, iż tak Visa jak i Mastercard, posiadają lokalnie wydawane karty, które często obsługiwane są wyłącznie na terenie danego kraju. 

Co oprócz Visy i MasterCard?

Innymi kartami płatniczymi użytkowanymi na terenie Polski są również te należące do American Express czy Dinners Club. Ich popularność nie jest jednak duża, a same plastiki znajdują się w ofercie niewielu instytucji finansowych.

W 2014 roku swoje karty płatnicze na polski rynek wprowadziła również chińska organizacja UnionPay współpracująca z międzynarodowym agencjami rozliczeniowymi takimi jak Six Payment i Elavon.

Nie ulega wątpliwości, że to MasterCard i Visa narzucają innym graczom na rynku swoje warunki. Coraz więcej uwagi poświęca się więc stworzeniu krajowej konkurencji dla amerykańskich gigantów. Do stworzenia lokalnego odpowiednika zagranicznych monopolistów potrzebne jest porozumienie pomiędzy bankami i interesariuszami. Projekty, które mają największe szanse na powodzenie to iKasa, PeoPay i IKO.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie