Visa czy Mastercard: która karta płatnicza lepsza?

Karta płatnicza to obecnie niezastapiony środek bezgotówkowego obrotu pieniędzmi. Najpopularniejsze karty obsługiwane przez instytucje finansowe to MasterCard i Visa. Czym się różnią? Którą wybrać?

Visa czy Mastercard: która karta płatnicza lepsza?
Czym różnią się popularne karty płatnicze?
  • karta płatnicza
  • przewalutowanie
  • transakcje bezgotówkowe

Trudno wyobrazić sobie życie bez plastikowych kart płatniczych, dzięki którym dokonywanie codziennych transkacji i dostęp do gotówki stały się prostsze i szybsze niż kiedykolwiek. Najpopularniejszymi markami, które zdominowały rynek kart płatniczych, są Visa i MasterCard. Którą z nich wybrać? Na jakie korzyści możemy liczyć, posługując się konkretnym modelem? I wreszczie, czy karty dwóch różnych marek czymś się między sobą różnią?

Karta płatnicza a marka

W przeszłości karty MasterCard utożsamiane były z rynkiem europejskim, umożliwiały one bowiem rozliczenie w euro, a nie w amerykańskich dolarach jak w przypadku kart Visa. Każdy, kto nie chciał tracić na kolejnych przewalutowaniach europejskiej waluty, wybierał kartę MasterCard. Dziś te różnice zanikły, ponieważ obie karty są uznawane przez większość instytucji finansowych w Polsce. 


Karta płatnicza Visa kontra MasterCard

W warstwie funkcjonalnej karty Visa i MasterCard nie różnią się od siebie niczym. Każda z nich pozwala na:

  • transakcje bezgotówkowe (w sklepie tradycyjnym i internetowym),
  • płatności zbliżeniowe i mobilne,
  • wypłatę pieniędzy z bankomatu,
  • korzystanie z usługi cash back, czyli pobierania pieniędzy w sklepowej kasie.

W Polsce zdecydowana większość punktów handlowych i usługowych akceptuje obydwie karty. Zdarzają się jednak miejsca, w których zapłacimy tylko kartą Visa lub tylko kartą MasterCard. Nie ma w tym przypadku reguły, dlatego w razie wątpliwości upewnijmy się przed dokonaniem zakupu lub złożeniem zamówienia.

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Jeśli dużo podróżujemy, powinniśmy zastanowić się, która z kart będzie dla nas lepsza. W niektórych, mniej komercyjnych i rzadziej odwiedzanych przez turystów zakątkach świata, honorowany jest często tylko jeden, wybrany rodzaj karty płatniczej. Warto sprawdzić, jakiej karty można użyć w interesujących nas miejscach.

Jeśli zamierzamy odwiedzać głównie kraje Starego Kontynentu, dobrze będzie posiadać kartę MasterCard. W przypadku, gdy zamierzamy dokonywać wielu transakcji bezgotówkowych w strefie dolara, lepszą opcją będzie Visa.

Uwaga! Istnieją karty MasterCard rozliczane w USD oraz Visy rozliczane w EURO. Pamiętaj, by upewnić się przed dokonaniem wyboru, w jakiej walucie rozliczana będzie Twoja karta!.

Jest to istotna kwestia również podczas podróży po krajach posiadających odrębne waluty, inne niż dolar i euro. W przypadku kart MasterCard transakcja podlega podwujnemu przewalutowaniu - najpierw na walutę rozliczeniową, czyli dolar lub euro, po czym następuje przewalutowanie na PLN. Transakcje za pomocą Visa przeliczane są od razu na PLN po kursie organizacji płatniczej Visa w dniu transakcji.

Porównaj za darmo najlepsze konta osobiste sprawdź >>

Jeśli nie uzależniasz decyzji o wyborze karty od podróży, warto przyjrzeć się programom lojalnościowym towarzyszącym wybranej karcie, oferowanym gadżetom, fundacjom i organizacjom charytatywnym, z jakimi współpracują, czy też systemom rabatowym. Być może to właśnie od usług dodatkowych zależeć będzie wybór najlepszej dla Ciebie karty.

Sposoby rozliczania transakcji, podobnie jak opłaty za korzystanie z kart płatniczych i oprocentowanie zależą głównie od banku, z którego usług korzystamy oraz rodzaju konta, dla którego została wydana karta. Zdarza się również, że bank ma w swojej ofercie obydwie karty, pobiera jednak za nie różne opłaty. Przed dokonaniem wyboru warto więc zapoznać się z tabelami opłat banku.

Więcej o kartach płatniczych:

VISA, Mastercard czy inna karta płatnicza? »
Karta debetowa a karta kredytowa »
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »
Wszystko o kartach Visa »
Wszystko o kartach MasterCard »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie