W jakich firmach kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Obowiązek rejestrowania transakcji z klientami nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Kasa fiskalna to często jedynie zbędny wypadek. Dowiedz się, kto nie musi jej stosować.

W jakich firmach kasa fiskalna jest obowiązkowa?
Czy rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zakupu kasy fiskalnej?
  • kasa fiskalna
  • działalność gospodarcza

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się czy kasa fiskalna jest niezbędnym wyposażeniem w ich firmach. Przepisy regulujące konieczność jej posiadania są niestety odrobinę zagmatwane i wzbudzają szereg zrozumiałych wątpliwości. Kasa fiskalna to nie tylko dodatkowy wydatek, ale również problematyczna obsługa codziennej  aktywności gospodarczej, warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach obowiązkowym jest jej stosowanie.

W jakich firmach kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Klientela firmy

NIE: Jeśli produkowane towary lub świadczone usługi kierujemy jedynie do innych przedsiębiorstw, kasa fiskalna nie jest nam potrzebna. Wszystkie dokonywane transakcje znajdą bowiem potwierdzenie w postaci rachunku lub faktury

TAK: Wystarczy jednak, by wśród naszych klientów znalazła się choć jedna osoba prywatna, a stosowania kasy fiskalnej już nie będzie można uniknąć. Istnieje jednak wyjątek: jeśli liczba transakcji z nie więcej niż 20 osobami prywatnymi nie przekroczy 50 i każda z tych transakcji zostanie udokumentowana fakturą, kasa fiskalna nie jest konieczna.

Rodzaj działalności

TAK: Posiadania kasy fiskalnej nie można uniknąć, niezależnie od sposobu zapłaty i prowadzenia sprzedaży, w przypadku, gdy handlujemy: 

  • częściami samochodowymi, 
  • sprzętem fotograficznym, 
  • tytoniem lub alkoholem, 
  • produktami zawierającymi metale szlachetne, 
  • sprzętem telekomunikacyjnym lub 
  • jeśli świadczymy usługi przewozowe taksówkami. 

Z pełną listą rodzajów działalności gospodarczej obligujących do posiadania kasy fiskalnej zapoznać się można na stronie Ministerstwa Finansów.

Sposób zapłaty

NIE: Firma, która dokonuje płatności za pośrednictwem banku (np. przelewem), a jednocześnie ewidencjonuje sprzedaż zaznaczając, do jakiej konkretnie czynności się odnosiła, nie musi posiadać kasy fiskalnej.

Świadczone usługi

NIE: Firmy zajmujące się świadczeniem usług kurierskich, pocztowych, hotelarskich, finansowych a także, w większości przypadków, edukacyjnych, są zwolnione z konieczności stosowania kasy fiskalnej.

Rozpoczynając przygodę z biznesem warto zapoznać się z zasadami określającymi konieczność stosowania kasy fiskalnej przez przedsiębiorstwa. Być może jej zakup okaże się niepotrzebny. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie