Wady i zalety coworkingu

Coworking to alternatywa dla kawiarni, w których powstają prace przedstawicieli wolnych zawodów. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Wady i zalety coworkingu
Brak własnego biura może okazać się wyzwaniem

Coworking to zapożyczona z języka angielskiego nazwa określająca wynajmowane przez pracowników różnych firm jedno miejsce służące pracy zawodowej. Najczęściej zajmowane przez znudzonych pracą zza własnego biurka przedstawicieli wolnych zawodów, pozwala skupić się na profesjonalnych zadaniach z dala od domowych pieleszy. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
 

Dobre i złe strony Coworkingu

Pomysł na coworking przywędrował do Polski z USA. Jego założeniem jest połączenie tradycyjnie pojmowanej pracy w biurze z wykonywanymi przez wolnych strzelców zawodami oraz rozpoczynającymi swoją przygodę na rynku startupami.

Coworking jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich pracujących dotychczas w domu pisarzy, architektów, grafików komputerowych czy dziennikarzy, którym w zajmowaniu się obowiązkami zawodowymi przeszkadzają różnego rodzaju czynniki (płaczące dziecko, skwierczący na patelni obiad, telewizor, szafka pełna słodkich przysmaków).

Startupy natomiast wybierają coworking, ponieważ często nie stać ich na wynajem samodzielnego biura a potrzebują reprezentatywnego miejsca na przyjmowanie kontrahentów.

Coworking umożliwia wynajem zarówno biurka w przestrzeniach typu open space, jak i całego pomieszczenia konferencyjnego z niezbędnym sprzętem.

 

Zalety coworking

 
 • Coworking daje korzystającym z funkcji wynajmu przestrzeni do pracy dużą dawkę niezależności i elastyczności. Z wybranych biur korzystać można zarówno codziennie, jak i zaledwie parę razy w miesiącu w zależności od potrzeb.
 • Do wynajętego pomieszczenia przyjść można w dowolnych godzinach, podobnie jak spędzić w nich można dowolną ilość czasu.
 • Coworking jest również czynnikiem motywującym do wyjścia z domu, co dla wielu, zajętych pracą zawodową we wnętrzach swoich mieszkań, może być miłą odmianą.
 • Dzięki przeniesieniu pracy do biura przestajemy też utożsamiać dom z pracą, motywując się jednocześnie do wydajniejszego wykonywania zadań w celu szybszego opuszczenia wynajmowanych przestrzeni i pozwolenia sobie na odrobinę odpoczynku i przyjemności.
 • Coworking to również ciekawa alternatywa dla często stających się miejscem pracy freelancerów kawiarni, restauracji czy parkowych ławek, które ze względu na obecność innych klientów czy odwiedzających mogą jednak znacząco rozpraszać pracującego.
 • Jednocześnie w wynajmowanych biurach spotkać można innych przedstawicieli wolnych zawodów czy osób z doświadczeniem w różnych branżach, których pomysły mogą stać się dla freelancerów i startupów inspiracją.
   
 

Wady Coworking

 
 • Chociaż kontrolowanie wydatków w przypadku korzystania z opcji coworkingu wydaje się dość proste (w końcu to my sami ustalamy, kiedy chcemy do biura przyjść i ile czasu w nim spędzimy) to jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne – za wynajmowaną przestrzeń płacimy bowiem sami. Cena wynajmu i dojazdu na miejsce może szczególnie dać się we znaki przyzwyczajonym do pracy w domu i nieponoszącym w związku z tym żadnych kosztów.
 • Wybierając pracę w open space nie możemy też przewidzieć, kto będzie naszym biurowym sąsiadem.
 • Cowroking to również rozwiązanie, z którego skorzystać mogą jedynie mieszkańcy dużych miast – w mniejszych miejscowościach wynajmowane freelancerom przestrzenie biurowe są raczej rzadkością.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie