Wady i zalety korzystania z doradcy podatkowego

Doradca podatkowy – absolutna niezbędność dla optymalizacji podatkowej firmy czy wolny wybór danego przedsiębiorcy? Czy dodatkowe koszty zatrudnienia specjalisty mogą przynieść wymierne efekty dla usługobiorcy?

Wady i zalety korzystania z doradcy podatkowego
Dobra strategia podatkowa przy pomocy specjalisty

Zawód doradcy podatkowego w Polsce jest profesją dość młodą, powstałą po transformacji systemowej w 1989 roku i zaliczaną do tzw. zawodów zaufania publicznego. Celem działania doradcy jest optymalizacja podatków w firmie oraz kompleksowa pomoc w tym zakresie. Każde przedsiębiorstwo chciałoby płacić jak najmniejsze podatki, od których jednak całkowicie uciec się nie da. Oprócz zalet jakie wynikają z korzystania z usług doradcy, dobrze jest również poznać minusy i dopiero zdecydować się na ewentualną współpracę.
 

Kim jest doradca podatkowy

Najpierw pokrótce wyjaśnimy czym zajmuje się doradca podatkowy.

Jest to osoba, której zadaniem jest udzielanie klientom porad i wyjaśnień odnośnie obowiązków podatkowych, wydawanie opinii, sporządzanie deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg podatkowych oraz udzielanie wszelkiej pomocy w tym zakresie.

Doradcą może zostać jedynie osoba spełniająca określone warunki m.in. posiadająca wysokie kwalifikacje, które zostały potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminów państwowych. Obowiązkowe jest również członkostwo w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.

 

Pomoc doradcy podatkowego: Tak czy nie?

Jakie są więc plusy i minusy korzystania z usług wykwalifikowanego specjalisty jakim jest doradca podatkowy?

 

(+) KOMPLEKSOWA POMOC

Doradca posiada ogromną wiedzę w zakresie prawa podatkowego, zna wszystkie aktualnie obowiązujące przepisy i ma obowiązek stałego doszkalania się. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jest więc w stanie udzielić klientom profesjonalnej oraz w pełni kompleksowej porady.

 

(+) WZROST OSZCZĘDNOŚCI FIRMY

Firma korzystająca z usług doradcy może sporo zaoszczędzić poprzez optymalizację podatkową. Polega ona na wybraniu takich form opodatkowania, które będą najbardziej korzystne dla danego przedsiębiorstwa i pozwolą na generowanie dodatkowych oszczędności.

 

(+) POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Odpowiednie zarządzenie kwestią prawno-podatkową prowadzonej działalności gospodarczej przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, a co za tym idzie również dalszego rozwoju firmy. Klient czujący się pewnie w prawnych kwestiach może bez niepokoju rozwijać skrzydła w innych dziedzinach.

 

(+) ODPOWIEDZIALNOŚĆ W RĘKACH DORADCY

Każdy doradca jest obligatoryjnie ubezpieczony (OC), więc w razie wszelkich problemów wynikających ze świadczonych usług, odpowiedzialność cywilna przechodzi właśnie na niego. Ponadto doradcę obowiązuje tajemnica zawodowa, więc klient ma pewność, że wszelkie poufne informacje pozostaną wyłącznie między nimi.

 

(+) DORADCA A KSIĘGOWY

Korzystanie z usług doradcy podatkowego obejmuje większy zakres niż korzystanie z usług licencjonowanego księgowego. Doradca może reprezentować podatnika nie tylko przed organami podatkowymi, ale również przed sądem administracyjnym. Ma również prawo do wyrażania opinii, udzielania wyjaśnień odnośnie prawa podatkowego oraz obowiązek do działania z zasadami etyki zawodowej.

 

(+/-) DOBRA ORGANIZACJA

Korzystanie z usług prawno-podatkowych nie oznacza, że wszelkie czynności dokonywane są tylko i wyłącznie przez doradcę podatkowego. Jakość obsługi zależy przede wszystkim od obustronnej współpracy opartej na zaufaniu. To klient musi pamiętać o dostarczaniu niezbędnych dokumentów do kancelarii, odpowiednim ich oznaczeniu i opisaniu oraz o regularnym kontakcie ze swoim doradcą.

 

(-) UWAGA NA OSZUSTÓW

Jak w każdej dziedzinie życia, również i w tym zakresie możemy trafić na „czarną owcę” czyli w tym przypadku na osobę niekoniecznie działającą na naszą korzyść, dokonującą nadużyć bądź jedynie podającą się za doradcę. Klient powinien mieć się na baczności i wybrać sprawdzonego, certyfikowanego doradcę, najlepiej polecanego przez zaufane osoby.

 

(-) SAMODZIELNE KALKULACJE

W przypadku małej, np. jednoosobowej firmy, obsługującej niewielką liczbę klientów krajowych warto przejąć wszelkie kalkulacje w swoje ręce zamiast ponosisz dodatkowe koszty związane ze współpracą z doradcą. Samodzielna księgowość nie musi być trudna, zwłaszcza, że na rynku dostępne są specjalne aplikacje oraz programy ułatwiające takie kalkulacje.

 

(-) CENA USŁUG

Wysokość honorarium dla doradcy podatkowego często ustalana jest z klientem indywidualnie, w drodze negocjacji. Niemniej jednak za poradę klient musi zapłacić co najmniej 100 zł, a za podstawowy pakiet usług 500 zł, należy zastanowić się czy warto zainwestować taką kwotę pieniędzy czy też samemu poszukać rozeznania dla rozwiązania pozornie skomplikowanego problemu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie