Wady i zalety bycia freelancerem

Organizacja własnego czasu, wewnętrzna motywacja, dowolne stanowisko pracy? Jakie są plusy i minusy bycia freelancerem?

Wady i zalety bycia freelancerem
Plusy i minusy pracowania jako wolny strzelec

Przedstawiciele niektórych zawodów mogą pokusić się o niezależną formę ich wykonywania. Graficy komputerowi, tłumacze, programiści, doradcy biznesowi czy copywriterzy to osoby, które najczęściej zostają freelancerami w Polsce.

Chociaż wykonywanie wolnych zawodów wielu z nas kojarzy się z długimi leniwymi porankami wypełnionymi zapachem świeżo zmielonej kawy, bycie freelancerem to nie tylko przyjemności. Jakie są zalety i wady wolnego zawodu?
 

Zalety bycia freelancerem

 

To ty decydujesz

Freelancer może wybierać tylko te zlecenia i zadania, które go interesują i przynoszą mu wymierne korzyści (nie tylko finansowe).

Bycie freelancerem oznacza dużą dawkę swobody umożliwiającą realizację własnych pasji, pogłębianie wiedzy z wybranej dziedziny, a często również zarabianie większych pieniędzy za jednorazowe zlecenie.

 

To ty wybierasz metodę

Freelancer sam może wybrać najskuteczniejszą i najefektywniejszą formę wykonania zadania, jednocześnie samodzielnie rozporządzając czasem i przygotowując plan działania.

Bycie freelancerm przynosi więc poczucie pełnej samodzielności i decyzyjności, pozwalając skupiać się jedynie na zadaniach leżących w kręgu zainteresowań wykonujących wolne zawody profesjonalistów.

 

To ty wskazujesz miejsce

Freelancer może pracować z praktycznie każdego miejsca, w którym znajdzie środki niezbędne do wykonania zadania.

Wszechobecny dostęp do Internetu i lekkie przenośne komputery sprawiają, że zlecenia można wykonywać zarówno w domu, jak i ulubionych restauracjach, kawiarniach, pociągach czy wynajętych biurach coworkingowych. Efekty pracy pokazać można zleceniodawcom zarówno podczas stacjonarnych konferencji, jak i przeprowadzanych online e-spotkań.

⇒ Praktyczny PoradnikWady i zalety coworkingu​

 

To ty ustalasz warunki

Nienormowany czas pracy i elastyczność umożliwiająca dowolne rozłożenie godzin pracy w ciągu dnia pozwalają nie tylko spędzić więcej czasu z rodziną i bliskimi, ale również załatwić wiele urzędowych spraw w godzinach pracy wybranych instytucji.

 

Wady bycia freelancerem

 

Musisz zadbać o motywację

Freelancer sami musi zadbać o organizację czasu, planowanie zadań i odpowiednią motywację, by zrealizować zlecenie w ustalonym wcześniej terminie.

Wielu z nas podkreśla, że łatwiej zmotywować się do pracy pod czujnym okiem przełożonych, mając nad sobą kogoś, kto czuwa nad powodzeniem całego przedsięwzięcia. Freelancer musi zadbać o terminowość realizacji zadania we własnym zakresie.

 

Musisz zapomnieć o przywilejach pracowniczych

Zatrudnieni na etacie w międzynarodowych korporacjach pracownicy mają nie tylko prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, ale często również służbowego telefonu, komputera czy samochodu.

Freelancer może co prawda sam zadecydować o tym, kiedy chce zrobić sobie wakacje, pamiętać musi jednak o tym, że zarabia jedynie wtedy, gdy wykonuje przyjęte zadania.

 

Musisz być zdyscyplinowany

Bycie freelancerem oznacza konieczność samodzielnego ustalania planu działania i ścisłego jego przestrzegania w celu wykonania zlecenia na czas.

Freelancer musi umieć oddzielić życie prywatne od zawodowego, a organizacja przestrzeni pracy i umiejętność zarządzania własnym czasem są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

 

Musisz zapomnieć o stałych wpływach na konto

Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji dają wielu z nas stałe wpływy na konto otrzymywane regularnie pod koniec miesiąca.

Freelancer, choć za pojedyncze zlecenie otrzymać może zdecydowanie więcej niż wynosi średnia krajowa miesięcznych wynagrodzeń, musi być przygotowany na ciągłe poszukiwanie nowych zleceń i nieregularne wpływy związane z aktualnie wykonywanymi zadaniami.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie