Potrzebujesz gotówki?

Wybierz kwotę i okres spłaty, wypełnij formularz, a nasi doradcy bezpłatnie wybiorą dla Ciebie kilka najlepszych propozycji.

Klikając, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych za pomocą telefonu, sms oraz e-mail, wysyłanych przez firmę Adclick Lda (będącej właścicielem portalu mojportalfinansowy.pl) oraz Partnerów.

DALEJ

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Dlaczego kredyt gotówkowy jest tak popularny?

Poznaj najważniejsze zalety i wady wyboru kredytu gotówkowego. Dowiedz się na co zwrócić uwagę i podejmij w pełni świadomą decyzję.

Decydując się na kredyt gotówkowy warto zastanowić się, czy jest to najbardziej odpowiadający naszym potrzebom rodzaj bankowego dofinansowania. Jakie wady i zalety można wyróżnić w tym najbardziej popularnym bankowym produkcie?

Zalety kredytu gotówkowego

 

Na dowolny cel

W większości przypadków banku nie będzie interesowało, na jaki cel przeznaczymy pożyczone pieniądze – z uzyskanych środków możemy ufundować synowi nowy komputer, wyjechać na wycieczkę marzeń do Stambułu, skoczyć na bungee lub nabyć nową pralkę. Sfinansować można zatem albo potrzebę, albo marzenie.

Bez wkładu własnego

O ile zaciągane na duże kwoty kredyty hipoteczne czy mieszkaniowe wymagają od kredytobiorcy posiadania określonej wysokości wkładu własnego, kredyt gotówkowy zaciągnąć można nie posiadając finansowego zaplecza niezależnie od wysokości kwoty, na jaką będzie on opiewał.

Na szybko

Procedury ubiegania się o kredyt gotówkowy i jego otrzymania w postaci przelewu na konto ograniczone są do niezbędnego minimum.

Bankom zależy na przyciągnięciu jak największej liczby klientów, dlatego redukują formalności, konieczne do wypełnienia formularze czy wymagane dokumenty. Kredyt gotówkowy otrzymać można naprawdę szybko w oddziale banku lub coraz częściej bez wychodzenia z domu przez internet.

Okres spłaty

Standardowa oferta kredytu gotówkowego pozwala na wybór długiego okresu spłaty, w niektórych przypadkach nawet do 10 lat. Rozłożenie zwrotu zobowiązania na więcej miesięcy pozwala na obniżenie kosztów bieżących i uniknięcie obciążenia budżetu domowego.

Bez zabezpieczeń i poręczycieli

Coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy bank wymaga specjalnych zabezpieczeń lub poręczyciela w przypadku udzielania klientowi kredytu gotówkowego. W większości przypadków wystarczy oświadczenie o dobrowolnym poddaniu egzekucji finansowej w przypadku niespełnienia warunków umowy.

Poręczenia lub dodatkowi współkredytobiorcy są jednak dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej. 

 

Wady kredytu gotówkowego

 

Oprocentowanie 

Głównym kosztem kredytu gotówkowego są odsetki. Choć wysokość oprocentowania w przypadku kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników, takich jak okres kredytowania, wysokość poszczególnych rat i sumy, na jaką kredyt zaciągnięto, w wielu bankach spodziewać się można oprocentowania oscylującego w okolicach 10% przy 4-letnim okresie kredytowania.

Pozostałe koszty 

Kredyt gotówkowy to nie tylko odsetki, ale również inne koszty. Banki mogą pobierać prowizje za udzielenie kredytu. Wiele z nich oferuje swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie, którego opłacanie skutkuje obniżonym oprocentowaniem lub niższą prowizją. Zwyczajowo pojawiają się również koszty za wcześniejszą spłatę czy opłata za rozpatrzenie wniosku.

Brak odpowiedzialności kredytobiorcy

Łatwa dostępność do kredytu i uproszczone procedury zwiększyły zagrożenie otrzymania kredytu nawet przy niezbyt dobrej sytuacji finansowej. Banki coraz częściej wydłużają proces weryfikacji i jego szczegółowość, aby ograniczyć dostęp do środków.

Kara za nieterminową spłatę

Za każdą nieterminową spłatę banki naliczą dodatkowe odsetki oraz wyślą klientowi upomnienie nawołujące do uregulowania należności, którego kosztem również zostanie obarczony kredytobiorca.

Pamiętajmy, iż kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe, które musi zostać przez nas spłacone. Decyzję o złożeniu wniosku i otrzymaniu kredytu powinniśmy podjąć nie tylko świadomie, ale również ze szczegółowymi informacjami o jego kosztach. Dopytajmy i doczytajmy przed podpisaniem ostatecznej umowy.

DO PRZECZYTANIA:
Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »
Kredyt gotówkowy a współmałżonek »
Z jakim dochodem otrzymasz kredyt gotówkowy? »
3 mity o kredycie gotówkowym »
Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego »
Jak zrozumieć indywidualny raport BIK »