Wady i zalety mieszkania na parterze

Mieszkanie na parterze to zarówno plusy, jak i minusy. Poznaj te najważniejsze.

Wady i zalety mieszkania na parterze
Jak mieszka się na najniższym piętrze w bloku?

Wielu ze stojących przed koniecznością podjęcia decyzji o zakupie lub wynajęciu mieszkania ma na uwadze przede wszystkim jego dogodną lokalizację. Zależy nam nie tylko na pięknym położeniu w centrum miasta albo na zielonych obrzeżach – pod uwagę bierzemy również ulokowanie mieszkania w samym budynku. Jakie są wady i zalety mieszkania na parterze?
 

Jak się mieszka na parterze?

 

Wady mieszkania na parterze

1. Jedną z najczęściej wymienianych wad mieszkania na parterze jest przede wszystkim… mało ciekawy widok na miasto.

• Niestety, nie da się ukryć, że jeśli wybieramy mieszkanie na parterze w jednym z bloków ulokowanych na miejskich osiedlach albo kamienicy zlokalizowanej w samym centrum miasta, z okien naszego mieszkania będziemy oglądać najczęściej zatłoczone ulice, głowy przechodniów, przejeżdżające obok samochodu albo sklep z naprzeciwka.


2. Kolejnym wyzwaniem, z jakim muszą zmierzyć się właściciele mieszkań na parterze, szczególnie tych zlokalizowanych w często uczęszczanych częściach miast, mogą być ciekawskie spojrzenia przechodniów.

• Aby się przed nimi uchronić niezbędnym może okazać się zamontowanie grubych zasłon, żaluzji czy rolet okiennych.


3. Wadą mieszkania na parterze jest też hałas – otwarcie okna może wiązać się z wpuszczeniem wszystkich odgłosów znajdującej się tuż za nim ulicy, głośni sąsiedzi z góry również nie ułatwią nam zasypiania (z nimi jednak zawsze można próbować się dogadać).
 

4. Mieszkanie na parterze starszych kamienic może też wiązać się z odczuwanym w najniżej położonym lokum chłodem od podłogi związanym z brakiem odpowiedniego ocieplania dolnej części budynku.
 

5. Ci, którzy nie zabezpieczyli lokum czujnikami czy roletami antywłamaniowymi mogą też obawiać się, że mieszkanie na parterze stanie się łatwiejszym celem dla potencjalnych włamywaczy niż wyżej zlokalizowane miejsca.

 

Zalety mieszkania na parterze

 
  • Mieszkania na parterze, ze względu na mniejsze zainteresowanie potencjalnych nabywców położeniem lokum w najniższych częściach budynku, często bywają tańsze niż ich odpowiednik z wyższych pięter. Jest to więc opcja dla tych, którzy w ramach tej samej ceny pragną nabyć dodatkowe kilka metrów kwadratowych przestrzeni mieszkalnej.
 
  • To również świetne rozwiązanie dla osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi – w budynkach, które nie są wyposażone w windy unikną oni ciągłego wchodzenia i schodzenia po schodach czy wnoszenia i znoszenia dziecięcych wózków albo ciężkich toreb z zakupami.
 
  • Jest to wygodną opcją dla często przeprowadzających się i zmieniających adres – wynoszenie drewnianych komód czy wielkiej sofy z pokoju dziennego nie będzie tak trudne, jak znoszenie ich z wyższych pięter.
 
  • Mieszkanie na parterze to również często dostęp do położonego obok ogrodu, a to wiąże się z możliwością spędzania leniwych letnich poranków wśród soczystej zieleni drzew i kwiatów.
 
  • Kolejną zaletą mieszkań na parterze w budynkach wyposażonych w windę jest również fakt, że nawet w przypadku jej awarii mieszkańcy bez problemu dostaną się do swojego lokum (z czym rodzina z 32 piętra może mieć już większy kłopot).

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie