Wady i zalety wideo CV

Wideo CV to filmowy sposób prezentacji zawodowych umiejętności. Jakie są wady i zalety tej odmiany klasycznego życiorysu?

Wady i zalety wideo CV
Kreatywny sposób aplikacji o nową pracę

Wideo CV to nowość na polskim rynku pracy. O tę formę prezentacji pracowniczych kwalifikacji, predyspozycji i umiejętności zabiega jednak coraz większa liczba zatrudniających. Jakie są zalety i wady multimedialnego CV?
 

Zalety wideo CV

Wideo CV to krótki film dający kreatywnym kandydatom możliwość pokazania się ze znacznie lepszej i bardziej interesującej strony niż konwencjonalne papierowe życiorysy.

Pomysłowi poszukiwacze pracy mają szansę zdobyć serce rekruterów dzięki wykorzystaniu talentu aktorskiego lub oratorskiego i zastosowaniu niecodziennych i nieszablonowych chwytów wyróżniających wideo CV spośród innych nadesłanych.
 
 • Krótki film pozwala samodzielnie nadać prezentacji odpowiednie dla kandydata tempo, a przede wszystkim daje możliwość bezstresowego przygotowania się do nagrania i jego sfinalizowania dopiero w momencie uzyskania 100% pewności co do powodzenia przedsięwzięcia.
 • Wideo CV pozwala na przygotowanie strukturalnie zorganizowanych zdań i utrzymanie odpowiedniej formy wypowiedzi.
 • To również możliwość przekazania rekruterom informacji, na które nie ma miejsca w tradycyjnym życiorysie. Wideo CV to szansa na urozmaicenie opowieści o sobie odpowiednimi rekwizytami czy dostosowaną do okoliczności muzyką albo zdjęciami.
 • Dzięki tej formie prezentacji rekruter ma szansę zapoznać się nie tylko z faktami odnoszącymi się do zawodowych doświadczeń kandydata, ale również poznać ton jego głosu, sposób konstruowania wypowiedzi, umiejętność posługiwania się językiem polskim lub językiem obcym czy jego mowę ciała.
 • To również dobry sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na rekruterze.
 • Odpowiednio przygotowane nagranie to szansa na pokazanie naszych technicznych umiejętności, związanych między innymi z obróbką wideo oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
 • Rekruterzy z kolei zaznaczają, iż poznawanie kandydatów poprzez wideo CV to bardziej efektywny sposób wyboru tych odpowiednich do stanowiska.
   
 

Wady wideo CV

Wideo CV to cały czas jedynie nowinka na polskim rynku pracy, dlatego nawet najlepiej przygotowany film może nie zapewnić kandydatowi zatrudnienia w starciu z dobrze skonstruowanymi tradycyjnymi formami aplikacji.
 
 • Wideo CV to specyficzna forma prezentacji, która nie każdemu wyjdzie na zdrowie – nie wszyscy wybitni specjaliści i świetnie rokujący pracownicy czują się dobrze przed kamerą, a brak pewności siebie w starciu z czujnym okiem aparatu może zaprzepaścić szanse uzyskania wymarzonej pracy.
 • W przeciwieństwie do klasycznej rozmowy rekrutacyjnej wideo CV nie daje kandydatowi szansy pokazania się od bardziej spontanicznej strony i nadrobienia pewnych braków w przygotowaniu charyzmą czy przyjaznym uśmiechem.
 • Wideo CV daje też większe szanse pokazania się od jak najlepszej strony tylko kandydatom zaprzyjaźnionym z nowinkami technologicznymi – dobry pracownik niemający pojęcia o kręceniu filmów czy ich późniejszym montażu może mieć utrudnione zadanie już na starcie, a wynajęcie profesjonalisty to nierzadko spory wydatek.
 • Kandydaci często próbują na siłę pokazać swoją kreatywność czy poczucie humoru, zamieniając swoje wideo CV w mało profesjonalny klip, który może zniechęcić rekrutera.
 • Ze względu na niewielką popularność, część rekruterów może zignorować nadesłane wideo i skupić się jedynie na pisemnej formie aplikacji. 
 • Przygotowanie dobrego wideo CV może zająć dużo czasu, co może spowodować przegapienie ciekawych ofert pracy.


Nagranie pierwszego wideo CV to wyzwanie dla większości z nas. Pokazanie swojej oryginalnej strony może jednak okazać się dobrą kartą przetargową w przypadku ofert pracy, które wymagają większej dozy kreatywności. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie