Wegetarianizm a weganizm

Od jakiegoś czasu słowo weganizm zyskało niezwykłą popularność, dzięki przekonaniu, że ten sposób odżywania jest zdecydowanie zdrowszy. Wegetarianizm znacznie różni się od modnego dzisiaj weganizmu. Co tak na prawdę znaczą te dwie ideologie?

Wegetarianizm a weganizm
Styl życia: Różnice między wegetarianizmem a weganizmem

WEGETARIANIZM

Jeżeli świadomie wyłączymy ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego,a także ryby i owoce morza możemy uznać się za wegetarian. Czy wiedzieliście, że ten styl odżywania rozwinął się w Indiach już w II tysiącleciu przed naszą erą?

W Europie wegetarianizm pojawił się w VI wieku przed narodzeniem Chrystusa. Uznaje się, że pierwszymi przedstawicielami tego ruchu byli Pitagorejczycy.

Podstawą diety wegetariańskiej są owoce, warzywa grzyby, zboża, orzechy oraz rośliny strączkowe. Wegetarianie nie jedzą żadnego mięsa (również ryb oraz owoców morza), podrobów, żelatyny, smalcu.

Czy jest to jednak tylko i wyłącznie sposób odżywiania? Zdecydowanie nie. 

IDEOLOGIA

Wegetarianie uznają, że dla dobra nas wszystkich, nie powinniśmy spożywać mięsa. Wierzą, że zwierzęta cierpią i stają w opozycji do nadmiernej jego produkcji. Często zdarza się, że wegetarianie porównuja zwierzęta do ludzi i deklarują, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego moglibyśmy bez trudu zastąpić innym. Dla wielu ludzi wegetarianizm jest swoistym stylem życia, który jako swoje motto uznaje Nie szkodź innym istotom. Wegetarianizm często ściśle łączony jest z ekologią.

Czy wiedzieliście, że motywacją do zostania wegetarianinem jest często przekonanie, że dzięki nie jedzeniu mięsa, zmniejszy się głód na świecie?

Nie zawsze istnieje jednak ideologia. Często nie jemy mięsa, ponieważ zwyczajnie nam nie smakuje, zostaliśmy wychowani przez wegetarian i taka kolej rzeczy jest dla nas zupełnie naturalna.
 

CZY WEGETARIANIZM JEST ZDROWY?

Czy warto się kłócić z kimś, kto mówi, że tylko jedząc mięso, jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi niezbędne składniki?

Według oficjalnych źródeł Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska zapewni niezbędne składniki odżywcze i może być stosowana u dzieci i młodzieży. Dodatkowo zapobiega i leczy wiele chorób, na przykład osteoporozę, stany zwyrodnieniowe, otyłość czy cukrzycę.

 

Czy wiedzieliście, że wegetarianizmem z pewnością nie są semiwegetarianizmy, czyli na przykład pollowegetarianizm - uznaje, że można jest kurczaka, pescowegetarianizm - włączenie do diety ryb oraz owoców morza. Semiwegetarian uważa się za przedstawicieli etapów pośrednich, zbliżających się do prawdziwego wegetarianizmu.


 

WEGANIZM

Weganie nie tylko zrezygnowanie ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. To styl życiafilozofia, która propaguje nie wykorzystywanie zwierząt we wszystkich aspektach naszego życia. Idąc tym tropem, dowiemy się, że weganie nie jedzą w ogóle nabiałujajek oraz miodu. Nigdy nie sięgną po kosmetyki, które były testowane na zwierzętach i tym bardziej, nie zobaczymy ich w ubraniu powstałym z odzwierzęcych surowców, na przykład skóry, futra, ale również w wełnie czy jedwabiu. Weganie staną w sprzeciwie dla polowań, nigdy nie znajdą radości w wizycie do zoo czy oceanarium. 

HISTORIA

Założone w 1944 roku Towarzystwo Wegańskie (ang. Vegan Society) to piewsza organizacja, która promowała ten styl życia. Donald Watson, który był jej załozycielem, stworzył także słowo weganizm.

Aktualnie na całym świecie działa wiele towarzystw oraz ruchów wegańskich, w naszym kraju filozofię nie wykorzystywania zwierząt promuje Stowarzyszenie Empatia.

ZUPEŁNIE NOWY POMYSŁ NA KUCHNIĘ

Weganie zdecydowanie należą do bardziej radykalnych niż wegetarianie. Ich celem jest zastąpienie w 100% produktów pochodzenia zwierzęcego wytworami roślinnymi, na przykład soczewicą. Rezygnują z jajek i nabiału, które zastepują tofu oraz mlekiem sojowym czy migdałowym. Coraz częściej restauracje oferują dania wegańskie, co jest dużą nowością, gdyż weganie zawsze preferowali przygotowywać dania samodzielnie ze względu na dodatki, które często nie spełniają ich wymagań. 

Rynek wypełnia się sklepami ze zdrową żywnością, supermarkety tworzą specjalne stoiska z wegańskimi produktami. 

Weganizm kojarzy się również z eksperymentowaniem w kuchni, łączeniem nowych smaków oraz sięgania po egzotyczne przyprawy, warzywa i tworzenie nowych przepisów.  

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie