WIBOR i LIBOR, czyli operacje międzybankowe

Każda międzybankowa operacja finansowa wiąże się z pewnymi korzyściami i kosztami ponoszonymi przez banki. Dowiedz się czym są tajemnicze WIBOR, LIBOR i EURIBOR.

WIBOR i LIBOR, czyli operacje międzybankowe
Co wpływa na oprocentowanie kredytu?

Banki, podobnie jak ich klienci, posiadają limity posiadanych środków pieniężnych, z których mogą korzystać. W przypadku nadwyżki, dodatkowe pieniądze mogą udostępnić siostrzanej instytucji bankowej, która aktualnie cierpi z powodu niedoboru potrzebnych pieniędzy. 

Dzięki temu nasze oszczędności czy zarobki, które przechowujemy na koncie bankowym, rzadko są w stanie spoczynku i umożliwiają płynne funkcjonowanie naszego banku. Z reguły takie międzybankowe pożyczki zaciągane są na bardzo krótkie okresy czasu, najczęściej zaledwie 24 godziny. Możemy zadać sobie jednak pytanie, skoro każdy kredyt, który klient zaciąga w banku jest odpowiednio oprocentowany, jak ta kwestia przedstawia się w przypadku umowy międzybankowej? Sprawdźmy.

Co to jest WIBOR?

Niejednokrotnie podpisując umowy kredytowe możemy spotkać się z tajemniczym skrótem WIBOR. WIBOR to skrót od angielskiego terminu Warsaw Interbank Offered Rate, czyli nic innego jak właśnie wielkość oprocentowania każdej pożyczki udzielonej na rynku międzybankowym w Polsce. 

WIBOR wyznaczany jest każdego dnia poprzez analizę ofert 16 banków, które następnie mogą brać udział w zawieraniu transakcji. Stopa procentowa ustalana w ten sposób jest niższa niż ta zawarta w ofercie banków. Taką sytuację można w prosty sposób porównać do cen obowiązujących na rynku hurtowym i detalicznym, które również różnią się wysokością. Nie zapomnijmy jednak, iż oprocentowanie kredytów konsumenckich również zależy od wysokości WIBOR. WIBOR często występuje w towarzystwie  innych skrótów, określających okres trwania danej transakcji, np. 1SW to jeden tydzień a 1M to jeden miesiąc. 

WIBID (Warsaw Interbank Bid Rate) jest siostrzanym skrótem WIBOR i określa wysokość rocznej stopy procentowej, którą opłacają banki po przyjęciu w depozyt środków z innych instytucji. 

Co to jest LIBOR i EURIBOR?

  • Kolejnym przydatnym skrótem jest LIBOR czyli London Interbank Offered Rate. Jest to kolejna stopa procentowa, jednak obowiązująca na rynku międzynarodowym. Dotyczyć nas może w przypadku zaciągania kredytu walutowego, np. we frankach szwajcarskich. LIBOR ulega ciągłym zmianom, ponieważ jest odzwierciedleniem aktualnej sytuacji ekonomicznej.
  • Ostatnim tajemniczym skrótem jest EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate), który okaże się przydatny po wprowadzeniu w Polsce waluty Unii Europejskiej lub kiedy zainteresowani jesteśmy zaciągnięciem kredytu w euro. EURIBOR to nic innego jak stopa procentowa obowiązująca na rynku międzybankowym w strefie euro.

Następnym razem podpisując umowę kredytową będziesz w stanie rozszyfrować powyższe skróty bez większego problemu. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie