Święta Wielkanocne low-cost

Święta Wielkanocne tanim kosztem, czyli praktyczne wskazówki na zmniejszenie wydatków świątecznych.

Święta Wielkanocne low-cost
Zadbaj o domowy budżet: wydatki świąteczne zaplanuj z głową

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych powinniśmy odpowiednio wcześniej zaplanować, przez co nie wydamy na nie fortuny. Zakupy współdzielone z najbliższymi, oryginalnie przygotowane dania czy własnoręcznie wykonane dekoracje to przykłady naszych propozycji na tanią Wielkanoc.  
 

POMYSŁY NA TANIE ŚWIĘTA WIELKANOCNE

 

WSPÓLNE ZAKUPY

Zakupy żywnościowe w Święta Wielkanocne są dość przewidywalne: jaja, wędliny, chrzan, serniki, mazurki, babki… Z pewnością nasi bliscy będą kupować takie same produkty.

Zróbmy rozeznanie wśród rodziny i znajomych, podpytajmy co konkretnie zamierzają zakupić na Wielkanoc i zaproponujmy wspólne zakupy w hurtowych ilościach. Kilka opakowań twarogu na sernik czy zgrzewki napojów często objęte są rabatem, przez co całkowity koszt zakupów będzie o wiele niższy, nawet o około 100 zł.

 

PRZEMYŚLANA LISTA PRODUKTÓW

Nawiązując do tematu zakupów zwróćmy uwagę, aby żywność trwałą nabyć z wyprzedzeniem czasowym np. dwutygodniowym. Przed samą Wielkanocą za niektóre produkty zapłacimy więcej nawet o 10%. Stopniowe zakupy będą również o wiele mniej odczuwalne dla naszego portfela, niż te dokonane jednorazowo. Dobrze przemyślmy nie tylko listę niezbędnych produktów, ale również ich ilość.

Nie wyrzucajmy do kosza gazetek promocyjnych. Często niechciane, znajdowane w naszej skrzynce pocztowej, tym razem mogą nam pomóc w doborze tanich produktów i tym samym zaoszczędzeniu sporej ilości pieniędzy. 

 

PRZYGOTOWANIA Z BLISKIMI

W Wigilię wiele rodzin dzieli między sobą przygotowanie świątecznych posiłków. Poszczególni członkowie rodziny przyrządzają wybrane dania, które następnie przynoszą do domu gospodarza. Podobny zwyczaj możemy wprowadzić podczas Świąt Wielkanocnych. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy. Być może będziemy mieli również możliwość spróbowania świątecznych posiłków w nowej, nieznanej nam dotąd wersji. 

 

TANIO I ORYGINALNIE

Wiele osób zakłada, że Święta Wielkanocne nie mogą odbyć się bez suto zastawionego stołu. Dobierając tanie produkty spożywcze i łącząc je w finezyjny sposób, jesteśmy w stanie stworzyć oryginalne i tanie dania. Kilka ciekawych pomysłów sprawi, że stół wielkanocny będzie cieszył nie tylko żołądek, ale i oko.  

Na wielkanocnym stole powinny więc królować: jaja i wiosenne, zielone akcenty w postaci różnego rodzaju sałat, pietruszki, szczypiorku i kiełków.
Potrawy możemy przygotować na kilka różnych sposobów i oryginalnie udekorować np.:
 
  • zielone gniazda z jaj i kiełków podane w wydrążonej bułce,
  • gęsta pasta z jaj i ziół owinięta w plasterki szynki, udekorowana natką pietruszki,
  • pieczona papryka lub pomidor faszerowane pastą z jaj i warzyw, udekorowane rzeżuchą,
  • pasztet warzywny z jajem podany na sałatach i okraszony kiełkami.
 

WŁASNORĘCZNE DEKORACJE

Zastanówmy się, które dekoracje możemy stworzyć w domu? Nasza propozycje to:
 
  • bazie kotki - zerwane podczas spaceru nadadzą wnętrzu wiosenny nastrój,
  • świąteczne jaja farbowane „babcinym” sposobem będą oryginalne i kolorowe: łupiny cebuli barwią na bordowo, łupiny orzecha włoskiego na czarno, sok z buraka na różowo, pędy młodego żyta na zielono, a kurkuma na żółto,
  • rzeżucha zasiana w skorupkach jaj będzie piękną, drobną ozdobą do dekoracji świątecznego talerza każdego członka rodziny,
  • własnoręcznie pomalowana wytłaczanka na jaja będzie oryginalna, a wykonana przez dzieci będzie dodatkowym źródłem zabawy i satysfakcji,
  • doniczki fantazyjnie owinięte zieloną bibułą i przewiązane kolorową wstążką to prosty sposób na wprowadzenie do domu wielkanocnego nastroju. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie