Wiosenny niezbędnik kierowcy

Co każdy kierowca powinien mieć zawsze pod ręką, czyli wiosenny niezbędnik podróżujących samochodem.

Wiosenny niezbędnik kierowcy
Co warto mieć w samochodzie?

Chociaż większość kierowców stara się dbać o bezpieczeństwo podróżujących z nim pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, niespodziewane sytuacje zdarzyć się mogą każdemu. Co warto mieć ze sobą w czasie (nie tylko) wiosennych wycieczek samochodowych? Poznaj niezbędnik każdego kierowcy.
 

Niezbędnik samochodowy dla kierowców

 

Niezbędnik obowiązkowy nie tylko wiosną

Przepisy prawne bardzo szczegółowo regulują wykaz rzeczy, które każdy kierowca musi zawsze mieć pod ręką.
 
  1. Jedną z nich jest gaśnica, która zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury musi odpowiadać wytyczonym standardom wagowym i wymiarowym oraz być poddawana regularnym przeglądom, mającym na celu weryfikację sprawności jej działania.
  1. Niezbędnik każdego kierowcy to również niezastąpiony w sytuacjach awaryjnych trójkąt ostrzegawczy. Jego użycie jest obowiązkiem kierowcy nie tylko w przypadku konieczności zatrzymania pojazdu w niedozwolonym miejscu spowodowanej wypadkiem czy usterką, ale również w sytuacji holowania samochodu. 

Zarówno brak gaśnicy, jak i trójkąta ostrzegawczego karany jest w Polsce mandatem. Pamiętajmy jednak, by oba przedmioty wozić ze sobą nie tylko z obawy przed karą pieniężną, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

 

Niezbędnik mniej obowiązkowy, lecz równie przydatny

Chociaż polskie przepisy prawne wymagają od kierowców posiadania jedynie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy, przezorny właściciel pojazdu powinien uzupełnić swój niezbędnik o kolejne pozycje.
 
  • Pod ręką warto mieć przede wszystkim dobrze wyposażoną apteczkę, zawierającą przede wszystkim nożyczki i bandaże, środek dezynfekujący, elastyczne opaski, jałowe gazy, koc z folii termoizolacyjnej czy maseczki oraz rękawiczki jednorazowego użytku.
  • Warto pomyśleć również o kamizelce odblaskowej zapewniającej widoczność w sytuacjach awaryjnych na ciemnych drogach.
  • Innym często niezbędnym elementem wyposażenia jest komplet przydatnych narzędzi, wśród których wymienić można choćby podnośnik i klucze pozwalające na samodzielną naprawę drobnych usterek.
  • Niezbędnik kierowcy powinien zawierać również koło zapasowe, płyn do spryskiwaczy i kanister z benzyną, szczególnie gdy planujemy dłuższą i bardziej wymagającą trasę.
  • Innym dobrym pomysłem jest posiadanie drobnych przekąsek z dłuższym terminem ważności oraz małych butelek wody mineralnej, które pozwolą na przyjemniejszą podróż lub ułatwią nieplanowany awaryjny postój.
  • Bardziej przezornym kierowcom lub rodzicom polecamy również zapakować koc, zwykły lub termiczny, i schować w bagażniku.
 

Niezbędnik kierowcy - podróżnika

Kierowcy często odbywający dłuższe podróże po nieznanych sobie miejscach nie powinni wzbraniać się przed zakupem systemu nawigacji samochodowej. Choć większość głównych dróg w Polsce jest dobrze oznakowana, czasami chwila roztargnienia czy nieuwagi może skutkować trudnym do naprawienia błędem.

Przezorny kierowca powinien mieć ze sobą również tradycyjną mapę drogową, która bez wątpienia przyda się w sytuacjach awaryjnych lub gdy GPS odmówi posłuszeństwa.

W samochodzie warto mieć również zestaw głośnomówiący, pozwalający na bezpieczne odbycie rozmowy telefonicznej (i uniknięcie mandatu) oraz okulary przeciwsłoneczne na wypadek jazdy pod coraz mocniej przygrzewające wiosną słońce.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie