Pomysł na wakacje: Work and travel

Work and Travel to nie tylko możliwość poznania stylu życia Amerykanów, ale i zdobycia pierwszych zawodowych doświadczeń. 

Pomysł na wakacje: Work and travel
Pracuj i podróżuj za granicą

Work and Travel USA to program mający na celu umożliwienie studentom z całego świata podróż do Stanów Zjednoczonych w celu promowania amerykańskiej kultury, stylu życia i historii. 

Jeśli nie masz planów na wakacje, jesteś studentem i znasz dobrze język angielski, może okaże się, że to opcja właśnie dla ciebie?

Jak wyjechać na Work and Travel

W Polsce działa wiele agencji zajmujących się wysyłaniem studentów do Stanów Zjednoczonych. 

Inicjatywa wakacyjnych wyjazdów łączących pracę z podróżowaniem po amerykańskich bezdrożach i największych metropoliach północnoamerykańskiego kontynentu bazuje na rządowym projekcie USA Summer Work Travel, którego uczestnicy mogą liczyć na pobyt w Stanach w ramach wizy J-1, o ile spełniając stawiane przed kandydatami wymogi.

Jakie wymogi należy spełnić

 • Jeśli chcesz wyjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Work and Travel USA musisz być studentem i zaliczyć co najmniej jeden semestr (agencje będą wymagały potwierdzenia przejścia na kolejny etap kształcenia). 
 • Niektóre agencje pośrednictwa organizują wyjazdy również dla absolwentów, którzy dzięki programowi mogą zdobyć cenne zawodowe doświadczenie w dziedzinie korespondującej z ukończonym kierunkiem studiów.
 • Również osoby posiadające co najmniej pięcioletnie doświadczenie w branży i pragnących dalej doskonalić swoje umiejętności mogą zgłaszać się do programu

Aby uzyskać zgodę na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, będziesz musiał potwierdzić, że znalazłeś zatrudnienie u amerykańskiego pracodawcy

Niektóre agencje zachęcają do poszukiwań na własną rękę. Takie rozwiązanie jest polecane osobom, które chcą wyjechać na płatny staż.

Inne same znajdują chętnym pracę lub zamieszczają informacje o aktualnych ofertach na swoich stronach internetowych. 

Studenci otrzymują najczęściej szansę na pracę w szeroko pojętej branży turystycznej - mogą być zatrudnieni: 

 • w hotelach, 
 • restauracjach, 
 • parkach rozrywki, 
 • sklepach, 
 • ośrodkach wypoczynkowych czy 
 • kampusach młodzieżowych.

Obowiązki mogą być bardzo zróżnicowane i zaczynać się od pomocy kuchennej a kończyć na ratowniku przy hotelowym basenie.

Warto wyjechać?

Program Work and Travel daje studentom możliwość zaznajomienia się zamerykańskimi warunkami życia i podszkolenia języka angielskiego w jego naturalnym otoczeniu. 

 • Wyjeżdżający do USA pracują najczęściej przez 3-4 letnie miesiące (WORK). Większość wyjazdów zaczyna się już w maju w związku z czym studenci często muszą na własną rękę ubiegać się o możliwość przyspieszonego zaliczenia sesji egzaminacyjnej. 
 • Później mogą wykorzystać dodatkowy miesiąc na podróże (TRAVEL). 

Work and Travel można odbyć w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych. Niektóre programy obejmują również wyjazdy na podobnych zasadach do Kanady i Australii, w zależności od tego, gdzie uda nam się znaleźć pracodawcę. Oznacza to szerokie możliwości w krajach z kulturą różniącą się od europejskiej. 

Chociaż wyjazd i związane z nim formalności nie należą do tanich, wynagrodzenie za pracę w Stanach Zjednoczonych pokryje jego koszty i wystarczy na kolejny miesiąc zwiedzania. 

Procedura aplikacyjna w większości agencji potrwać może od dwóch do czterech miesięcy. Jeśli jesteś zainteresowany/a takim aktywnym spędzeniem wakacji, czas najwyższy wyruszyć na poszukiwania. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Czas na staż studencki? Poznaj Program Kariera »
Skąd wziąć pieniądze na studia za granicą? »
Jak szukać pracy po studiach? »
4 sposoby na tanie podróżowanie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie