Wszystkie rodzaje lokat bankowych na rynku

Rodzaje lokat bankowych dostępnych na rynku to bogata oferta zróżnicowanych sposobów deponowania pieniędzy. Jaka lokata będzie dla nas najlepsza?

Wszystkie rodzaje lokat bankowych na rynku
Jaka lokata będzie dla nas najodpowiedniejsza?
  • lokata bankowa
  • deponowanie pieniędzy
  • oprocentowanie
  • odsetki

Co to jest lokata bankowa?

 

Lokata bankowa to bezpieczny sposób ulokowania pieniędzy w banku. Za prawo obracania naszymi środkami finansowymi w objętym umową okresie, wahającym się od kilku dni do kilku lat, w zależności od naszych preferencji, bank zobowiązuję się wypłacić nam zdeponowane pieniądze wraz z odsetkami. Fortuny nie zbijemy, ale odsetki mogą przybrać całkiem pokaźny rozmiar. O ile więc nie zdecydujemy się wypłacić pieniędzy wcześniej, możemy być pewni zysku. Jakie rodzaje lokat bankowych  spotkamy w ofercie instytucji finansowych?

 

Rodzaje lokat bankowych

 

Ze względu na rodzaje lokat bankowych wyróżnić możemy te standardowe (lub terminowe), negocjowane, nocne, call, dynamiczne, rentierskie czy też e-lokaty.

 

Lokata standardowa

to najpopularniejszy rodzaj lokaty bankowej, na której oszczędności zdeponować może każdy, niezależnie od kwoty jaką dysponuje (minimalna suma wpłaty to często nie więcej niż 500 złotych). Możemy też wybrać odpowiedni dla nas okres jej prowadzenia z przedziału od 1 do 24 miesięcy.

 

E-lokata

to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą pofatygować się do oddziału banku w celu jej założenia. Umożliwia ona kontrolę naszych środków finansowych przez Internet. Wystarczy posiadać konto w systemie bankowości elektronicznej. Oprocentowanie e-lokaty kształtuje się często na nieco wyższym poziomie niż oprocentowanie lokaty standardowej.

 

Lokata negocjowana

oferta dla tych, którzy zdeponować chcieliby kwotę przynajmniej 50 tysięcy złotych. Tak wysoka suma daje klientowi banku możliwość negocjowania wysokości oprocentowania oraz innych warunków umowy bankowej. I w tym przypadku jednak pracownicy banków posłużyć się muszą wcześniej przygotowanymi tabelami, a więc nie udzielą nam zgody na oprocentowanie wyższe, niż przewidziane przez wytyczne banku. Osoba dysponująca dużą kwotą może liczyć najczęściej na dodatkowy procent wysokości oprocentowania.

 

Lokata call

dostępna jest dla tych, którzy posiadają w danym banku ważne konto. Określona zostanie również minimalna kwota depozytu. Nie zostanie nam natomiast narzucony okres, w jakim pieniądze będą musiały pozostawać w dyspozycji banku. Wycofanie naszych środków finansowych z lokaty będzie się wiązało z koniecznością złożenia wypowiedzenia. Lokata podlega zmiennemu procentowaniu, istnieje również możliwość negocjowania jego wysokości, jednak jedynie w przypadku deponowania wysokich kwot.

 

Lokata nocna

Deponując pieniądze na lokacie nocnej mamy prawo obracać swoimi pieniędzmi w ciągu dnia, „zamrożeniu” ulegają one tylko w nocy i to wtedy naliczane są odsetki od przetrzymywanej kwoty. Pod koniec każdego dnia bank automatycznie generuje nadwyżkę środków znajdujących się na koncie i przekierowuje je na lokatę nocną, aby następnego dnia mogła ona wpłynąć na nasz rachunek bankowy wraz z odsetkami.

 

Lokata dynamiczna

umożliwia dowolne dysponowanie pieniędzmi bez konieczności ich zamrażania. Jej oprocentowanie nie jest stałe i wzrasta wprost proporcjonalnie do czasu trwania depozytu pieniędzy, zmieniając się co miesiąc lub co kwartał.

 

Lokata rentierska

to produkt bankowy kierowany do osób deponujących duże kwoty. Odsetki nie są kapitalizowane, ale przekazywane bezpośrednio klientowi w postaci wpłaty na konto. Warunki umowy mogą być dowolnie negocjowane.

 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze najodpowiedniejszej lokaty, prześledź ofert dostępne na rynku. Są one na tyle zróżnicowane, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

Sprawdź również:

Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »

Uporządkuj swój budżet domowy i zacznij oszczędzać pieniądze »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie