Wszystko, co warto wiedzieć o inicjatywie JEREMIE

Wszystko, co warto wiedzieć o inicjatywie JEREMIE

Fundusze na start dla małych i średnich przedsiębiorstw

JEREMIE to rozwiązanie dla nowopowstających oraz małych firm, które, by ubiegać się o dotacje z tradycyjnych źródeł finansowania, muszą spełnić szereg często nieosiągalnych dla tego typu przedsiębiorstw wymogów

7 lat temu ze wspólnej inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego powstał program kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, którego celem stało się ułatwienie firmom dostępu do rewolwingowych (odnawialnych) źródeł finansowania działalności gospodarczej (takich jak kredyty, pożyczki czy poręczenia). Projekt ten to właśnie JEREMIE.

 

Jak działa JEREMIE?

 

Regionalne programy operacyjne sześciu polskich województw:

 

  • zachodniopomorskiego
  • pomorskiego
  • dolnośląskiego
  • mazowieckiego
  • łódzkiego
  • wielkopolskiego

 

przeznaczają na program JEREMIE kwoty rzędu milionów polskich złotych. Każdy region wyodrębnia swój Fundusz Powierniczy, na czele którego stoi Menadżer (Bank Gospodarstwa Krajowego). Zgromadzone w Funduszu Powierniczym środki finansowe transferowane są do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw za pośrednictwem wyselekcjonowanych przez Menadżera pośredników (agencje rozwoju regionalnego, wybrane banki, stowarzyszenia wspierania przedsiębiorczości itp.). Zwracane środki finansowe trafiają ponownie do Funduszy Operacyjnych, a stamtąd przekazywane są znów przedsiębiorstwom – w ten sposób mechanizm działania JEREMIE zyskuje cechy odnawialnego źródła finansowania.

 

Dla kogo JEREMIE?

 

JEREMIE to świetne rozwiązanie dla nowopowstających firm (dofinansowanie na start), które, by ubiegać się o dotacje z tradycyjnych źródeł, muszą spełnić szereg często nieosiągalnych dla tego typu przedsiębiorstw wymogów, skutecznie zniechęcających wielu do rozpoczęcia własnej aktywności gospodarczej (na przykład brak historii kredytowej lub odpowiednich zabezpieczeń).

 

Z inicjatywy skorzystać powinny przede wszystkim przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 250 pracowników, które nie są w posiadaniu wystarczających środków finansowych na rozpoczęcie, rozwój lub prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Przeznaczenie środków z JEREMIE

 

Dofinansowanie należy przeznaczyć na działalność firmy, czyli na jej rozbudowę czy poszerzanie poprzez inwestycje w innowacyjne rozwiązania, informatyzację, dostosowanie do aktualnych standardów, strategiczne zmiany w procesie produkcyjnym, szkolenia i licencje oraz inne projekty, dążące do systematycznego rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Otrzymanych środków nie można przeznaczyć na:

 

  • spłatę posiadanych zobowiązań finansowych, takich jak pożyczki czy kredyty lub zaległości publiczno-prawnych (np. wobez ZUS czy US)
  • finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa
  • cele konsumpcyjne

 

Jak zgłosić się do programu JEREMIE?

 

Zgłosić należy się do pośredników inicjatywy JEREMIE. Ich lista różni się w zależności od województwa, pełnych spisów szukać można na oficjalnej stronie programu (są to na przykład Idea Bank, Tax Care, Open Finance itp.).

 

Na małe i średnie przedsiębiorstwa czekają pożyczki, kredyty i poręczenia w wysokości od kilkuset tysięcy do nawet 2,5 miliona polskich złotych przy okresie kredytowania wahającym się od 5 do nawet 10 lat. Jeśli więc chciałbyś rozkręcić własny biznes, a wciąż nie możesz uzyskać kredytu na start, spróbuj z JEREMIE!

 

Sprawdź również:

Jak sfinansować swój pomysł na biznes? »

Kredyt dla firm z gwarancją de minimis »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie