Ulubiona karta Polaków: VISA czy MasterCard?

VISA czy MasterCard? Obie karty bezkonkurencyjnie zdominowały Polskę - co powinieneś o nich wiedzieć?

Ulubiona karta Polaków: VISA czy MasterCard?
Organizacje płatnicze dominujące na polskim rynku

Karty płatnicze są dziś tak popularne, że ciężko wyobrazić sobie ich brak podczas codziennych zakupów. W Polsce prawie każda karta debetowa bądź kredytowa opatrzona jest logiem marki VISA bądź MasterCard. Czy zastanawiałeś się kiedyś co właściwie je różni?  
 

VISA I MASTERCARD w Polsce

Polski rynek kart płatniczych niemalże w 100% został zdominowany przez karty VISA i MasterCard.

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego dotyczącego tylko III kwartału 2015 roku:
 
  • organizacja VISA stanowiła 58,7% wydanych w Polsce kart płatniczych,
  • organizacja MasterCard stanowiła 40,5% wydanych w Polsce kart płatniczych,
  • zaledwie 0,8% stanowiły pozostałe karty (w tym karty własne banków).  
 

W SKRÓCIE: VISA CZY MASTERCARD?

 

ZARYS HISTORYCZNY

Zarówno VISA jak i MasterCard powstały w Stanach Zjednoczonych. VISA od zawsze była jednak związana z rozliczeniami w dolarach, natomiast MasterCard uznawana była za tę bardziej „europejską”, gdyż jej rozliczanie następowało w euro.

Obecnie nie ma to jednak żadnego znaczenia, gdyż sposób rozliczania zależy od banku, w którym wydawana jest karta. Każdy bank prowadzi tabelę kursów dla wybranych walut, która brana jest pod uwagę do realizacji poszczególnych rozliczeń.

Kurs, według którego nastąpi przewalutowanie sprawdzimy na stronach organizacji:
   

PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE

Zbliżeniowe karty płatnicze Visa payWave dostępne są w Polsce od roku 2008 i cieszą się dużą popularnością. Oprócz transakcji krajowych są również akceptowane za granicą, dzięki czemu stanowią wygodną i bezpieczną formę płatności podczas podróży międzykrajowych.

Organizacja MasterCard swoje zbliżeniowe karty płatnicze w technologii PayPass wprowadziła nieco wcześniej niż konkurencja, bo jeszcze w roku 2007. Są równie popularne w Polsce, jak i za granicą.ZAKUPY W POLSCE

Zdecydowana większość sklepów, restauracji czy hoteli na terenie Polski akceptuje płatności kartami VISA lub MasterCard. Jeśli w danym miejscu nie mamy możliwości zapłaty kartą VISA, wówczas możemy być pewni, że istnieje możliwość zapłaty  poprzez MasterCard i odwrotnie. Nie istnieje tutaj żadna reguła odnośnie doboru danej organizacji płatniczej przez usługodawcę.ZAKUPY ZA GRANICĄ

Zarówno karty VISA, jak i MasterCard mają międzynarodowy zasięg - są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, a dokonanie wyboru między jedną, a drugą nie powinno mieć większego znaczenia.

Wyjątkiem będą wojaże do egzotycznych krajów. W przypadku podróży w odległe rejony świata warto wcześniej zorientować się, który rodzaj karty jest bardziej popularny bądź na wszelki wypadek posiadać obie. PRZEWALUTOWANIA TRANSAKCJI

Jeżeli planujemy częste podróże poza Europę powinniśmy mieć się na baczności i zwracać uwagę na wspomniane wcześniej kilkukrotne przewalutowania transakcji. Na czym one polegają?

Przykładowo spędzając wakacje w Gruzji dana organizacja płatnicza (VISA lub MasterCard) najpierw przeliczy lari gruzińskie na euro lub dolary potrącając odpowiednią prowizję, a te następnie na walutę polską – ponownie doliczając niewielką prowizję. Rodzaj organizacji płatniczej przez nas używanej nie będzie mieć tutaj większego znaczenia: Visa czy MasterCard - lepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie wymiana pieniędzy w kantorze.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie