5 najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2015 roku

Grudzień sprzyja rocznym podsumowaniom. Chcociaż rok 2015 jeszcze nie skończył, pokusiliśmy się o zebranie ważnych dla Polaków wydarzeń.

5 najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2015 roku
Co wydarzyło się w naszym kraju w mijającym roku?

Rok 2015 znamionował nie tylko poważne zmiany na polskiej scenie politycznej, chociaż te zdecydowanie zdominowały doniesienia medialne. Z jakich wydarzeń zapamiętamy mijające 12 miesięcy? Poznajcie nasze TOP 5.

1. Wybory prezydenckie 2015

I tura majowych wyborów nie wyłoniła nowego prezydenta, pozwoliła jednak na potwierdzenie przedwyborczych przypuszczeń o ostatecznym starciu kandydatów dwóch największych partii politycznych w Polsce – związanego z PiS Andrzeja Dudy i reprezentującego PO Bronisława Komorowskiego.

Zwycięstwo w II turze, rozgrywanej 24 maja, odniósł ten pierwszy Andrzej Duda, zyskując 51,55% wszystkich oddanych głosów. Zaprzysiężenie nowego prezydenta miało miejsce 6 sierpnia.

2. Wybory parlamentarne 2015

Choć panujące w Polsce nastroje i przedwyborcze sondaże od dawna zwiastowały przetasowania na polskiej scenie politycznej, niewielu spodziewało się, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobędzie umożliwiające sformowanie samodzielnego rządu 37,58% głosów.

Do Sejmu poza PiS dostały się jeszcze Platforma Obywatelska, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL. Po raz pierwszy od 1989 roku szeregów parlamentarzystów nie zasila żadna postkomunistyczna partia.

Zaprzysiężenie nowego Prezesa Rady Ministrów, premier Beaty Szydło, oraz inauguracyjne posiedzenie rządu odbyły się 16 listopada.

3. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2015

17. edycja odbywającego się co 5 lat w Warszawie Konkursu Chopinowskiego objęła występy 78 pianistów z całego świata.

Finał najnowszej edycji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów zakładających prezentację twórczości jednego tylko kompozytora pozwolił międzynarodowemu jury wyłonić zwycięzcę, którym okazał się 21-letni muzyk z Korei Południowej – Cho Seong-jin.

Polacy mogli kibicować też występującemu w finale reprezentantowi naszego kraju, Szymonowi Nehringowi.

4. Otwarcie Panteonu – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych

Zaprojektowany przez rzeźbiarza Jana Kukę i architekta Michała Dąbka pomnik odsłonięto 27 września na warszawskich Powązkach.

Panteon upamiętnia ofiary stalinowskich represji powojennych, zamordowane przez komunistyczny reżim w mokotowskim więzieniu. Na ich upamiętnienie rodziny bohaterów czekały ponad sześćdziesiąt lat.

5. Eliminacje ME 2016

W 2015 roku polska reprezentacja piłkarzy wywalczyła eliminację na Mistrzostwa Europy 2016, które rozegrane zostaną we Francji.

Drużyna Adama Nawałki pokonała na własnym terenie Niemcy i Irlandię, zdobywając 21 punktów w tabeli eliminacji. Przyszłoroczny występ będzie trzecim startem Polaków na piłkarskim euro. W dwóch poprzednich edycjach piłkarzom nie udało się wyjść z grupy. Czy dyspozycja Roberta Lewandowskiego i kolegów daje szanse na lepszy występ we Francji?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie