Wydatki pod kontrolą, czyli jak wybrać kredyt dla firmy

Dla wielu przedsiębiorstw, kredyt dla firmy to jedyna szansa na rozwój i pozostanie konkurencyjnym na rynku. Wybór dobrze dopasowanej oferty jest zatem niezmiernie istotny.

Wydatki pod kontrolą, czyli jak wybrać kredyt dla firmy
Odpowiedni kredyt dla firmy przyniesie sukces

Potrzeby finansowe firm prężnie działających na rynku, zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Zdarza się, iż w ramach chęci dalszego rozwoju, właściciel zdecyduje się na kredyt dla firmy. Zastanówmy się zatem, na co zwracać uwagę przy wyborze bankowego dofinansowania.

 

Do najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kredytu dla swojej firmy, należą:

 

  1. cel przeznaczenia kredytu
  2. jakie posiadamy zabezpieczenie
  3. oprocentowanie i opłaty kredytowe
  4. waluta kredytu

 

1. CEL

Dokładne zdefiniowanie celu przeznaczenia uzyskanych z banku pieniędzy na wydatki firmowe jest często niezbędne, aby otrzymać kredyt dla firmy. W banku dostępne są różne rodzaje kredytów dla firm, przystosowane do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Na bieżące wydatki związane z działalnością, odpowiedni będzie np. kredyt obrotowy czy linia kredytowa w koncie firmowym. Właściciele myślący o intensywnych działaniach rozwojowych, powinni rozważyć wniosek o kredyt inwestycyjny czy technologiczny. A na wydatki pracownicze, można wyrobić karty kredytowe.

 

2. ZABEZPIECZENIE

Od posiadanego zabezpieczenia kredytu będzie zależeć nie tylko wysokość kwoty, jaką uda nam się uzyskać, ale również rodzaj samego kredytu. Do najczęściej wymaganych zabezpieczeń należą hipoteka, weksel, zastaw czy odpowiednie poręczenie, czasami wymagany jest również wkład własny. W niektórych bankach jednak wystarczającym zabezpieczeniem będzie wyciąg z rachunku firmy lub odpowiednio długi staż działalności na rynku.

 

3. KOSZT KREDYTU

Podobnie jak przy wyborze innych zobowiązań finansowych, poszukując odpowiedniego produktu dla przedsiębiorstwa należy zwrócić uwagę na wszelkie koszty związane z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy. Kredyt dla firmy to zwykle nieco ryzykowna inwestycja dla banku, dlatego warto dokładne dopytać o wysokość prowizji, marży, obowiązek wykupienia ubezpieczenia oraz od jakich wskaźników zależne jest oprocentowanie kredytu. Nie zaszkodzi zapytać w jaki sposób możemy obniżyć ewentualne koszty, czyli na przykład przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia czy wykup dodatkowego produktu z oferty banku. Nie zapomnijmy, iż w przypadku opłat kredytowych liczy się również długość okresu spłaty zobowiązania.

 

4. WALUTA

Decydując się na kredyt dla firmy, możemy mieć możliwość wyboru innej waluty kredytowania niż polski złoty. Taka opcja zależy od potrzebnej kwoty oraz zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Podobnie jak w przypadku innych kredytów walutowych, decydując się na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę różnice kursowe i ich zmiany.

 

Odpowiednio wybrany kredyt dla firmy, dopasowany do realnych potrzeb przedsiębiorstwa, to gwarancja osiągnięcia zamierzonego celu, związanego z przeznaczeniem uzyskanych pieniędzy. Dodatkowe środki powinny pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i prężnemu rozwoju firmy. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie