Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czego wymagają banki?

Nie dysponując gotówką na zakup mieszkania powinniśmy pogodzić się z towarzystwem kredytu hipotecznego, które wcale nie musi być dokuczliwe. Przekonaj się jakiego zabezpieczenia oczekują banki przy zabieganiu o kredyt hipoteczny.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czego wymagają banki?
Jakie zabezpieczenie kredytu hipotecznego ma znaczenie dla banku?

Obecnie jesteśmy zasypywani ofertami kredytów hipotecznych przez banki komercyjne. Aby wybrać odpowiedni musimy przeanalizować wiele czynników, takich jak wysokość naszego wynagrodzenia, oprocentowanie kredytu czy też liczba lat spłaty kredytu hipotecznego. Banki wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, które da im gwarancję, że kredytobiorca wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Istnieje hipoteka łączna oraz odwrócona.

Hipoteka łączna

Najczęściej stosowaną i najbardziej docenianą przez banki jest hipoteka łączna, która obciąża nieruchomości w taki sposób, że to wierzyciel decyduje z której nieruchomości zacznie zaspokajanie swoich należności. W praktyce oznacza to, że bank posiada zabezpieczenie w kwocie znacznie wyższej niż sama wartość nieruchomości, na którą została zaciągnięta hipoteka.

Hipoteka odwrócona

Hipoteka odwrócona jest uważana za sposób na dodatkową emeryturę. Istnieją dwa rodzaje takiej hipoteki, z których pierwszy polega na tym, że właściciel nieruchomości przenosi prawa własności na instytucję finansową, w zamian otrzymując miesięczne 'wynagrodzenie'. Po śmierci lokal staje się własnością tejże instytucji. Drugi sposób to odwrócony kredyt hipoteczny, który jest znacznie bardziej korzystny dla osób posiadających spadkobierców.

Dodatkowe zabezpieczenie kredytu

Zdarzają się jednak sytuacje kiedy powyższe zabezpieczenia hipoteki nie są wystarczające dla banku. Dlatego też stosuje się dodatkowe zabezpieczenie, mające na celu, w razie problemów, uniknięcie ostateczności, czyli windykacji nieruchomości.

  • Do takich sposobów należą między innymi ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, kiedy to zaciągamy kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości czy też ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy, którego jednak banki nie stosują często. 
  • Ponadto bank może się również domagać poręczenia, które polega na tym, że osoba trzecia potwierdza możliwość spłaty zobowiązania w przypadku kłopotów kredytobiorcy. 
  • Prawie wszystkie banki wymagają podpisania weksla własnego in blanco, który zobowiązuje kredytobiorcę do bezwarunkowego zapłacenia określonej kwoty w określonym terminie. 
  • Bank może także zablokować środki finansowe na Twoim koncie bankowym, jednak taka sytuacja występuje niezwykle rzadko. 
  • Istnieją także inne metody związane z powiązaniem ewentualnego odszkodowania z bankiem. W praktyce oznacza to, iż bank wymaga ubezpieczenia nieruchomości, wkładu budowlanego czy też na życie wraz z cesją na bank, w razie wystąpienia odszkodowania zostanie ono bezpośrednio przetransferowane do banku jak spłata kredytu hipotecznego.

Liczba zabezpieczeń kredytu hipotecznego początkowo może nieco odstraszać, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszych zdolności kredytowych oraz wymagań banku. Dlatego też każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, co oznacza, iż każdy kredyt hipoteczny jest 'szyty na miarę'.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie