Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych?

Własne mieszkanie to marzenie niejednego z nas. Nie każdego stać jednak od razu na jego zakup. Czy warto zaciągać kredyt hipoteczny?

Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych?
Często jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zakup mieszkania, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Warto?
  • najem czy zakup mieszkania
  • kredyt hipoteczny a wkład własny
  • ubezpieczenie kredytu

Niewielu z nas, szczególnie młodych, stojących na początku ścieżki zawodowej kariery i szeroko rozumianego rozwoju, może sobie pozwolić na zakup mieszkania za „swoje” lub przy możliwie największym wkładzie własnym. Często jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zdobycie upragnionego, własnego mieszkania, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy warto?

 

Wynająć czy kupić mieszkanie?

 

Własne mieszkanie to luksus, o którym marzy wielu z nas. Posiadanie czterech kątów zapewnia swobodę, wygodę i bezpieczeństwo, również psychiczne. Z drugiej jednak strony, w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zapłacić za jego zakup gotówką (a często nie jesteśmy), zrzuca na nas obciążenie w postaci konieczności spłat comiesięcznych rat kredytu hipotecznego przez najbliższe.... 30 lat.

 

Wynajem mieszkania z kolei często kojarzy się nam z mniejszą swobodą wyboru. Mieszkanie nie jest nasze, więc wydane na najem pieniądze nigdy nam się nie zwrócą – myślimy.

 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że kredyt na mieszkanie nie jest też do końca inwestycją w „swoje” - przez pierwsze lata spłacamy głównie ogromne odsetki na rzecz banku, płacąc dodatkowo za ubezpieczenie kredytu wymagane przez większość placówek oraz ponosząc koszty ubezpieczenia niskiego wkładu.

 

Co zatem z tym mieszkaniem?

 

Zanim podejmiemy decyzję, warto zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższym czasie

 

  • Najem pozwala zachować większą elastyczność – możemy dowolnie zmieniać miejsce pracy, szukać lepszych propozycji zawodowych, dających szansę na rozwój osobisty, inwestować i pomnażać pieniądze. A gdy zgromadzimy w końcu odpowiedni fundusz bezpieczeństwa, zadbamy o to, by nasz wkład własny w zakup mieszkania wynosił nie mniej niż 20-30% jego wartości i będziemy w stanie zaciągnąć kredyt na stosunkowo krótki okres (20 zamiast 30 lat), którego rata nie będzie zagrażającym naszemu budżetowi domowemu obciążeniem – kupimy własne mieszkanie.
  • Zakup - jak już wcześniej wspomnieliśmy - to zwiększone bezpieczeństwo oraz możliwość skupienia się na swoim, budowa naszej przyszłości w oparciu o silne fundamenty posiadania mieszkania. W dzisiejszych czasach, nawet jeśli staniemy przed koniecznością zmiany miejsca zamieszkania, posiadaną nieruchomość można wynająć i traktować jako inwestycję. Dodatkowo, możemy spróbować uzyskać dofinansowanie, korzystając z programu Mieszkanie dla Młodych.

 

Podjęcie decyzji o kontynuowaniu wynajmowania czy też zakupie swoich czterech kątów, warto oprzeć o mały research oraz przeanalizowanie naszej sytuacji, skupiając się na przyszłości oraz piorytetach. Często wynajmowane mieszkanie daje jednakową ilość swobody, co własne, zależy oczywiście od naszych relacji z właścicielem. A przecież i wynajmowane mieszkanie można kupić. 

 

Sprawdź również:

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję? »

Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie