Wypowiedzenie z pracy: Jak odejść z twarzą?

Nadchodzi ten moment, kiedy planujemy wypowiedzenie z pracy. Istnieje wiele powodów, jednak żaden z nich nie powinien sprowokować do palenia za sobą mostów.

Wypowiedzenie z pracy: Jak odejść z twarzą?
Poradnik szczęśliwego pracownika

Mobilność zawodowa i pojawiające się coraz lepsze oferty sprawiają, że mamy więcej odwagi niż nasi rodzice i dziadkowie i często decydujemy się na odejście z aktualnej firmy.

Często powodem może być nieciekawa atmosfera w biurze, rutyna i brak możliwości rozwoju. Pamiętajcie jednak o tym, że żaden powód nie powinien być pretekstem do trzaskania drzwiami i pozostawieniu po sobie złego obrazu.
 
Jak złożyć wypowiedzenie z pracy i odejść z twarzą? Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji.
 

Wypowiedzenie z pracy – jak, gdzie i kiedy?

Bardzo ważnym jest, aby złożyć wypowiedzenie osobiście, a nie poprzez pośredników czy pocztę. Najlepiej będzie, jeśli umówicie się z na spotkanie z bezpośrednim przełożonym i na jego ręce złożycie dokument.

Radzimy nie dzielić się informacją o odejściu z kolegami z pracy, zanim nie poinformujemy szefa. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych plotek i zamieszania.

Wypowiedzenie z pracy powinno mieć formę pisemną i posiadać powód odejścia. Najlepiej napisać o bardzo ciekawej perspektywie zawodowej, możliwości rozwoju i kariery. Nie zapomnijcie także o podziękowaniu za zdobyte umiejętności i doświadczenie. Dobrze zakończona współpraca to inwestycja na przyszłość.

Idealne wypowiedzenie z pracy z zasady powinno być zwięzłe, jasno sformułowane oraz treściwe. Nie zapomnij o dostarczeniu kopii do działu kadr – dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości uzyskać referencje.

 

Nasze złote rady dla odchodzących z pracy:

 
 • Bądźcie pozytywni: nie roztrząsajcie spraw z przeszłości, nie narzekajcie  na aktualną firmę, zapomnijcie o krytykowaniu – w niczym to nie pomoże, a może tylko pozostawić niemiłe wrażenie.
 • Jasno i rzeczowo poinformujcie szefa o odejściu, nie wchodźcie w szczegóły, nie dajcie się zdominować w rozmowie.
 • Jeżeli nie macie ochoty zdradzać nazwy nowej firmy, nie macie obowiązku dzielenia się tymi informacjami.
 • Nie palcie za sobą mostów – dobre referencje, a także możliwość współpracy w przyszłości może zależeć od tego, w jakiej formie zakończymy aktualną przygodę zawodową.
 • Bądźcie spokojni i opanowani – dystans jest najważniejszy.
 • Podziękujcie za zdobyte doświadczenie i bądźcie uprzejmi. Pożegnalne ciasto czy zaproszenie na drinka czy kawę na pewno będzie mile widziane.
 • Zostawcie do siebie kontakt – pożegnalny email z naszym prywatnym kontaktem na pewno ułatwi przyszłą komunikację.
 • Nie miejcie do nikogo pretensji i starajcie się nie krytykować.
 • Dobra opinia o nas jako pracownikach zwiększy szansę na polecenie nas w branży.
 • Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość i czy nie zechcemy wrócić do firmy za jakiś czas. Bądźmy profesjonalni odchodząc.
 • Z uśmiechem zakończcie etap zawodowy i wejdźcie z dobrą energią w następne wyzwanie.
 

 Powodzenia!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie