Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Wysoka a niska zdolność kredytowa - co, jak i dlaczego?

Wysoka zdolność kredytowa to klucz do otrzymania pozytywnej odpowiedzi od banku. Komu bank przyzna kredyt?

Wysoka a niska zdolność kredytowa - co, jak i dlaczego?
Kto bez problemu otrzyma kredyt?
  • zdolność kredytowa
  • Biuro Informacji Kredytowej
  • historia kredytowania

Rozpatrując wniosek kredytowy bank każdorazowo szczegółowo analizuje zdolność kredytową klienta, aby sprawdzić, czy pożyczenie mu pieniędzy nie wiąże się z ryzykiem straty. Bank musi dowiedzieć się, czy klienta stać będzie na spłacanie comiesięcznych rat kredytowych wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi i odsetkami, aby zdecydować, czy można mu przyznać kredyt określonej wysokości. Zdolność kredytowa jest więc jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyznaniu klientowi banku finansowego wsparcia.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

W większości banków głównym składnikiem procesu ustalania zdolności kredytowej klienta jest wyznaczenie ogólnego stanu jego portfela, a więc zestawienia przychodów z ponoszonymi regularnie wydatkami (między innymi na utrzymanie czy na spłatę poprzednich zobowiązań finansowych). 

Wysoka zdolność kredytowa będzie w tym przypadku udziałem osób o znacznych zarobkach netto, nieobciążonych żadnymi kredytami lub spłacającymi zobowiązania stanowiące nieduży procent ich ogólnego dochodu.

Rozpatrując wniosek o kredyt, pod uwagę brana jest też historia bankowa klienta. Jeśli okaże się on lojalnym klientem banku, często i regularnie korzystającym z różnych jego usług, od konta bankowego, poprzez lokaty, pożyczki czy karty kredytowe oraz terminowo spłacającym  wszelkie względem niego zobowiązania, 

zdolność kredytowa klienta wzrośnie.

Zdolność kredytowa zależy również od stanu cywilnego ubiegających się o wsparcie finansowe. Bezdzietne małżeństwa, w którym przynajmniej jeden z partnerów poszczycić się może wysokimi zarobkami, mają w oczach banku zdecydowanie wyższą zdolność kredytową niż osoby samotne czy wychowujące dzieci.

Wysoka zdolność kredytowa często łączona jest z posiadaniem umowy o pracę na czas nieokreślony, która, w pewnym sensie, gwarantuje ciągłość dochodów klienta i stwarza mniejsze ryzyko utraty przez niego pracy. Zdolność kredytowa osób niezatrudnionych czy pracujących na umowę czasową będzie zdecydowanie niższa.

Biuro Informacji Kredytowej

Banki przyglądają się również raportowi Biura Informacji Kredytowej dotyczącym wszelkich zobowiązań klienta i sposobów ich spłaty. 

Osoba regulująca terminowo swoje zadłużenie może liczyć na pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Każde opóźnienie w spłacie, wpłata niższej niż wyznaczona umową o kredyt kwoty czy brak jakiejkolwiek wpłaty obniżają zdolność kredytową klienta. 

 

RADA: Pamiętajmy jednak, iż negatywne wpisy w BIKu nie zawsze oznaczają brak szansy na kredyt. Każdy z nas może samodzielnie zadbać o regularne uzupełnianie rejestru Biura wpisami pozytywnymi, które mogą poprawić naszę sytuację i ułatwić przekonanie banku o naszej wypłacalności.

Zdolność kredytowa uzależniona jest również od wartości i ilości posiadanych zabezpieczeń. Jeśli, na przykład, jesteśmy właścicielami różnych nieruchomości, nasza zdolność kredytowa będzie wyższa niż osób nieposiadających prawa własności do jakiegokolwiek budynku.

Pamiętajmy również o tym, że czynniki wpływające na zdolność kredytową oraz ich waga różnią się w zależności od banku. Nie zdziwmy się więc, jeśli jeden z banków rozpatrzy nasz wniosek negatywnie, a w drugim kredyt zostanie nam przyznany bez większych problemów.

Sprawdź również:
Kiedy nie bać się BIKu? »
Kredyt a umowa zlecenie – wyznacznikiem będzie dochód »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie