Z czego składa się numer konta bankowego?

Numer konta bankowego to nie tylko zlepek cyfr. Większość z nich ma znaczenie i pomoże rozpoznać poprawność numeru, bank, w których znajduje się konto oraz oddział. Wszystko wyjaśnione w naszym poradniku.

Z czego składa się numer konta bankowego?
Tajemnicze liczby z numeru konta rozszyfrowane

Zastanawiasz się z czego składa sie numer konta bankowego? Trafiłeł w odpowiednie miejsce. Wytłumaczymy jakie liczby zawiera, co one oznaczają, czym jest IBAN i jak się go tworzy.

 

Polski numer konta bankowego

 

W Polsce numer konta bankowego składa się z 26 cyfr. Ważnym jest, iż nie w każdym kraju zasada jest taka sama. Liczba cyfr w rachunku bankowym w rożnych krajach moze byc rożna.

 

Format rachunku bankowego w Polsce przyjmuje następującą postać:

 

CC AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB

 

gdzie:

 

  • CC oznacza sumę kontrolną, wyznaczaną za pomocą specjalnego algorytmu, który pozwala stwierdzić czy numer konta bankowego jest prawidłowy,
  • AAAAAAAA oznacza numer rozliczeniowy banku, przyznawany przez Bank Centralnym jednostkom, które mają uprawnienie do prowadzenie rachunkow bankowych. Na podstawie tego numeru można poznać identyfikator danego banku oraz jego typ (np. bank komercyjny czy spółdzielczy) oraz oddział danego banku,
  • BBBBBBBBBBBBBBBB oznacza numer klienta w danym banku i złożony jest z 16 cyfr.

 

Często również spotykamy się z nomenklaturą IBAN, coż to takiego?

 

Co to jest IBAN?

 

Jak zostało wspomniane już wcześniej, nie wszystkie numery kont bankowych na świecie mają identyczny format. Dlatego też stworzony został IBAN, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. IBAN to dwie litery przypisane danemu kraju, po nim pojawia się suma kontrolna, o której wspomnieliśmy wcześniej. Jak to wygląda w praktyce?

 

Przykładowo, numer konta bankowego w Polsce wygląda następująco: CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB. W celu przekształcenia go w IBAN na początku należy dodać dwie litery przypisane Polsce, czyli PL, tak więc IBAN wygląda następująco:

 

PL CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB

 

Każde konto bankowe posiada swój numer i każdy numer można przekształcić w IBAN. Istnieją również dodatkowe zasady, które pomogą potwierdzić poprawność numeru, tak więc każde konto bankowe da się zweryfikować. Jeżeli przykładowo nie masz pewności, co do poprawności numeru, w pierwszej kolejności radzimy przeliczyć cyfry. Jeżeli dalej masz wątpliwości możesz posłużyć się zasadami, które można znaleźć np. na stronie Banku Centralnego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie