Z jakim dochodem otrzymasz kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej wybieranych sposobów finansowania wydatków i potrzeb. Kto może liczyć na pozytywną decyzję z banku?

Z jakim dochodem otrzymasz kredyt gotówkowy?
Jak otrzymać kredyt gotówkowy?
  • źródło dochodu
  • wniosek o kredyt gotówkowy

Gdy zaskoczy nas nagły wydatek lub zabraknie nam funduszy na przykład na dokończenie zaplanowanego remontu, kredyt gotówkowy może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Wszechobecne reklamy zachęcają do korzystania z takich dodatkowych środków finansowych, które według zapewnień są "w zasięgu ręki". Jednak wzięcie takiej pożyczki zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia wymagań banku. Nie każdy dostanie kredyt gotówkowy. W takim razie co jest konieczne, by go otrzymać?

Stałe źródło dochodu

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez banki jest oczywiście dochód osoby, która chciałaby otrzymać kredyt. Stałe źródło dochodu to podstawa. Kredyty gotówkowe na najniższe kwoty są przyznawane już od dochodów na poziomie 500-800 zł miesięcznie. Mogą być one uzyskiwane m.in. z:

  • umowy o pracę
  • umów cywilnoprawnych
  • rent i emerytur
  • gospodarstwa rolnego
  • działalności gospodarczej

Wymagania banku

Oczywiście każdy bank ma własną procedurę przyznawania kredytów gotówkowych. Oprócz wysokości miesięcznych dochodów potencjalny kredytodawca może też brać pod uwagę inne czynniki, na przykład:

  • wiek osoby starającej się o kredyt
  • czy kredytobiorca jest stałym klientem banku (np. posiada konto, kartę kredytową itd.)
  • czy ma inne zobowiązania, otwarte linie kredytowe w innych bankach itp.

Banki zawsze chętniej przyznają kredyty osobom, które już są ich stałymi klientami. Nierzadko wręcz same zachęcają do skorzystania z dodatkowych środków, wysyłają oferty listownie, e-mailem, a nawet dzwonią z atrakcyjnymi propozycjami.

Wysokość kredytu gotówkowego

Oczywiście jeśli zarabiamy 1.000 zł miesięcznie, nie mamy co liczyć na kredyt gotówkowy w kwocie 100.000 zł. 

Z drugiej strony większość banków ma też dolny limit kwoty pożyczki - często jest to około 500 zł. 

Zasada jest prosta: 

Czym więcej zarabiamy, tym wyższy otrzymamy kredyt. Oczywiście uzyskiwane dochody muszą być odpowiednio udokumentowane.

Wymagane dokumenty przy kredycie gotówkowym

Gdy już otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, konieczne będzie dopełnienie formalności. Przy kredycie gotówkowym jest ich mniej niż np. przy kredycie hipotecznym. Często wystarczy jedynie dowód osobisty i dokument potwierdzający uzyskiwane dochody - zaświadczenie z zakładu pracy, decyzja o przyznaniu renty, emerytury itp.

Kredyt gotówkowy może być świetnym lekarstwem na chwilowy brak funduszy, zawsze jednak pamiętajmy o zapoznaniu się z umową kredytową i wcześniej starannie przemyślmy swoją decyzję.

 

Sprawdź również:

Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy? »

Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie