Za co zapłaci wirtualna karta kredytowa?

Wirtualna karta kredytowa jest narzędziem transakcji internetowych. Pozwala dokonać zakupów online do wysokości kwoty zasilenia.

Za co zapłaci wirtualna karta kredytowa?
Bezpieczne zakupy online z wirtualną kartą kredytową
  • wirtualna karta kredytowa
  • zakupy online
  • bezpieczeństwo w sieci

Jeszcze niedawno kartę wirtualną miało w swojej ofercie tylko parę banków. Dziś korzystanie z niej zyskuje na popularności, a dostęp do niej gwarantuje coraz więcej placówek (są to na przykład eKarta mBanku, netk@rta MultiBanku czy też k@rta wirtualna ING banku).

Co to jest wirtualna karta kredytowa?

Wirtualna karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, bardzo częsta nie ma fizycznej postaci (a nawet jeśli, nie posiada ani chipu, ani paska magnetycznego) – jest to tylko kojarzony z nią numer, kod zabezpieczający (odpowiadający trzem cyfrom na odwrocie tradycyjnej karty elektronicznej) i data ważności.

Wirtualna karta kredytowa, ze względu na wspomniany wyżej brak paska magnetycznego lub chipu, nie może być wykorzystana do dokonywania tradycyjnych płatności czy pobierania gotówki z bankomatu. Jest narzędziem transakcji internetowych, rzadziej – telefonicznych.

Wirtualnej karcie przyporządkowane jest niezależne od naszego zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego konto, na które, przed dokonaniem transakcji, przelewamy odpowiednią kwotę pieniędzy (z innego rachunku bankowego, a nawet za pośrednictwem przelewu pocztowego). Jest to zatem swego rodzaju karta prepaid - przedpłacona. Dzięki temu płatności internetowe są bezpieczniejsze – na koncie znajduje się jedynie wymagana do dokonania zakupu kwota a nasz rachunek osobisty jest całkowicie bezpieczny.

Po co mi wirtualna karta?

Wirtualna karta kredytowa umożliwi dokonywanie płatności online. Zrobimy dzięki niej bezpieczne, szybkie i wygodne zakupy w sieci, podając udostępniany nam (najczęściej w formie sms w przypadku kart wirtualnych nie mających swoich fizycznych odpowiedników) numer karty, a później autoryzując płatność za pomocą trzycyfrowego kodu CVV.

Wirtualna karta to przede wszystkim większe bezpieczeństwo podczas płatności przez internet, takich jak:

  • aukcje internetowe
  • sklepy online
  • doładowania telefonu
  • płatności zagraniczne
  • zamówienia telefoniczne czy pocztowe
  • podarunek dla bliskiej osoby

Karty wirtualne są najczęściej niedrogie w użytkowaniu. Jeśli zatem zdarza Ci się kupować za pośrednictwem internetu, warto rozważyć poznanie dostępnych rozwiązań i wybrać bezpieczeństwo swoich finansów.


Więcej o bezpieczeństwie kart płatniczych:
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »
Czy karta zbliżeniowa jest bezpieczna? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie