Jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem
Bezpieczne wakacje dla naszego domu

Wakacje niektórym kojarzą się z zasłużonym odpoczynkiem od pracy i szkoły, a innym z możliwością dorobienia paru groszy w nieco wolniejszym okresie. Gdy domownicy opuszczają swoje cztery kąty, do akcji wkraczają włamywacze i złodzieje, którzy chętnie plądrują opuszczone na kilka dni mieszkania i domy. Nieco mniejszym zagrożeniem są nieuważni sąsiedzi czy zawodne instalacje.

Jednak wystarczy skorzystać z kilku podpowiedzi, aby zapewnić sobie spokój w czasie wypoczynku.

6 porad jak przygotować mieszkanie na wakacje

Wyjeżdżając z domu nawet na kilka dni, warto zastosować kilka środków ostrożności i zabezpieczyć swój dobytek.

Wyłącz wodę i gaz

Nawet przy wyjeździe na przedłużony weekend zamknięcie zaworów z wodą może zabezpieczyć mieszkanie nie tylko nasze, ale i sąsiada przed zalaniem. Zamknięcie zaworu z gazem to z kolei skuteczny sposób, aby nie dopuścić do wybuchu lub zatrucia.

Oprócz wody i gazu, warto również zainwestować w listwy przedłużaczy z bezpiecznikiem. Z prądu wyłączmy sprzęty elektroniczne, które nie potrzebują zasilania w czasie naszej nieobecności.

Ubezpiecz dodatkowo mieszkanie

Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania czy domu, które został kupione na kredyt, wówczas jedną z form zabezpieczenia jest podstawowe ubezpieczenie nieruchomości od pożaru czy zalania. Taką polisę ubezpieczeniową warto poszerzyć o dodatkowe opcje ubezpieczenia - niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na ubezpieczenie posiadanego sprzętu, mebli czy wyposażenia.

Trudno powiedzieć, czy ubezpieczenie nieruchomości stanowi wystarczającą ochronę przed jej splądrowaniem, ale na pewno pomaga finansowo w przypadku, gdy do kradzieży dojdzie. Podobnie w przypadku nieszczęśliwego wypadku - dzięki ubezpieczeniu szybciej przeprowadzimy remont lub naprawimy szkody.

Zabezpiecz okna i drzwi

Specjalnie zabezpieczane drzwi, okna z dodatkowymi antywłamaniowymi roletami czy zamki w drzwiach, które zwiększają bezpieczeństwo to elementy wyposażenia, w które warto zainwestować.

Drzwi powinny być dodatkowo wzmocnione np. blachą stalową, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko ich wyważenia. Same drzwi powinny mieć specjalne atesty antywłamaniowe. Są one oznaczane literami alfabetu (od A do C) i zabezpieczają drzwi przed wyważeniem nawet do 6 minut (klasa C), gwarantując jednocześnie zniżki z tytułu ubezpieczenia nieruchomości.

Montowanie rolet antywłamaniowych warto uzupełnić o czujnik włączający o określonej godzinie światło, aby sprawiać wrażenie, że w mieszkaniu są domownicy. Inwestycja w antywłamaniowe folie czy szyby nie zawsze ma sens, bowiem złodzieje nie spowodują hałasu wybijaniem szyb, ale wejdą do domu czy mieszkania podważając okna przy futrynie.

Wstaw kraty, blokady i wzmocnienia

Kraty w oknach to teoretycznie dobry pomysł, ale jedynie wtedy, gdy mają one wystarczającą grubość i są zainstalowane od wewnątrz. Na montaż krat na zewnątrz należy uzyskać zgodę administratora budynku. Jednak kraty mogą także stanowić realne zagrożenie w przypadku pożaru.

Do zabezpieczenia okien niezbędne są specjalne antywłamaniowe okucia czy blokady, które można zamontować bez konieczności nawiercania otworów w ramie okiennej.

Zatrudnij ochronę, zamontuj czujniki

Osoby mieszkające na strzeżonych osiedlach zwykle płacą za zatrudnionych ochroniarzy, którzy co kilka godzin mają obowiązek przejść po całym osiedlu. Z kolei posiadacze domów mogą skorzystać z całodobowej ochrony, którą zapewni profesjonalna firma ochroniarska.

Jednak także wtedy w domu czy w mieszkaniu warto zamontować specjalne czujniki ruchu, które będą w odpowiedni sposób reagować na niepożądane działania. Takie czujniki czy specjalnie zainstalowane kamery mogą dodatkowo przekazywać obraz na tablet czy komputer, do którego mieszkańcy mogą mieć dostęp online.

Specjalne systemy komputerowe nie tylko rejestrują wszelkie działania, ale również idealnie symulują obecność domowników poprzez włączanie i wyłączanie światła czy telewizora o wybranych godzinach. 100 zł, bo tyle kosztuje taki włącznik, wystarczy, aby zmylić skutecznie potencjalnych złodziei.

Nie ma jak sąsiad

Choć to coraz rzadziej wykorzystywane zabezpieczenie, to jednak sprawdza się, zwłaszcza w przypadku bloków mieszkalnych. Zaufany sąsiad może zadbać o to, aby zebrać położone na wycieraczce czy wepchnięte między framugę ulotki. Może także regularnie wchodzić do mieszkania, otwierać okna czy włączać światło wieczorem, aby sprawiać wrażenie, że w mieszkaniu ciągle ktoś jest. Zamiast sąsiada może być to ktoś ze znajomych czy członek rodziny.

Każde z dodatkowych zabezpieczeń warto wstawić odpowiednio wcześnie, aby ich montaż tuż przed wyjazdem nie wzbudził zainteresowania osób postronnych. Inwestycja w dodatkowe zabezpieczenia jest inwestycją na lata, a jej wartości nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Spokój i bezpieczne mieszkanie są przecież bezcenne.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie