Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Zimowa pora może dać w kość nie tylko nam, ale również odbić się negatywnie na kondycji naszego ogrodu. Co zrobić, aby nasze rośliny przetrwały nadchodzące mrozy?

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Kilka wskazówek dla ogrodniczych pasjonatów

Zadbany ogród to prawdziwa ozdoba domu i wspaniałe miejsce na wypoczynek. Zima to dla starannie pielęgnowanych przez cały rok roślin najtrudniejszy okres. Większość z pasjonatów ogrodnictwa stara się złagodzić negatywne efekty pogody i ograniczyć straty, a tym samym zaoszczędzić na odnowie naszej zielonej przestrzeni na wiosnę.

Jak przygotować ogród przez nadejściem najchłodniejszej pory roku?

 

Dowiedz się jak najwięcej

W celu jak najodpowiedniejszego przygotowania ogrodu do zimy musisz dowiedzieć się możliwie dużo o samych roślinach będących jego ozdobą. Wiele z nich sprowadzono do Polski z miejsc o łagodniejszym klimacie, w związku z czym nie będą one przystosowane do srogich środkowoeuropejskich zim. Jednym z najważniejszych szczegółów będzie odkrycie ich miejsca pochodzenia, które pomoże nam w ocenie koniecznych zabiegów zabezpieczających.

Sprawdź jakiej ochrony wymagają poszczególne rośliny - niektórym wystarczy jedynie fizyczna osłona, inne mogą wymagać przechowania w ogrzewanym pomieszczeniu. Porad warto poszukać w internecie lub w specjalistycznych sklepach, które zajmują się sprzedażą roślin.

Późnojesienne przygotowania

  • Listopad to najczęściej ostatni dzwonek na wykonanie ostatnich cięć pielęgnacyjnych. Pamiętajmy, aby ten zabieg wykonać odpowiednimi narzędziami i w profesjonalny sposób.
  • Kiedy temperatura spada w okolice 0 stopni Celsjusza, a dni robią się pochmurne, lecz bezdeszczowe, warto obficie podlać ogrodowe rośliny.
  • Dodatkowo, zajmijmy się przygotowaniem warstwy ochronnej, zabezpieczającej przed nadmierną utratą wilgoci i głębokim zamarzaniem gleby. Pokrycie powinno składać się z naturalnych materiałów takich jak zgrabione wcześniej liście, kora czy torf.
  • Warto sporządzić też odpowiednią osłonę dla naziemnych części roślin – otulina może być wykonana z gałązek drzew iglastych, na przykład świerku czy jodły, ze słomianych mat albo zakupionych w sklepach ogrodniczych agrowłóknin. Mniejsze i bardziej delikatne roślimy można zabezpieczyć chochołami.
 

Meble i narzędzia

Zima nie oszczędza nie tylko roślin, ale także mebli ogrodowych i stosowanych przez nas narzędzi.

Meble warto na zimę przenieść do garażu lub ukryć w wiatce. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto je przynajmniej umyć i zakonserwować, używając w tym celu odpowiednich preparatów do mebli lub oleju do drewna. Przed nastaniem mrozów warto też schować ogrodowe narzędzia i kosiarki do trawy, zadbawszy wcześniej o ich wyczyszczenie i zabezpieczenie z użyciem smaru.

Zimowi goście

Zimą warto zadbać nie tylko o nasze rośliny. Istnieje sporo gatunków ptaków, które zostają w naszym kraju w chłodne dni. Przygotowanie niewielkiego karmnika i zostawianie niewielkich porcji pokarmu z pewnością pomoże zwierzętom w przetrwaniu zimy. Odwiedziny niezapowiedzianych gości to również przyjemna niespodzianka.

Ogród wygląda pięknie również zimą, gdy rosnące w nim drzewka iglaste przykryte są czapami białego śniegu. Zadbajmy jednak o to, by nadejście wiosny nie wiązało się z koniecznością szacowania pozostałych po przejściu zimy start, a jedynie organizacyjnymi porządkami przygotowującymi rośliny na nadejście cieplejszej pory roku.

WARTO PRZECZYTAĆ:
Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą? »
Zimowy niezbędnik kierowcy »
Kilka porad jak oszczędzać zimą »
5 sposobów na bardziej bezpieczne mieszkanie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie