Zagrożenia konta bankowego

Internetowe konta bankowe są szczególnie narażone na atak przestępców. Jak hakerzy wykradają nasze pieniądze?

Zagrożenia konta bankowego
Nie-bezpieczny dostęp do środków na koncie

Nagłaśniane przez media historie wirtualnych przestępstw sprawiają, że posiadacze internetowych kont bankowych ze szczególną ostrożnością dbają o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, aktualizując legalne wersje najlepszych programów antywirusowych i nie udostępniając nikomu danych pozwalających na logowanie w systemie. Hakerzy są jednak w stanie obejść nawet takie zabezpieczenia. W jaki sposób okradają nasze konta bankowe?
 

Zagrożone konta bankowe - na co uważać?

 

Czy to napewno mój bank?

Najczęściej stosowanym przez hakerów sposobem uzyskania dostępu do poufnych danych klienta pozwalających na zalogowanie się w systemie internetowym bądź autoryzację wykonywanych przelewów jest nadal podszywanie się pod bank.

Niespodziewający się zagrożenia klient może otrzymać niewzbudzającego podejrzeń maila z banku z prośbą o wpisanie loginu i hasła na stronie, link do której umieszczony jest w tekście wiadomości.

Wiadomości wysyłane przez cyberprzestępców często nie różnią się od oryginalnych bankowych maili ani szatą graficzną, ani stosowaną czcionką, ani kolorystyką logo banku. Podejrzenia wzbudzić mogą jedynie często trudno zauważalne podczas pierwszego odczytu drobne błędy gramatyczne, składniowe czy ortograficzne.

Inną często spotykaną różnicą są same strony, na które klienci zostają przekierowani. Warto sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa witryny, który wykrywany jest przez naszą przeglądarkę lub porównać otrzymany w wiadomości URL (adres strony) z portalem naszego banku.

Przypominamy również, iż każdy bank ma swoje metody weryfikacji danych klienta. Jeśli na stronie z wiadomości zostaniemy poproszeni o niespotykane dane, np numer karty płatniczej, nie dajmy się nabrać.

⇒ Koniecznie przeczytajBezpieczne pieniądze: Czym jest phishing?

 

Zawirusowana wiadomość

Przestępcy próbują też zdobyć dostęp do kont bankowych dzięki instalowaniu na komputerach użytkowników kont internetowych wirusów. Najnowsze wersje niechcianych programów są często niewykrywalne nawet dla najlepszych programów antywirusowych.

Złodzieje muszą następnie jedynie podstawić klientowi fałszywą stronę banku, nakłaniającą do zalogowania lub wykonania innej niewinnej czynności (np. potwierdzenia numeru telefonu), podczas gdy sami operują na naszym koncie bankowym. Wszystko dzięki zdalnemu do niego dostępowi umożliwionemu przez złośliwe oprogramowanie i wpisany przez nieświadomego klienta banku kod autoryzacyjny. Zatwierdzenie dokonywanych przez siebie transakcji, przede wszystkim przelewu środków na swoje własne konta bankowe, staje się wtedy o wiele prostsze.

 

Przestępczy krok naprzód

Jednym z najlepiej zaprojektowanych wirusów, które pomagają w przejęciu pieniędzy klientów banków jest Banatrix.

Głównym celem tego złośliwego oprogramowania jest podmienienie danych adresata wykonywanych przez użytkownika bankowego rachunku przelewów. Niespodziewający się ataku klient zatwierdza przelew, będąc pewnym, że pieniądze trafią do wskazanego przez niego adresata, podczas gdy wirus dawno już zamienił określone dane na nowy numer przestępczego rachunku bankowego.

Często nawet zatwierdzenie i sfinalizowanie transakcji nie pozwala na odczyt właściwego numeru konta, na które wysłane zostały pieniądze – użytkownik wciąż widzi jedynie wpisane przez siebie dane adresata.

 

Aplikacyjne haczyki

Przestępcy wykorzystują również mobilność klientów bankowych. Chociaż większość aplikacji przygotowywanych przez banki jest bardzo bezpiecznych i przygotowanych w certyfikowany sposób, powinniśmy ufać jedynie sprawdzonym źródłom dostępu do nich. Aplikację najlepiej ściągnąć bezpośrednio ze strony internetowej banku i upewnić się, że instalowanie oprogramowanie ma nazwę i wymagania takie same, jak te wymienione na portalu.

Uważajmy również na instalowane aktualizacje, nie tylko aplikacji bankowych, ale również pozostałych, z których korzystamy regularnie. Złodzieje posiadają bowiem możliwość przejmowania wiadomości autoryzacyjnych, które otrzymujemy z banku. Takie dane w połączeniu z uzyskanym nielegalnie dostępem do naszego konta bankowego mogą łatwo doprowadzić do wyczyszczenia rachunku do zera czy wpędzeniem nas w długi.


Internetowe konta bankowe są częstym celem ataków cyberprzestępców. Starajmy się w miarę możliwości chronić nasze dane, dokładnie czytać otrzymywane z ramienia banku wiadomości email i przyglądać się wszystkim koniecznym do zatwierdzenia dzięki unikalnym kodom wysyłanym na telefony komórkowe operacjom.

 
DO PRZECZYTANIA:
Czy konto internetowe jest bezpieczne? »
6 zasad jak bezpiecznie pożyczać przez internet »
Czy wiesz jak rozpoznać bezpieczny e-sklep? »
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu »
Ubezpieczenie karty płatniczej: tak czy nie? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie