Zakupy świateczne: co kupić a co przygotować w domu?

Do Bożego Narodzenia nie zostało już wiele czasu – za niecały miesiąc usiądziemy z rodziną do Wigilii. Jak sprawić, aby święta wyszły idealnie i jak zaplanować zakupy, aby wyszło taniej niż zwykle.

Zakupy świateczne: co kupić a co przygotować w domu?
ABC przedświątecznej gorączki zakupowej

Gorączka świąteczna to chyba najbardziej stresujące zakupy w roku dla każdego. Nie tylko mowa tu o prezentach, ale również o zakupach spożywczych i dekoracji.

Jak zaplanować ekonomiczną Wigilię, co lepiej przygotować samemu, a na co wydać pieniądze bez obawy, że przepłacimy?

PREZENTY I DEKORACJE

Wiadomo, że prezenty będą stanowiły 70% naszego świątecznego budżetu, możemy jednak nieco go odchudzić, jeżeli samodzielnie wykonamy kartki świąteczne i opakowania na prezenty. Możecie wykorzystać w tym celu stare gazety, wstążki, papier śniadaniowy, sznurki – istnieje wiele ciekawych i niebanalnych sposóbów na oryginalne opakowanie. Będzie z całą pewnością bardziej atrakcyjne niż typowa torba z Mikołajem.

Dekoracje świąteczne to także zakupy, gdyż musimy wydać pieniądze na choinkę, świece itd, jednak jeżeli zdecydujecie się na wykonanie ozdób oraz stroików samodzielnie, gwarantujemy, że wydacie mniej, niż za gotowe dekoracje. Poza tym nasze własne bombki, łańcuchy czy stroiki będą oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.

ZAKUPY SPOŻYWCZE

 

RYBY, czyli Pan Karp

Nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez karpia. Supermarkety bardzo często oferują niskie ceny i dobrą jakość. Polecamy przygotować go samodzielnie – świetnie smakuje w wersji w warzywach oraz smażony – nie kupujcie gotowego karpia, cena nie jest warta zachodu, a i smak będzie zdecydowanie lepszy, nawet jeżeli będzie to wasza premiera w kuchni.
Opłaca się jednak kupić już gotowe śledzie – zaoszczędzimy sobie czasu na przygotowanie sosów czy specjalnych marynat w oleju. Warto jednak kupić śledzie dobrej jakości.

BARSZCZ Z USZKAMI

Tradycyjna świąteczna zupa to oczywiście niezastąpiony element Wigilii. Jest ona niesłychanie tania w przygotowaniu, dlatego polecamy nie kupować gotowego barszczu. Jeżeli mamy czas i ochotników do pomocy, radzimy wykonać samodzielnie uszka. Wykonanie jest czasochłonne, ale przy okazji może stać się pretekstem do rozpoczęcia tradycji rodzinnej wspólnego lepienia. Uszka najlepiej lepić 24 grudnia, a następnie przykryć je ściereczką, aby nie wyschły.
Na naszych stołach bardzo często goszczą także pierogi. Podobnie, jak uszka – radzimy wykonać je samodzielnie, bądź z pomocą najbliższych. Nie ma nic lepszego jak te swojskie, z kapustą i grzybami.

PIERNIKI

Radzimy nie zostawiać upieczenia pierników i świątecznych ciasteczek tuż przez Bożym Narodzeniem. Najlepiej zabrać się za to kilka tygodni przed Wigilią. Domowe wypieki i dekorowanie ich z całą rodziną to czysta frajda. Zainwestujcie w czas i przekonajcie się, że zakupy gotowych pierniczków to nie to samo, co te wykonane przez nas w domu.

MAKOWIEC

Ciasto, które warto kupić gotowe to na pewno makowiec. Jeżeli macie w rodzinie kogos, kto specjalizuje się w jego wypieku, problem Was nie dotyczy. Jednak jeśli nie macie takiego przywileju, odwiedźcie ulubioną cukiernię i zamówcie dobry tradycyjny makowiec na Boże Narodzenie. Zakupy połączcie z wizytą w piekarni: zaopatrzcie się w dobry chleb, bułkę tartą – przyda się do smażenia karpia i innych ryb.

KOMPOT Z SUSZU

Suszone owoce i bakalie to zakupy obowiązkowe każdej przedświątecznej gorączki. Suszone morele, orzechy, migdały – kupcie ich spory zapas. Przydadząs się do makówek, kutii i kompotu z suszu. Jeżeli zostaną, nic straconego – zawsze je wykorzystacie.

 

Życzymy udanych zakupów i pysznych domowych  wypieków!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie