Co warto wiedzieć zanim kupisz używany samochód

Wybierając używany samochodów, pamiętajmy, by dokładnie przyjrzeć się dokumentom i numerom pojazdu oraz sprawdzić jego stan techniczny u zaufanego fachowca.

Co warto wiedzieć zanim kupisz używany samochód
Jak nie kupić samochodowego kota w worku?

Zakup używanego samochodu to inwestycja powodowana poszukiwaniem dobrej jakości idącej w parze z niewygórowaną ceną. Zanim zdecydujemy się jednak na sfinalizowanie transakcji i wymianę ostatniego uścisku dłoni ze sprzedającym, sprawdźmy, czy o wybranym samochodzie z drugiej ręki wiemy już tyle, ile wiedzieć powinniśmy, by uniknąć przykrych niespodzianek.
 

Rozważny zakup używanego samochodu

 

Samochód używany – liczy się przebieg

Dla większości z nas jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie używanego auta jest niski przebieg.

Doskonale wiedzą o tym nieuczciwi sprzedający, którzy celowo zaniżają przebieg wystawianego na sprzedaż samochodu, starając się zwiększyć jego rynkową wartość. Procedura ta jest prawnie zabroniona, a wykrycie zaniżonego przebiegu stosunkowo trudne. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem samochodu sprawdzić historię pojazdu – obok dat kolejnych przeglądów powinny widnieć również informacje o odnotowanym wtedy przebiegu.
 

Auto po przejściach

Samochód używany znacząco traci na wartości w przypadku, gdy nie jest autem bezwypadkowym – każda kolizja i stłuczka wiążą się bowiem z uszkodzeniami wpływającymi na jakość i wydajność auta.

Sprytni sprzedający mogą chcieć ukryć przeszłe uszkodzenia, poddając samochód używany gruntownemu remontowi przed wystawieniem go na sprzedaż. Często inwestują wtedy w "czyste" dokumenty auta, zatajające informacje o wszelkich wypadkach i naprawach. Przed zakupem samochodu upewnijmy się, że zaprezentowane nam dokumenty nie noszą śladów czyszczenia w postaci pojawiających się w treści warranty returned czy reconditioned.

Warto sprawdzić również wnętrze pojazdu - być może nowe pokrowce na siedzeniach kryją zniszczoną tapicerkę? Przetestujmy czy możemy bez problemu zmienić ustawienie siedzeń, rozłożyć je i złożyć. Upewnijmy się czy wbudowane radio działa tak, jak powinno a wspomniana w opisie klimatyzacja to nie zwykły nawiew.
 

Numer identyfikacji pojazdu

Samochód używany nie zawsze pochodzi z legalnych źródeł, a kradzione auta wystawiane są na sprzedaż z numerem identyfikacji pojazdu (VIN) przyporządkowanym zarejestrowanym samochodom.

Aby upewnić się o legalnym pochodzeniu samochodu warto przyjrzeć się wszystkim widocznym na aucie numerom VIN (powinny one być widoczne m.in. na desce rozdzielczej i naklejkach na drzwiach), zestawiając je z numerem widocznym w dokumencie pojazdu. O pomoc poprosić można również policję, która prowadzi bazę zarejestrowanych numerów VIN.
 

Używane samochody wybieraj z głową

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie samochodu warto nie tylko przyjrzeć się wszystkim dokumentom samochodu i ocenić, czy właściciel dbał o auto korzystając z autoryzowanych serwisów i dokonując regularnych przeglądów. Skorzystajmy również z pomocy fachowca, który pomoże ocenić faktyczny stan pojazdu oraz wskazać ewentualne usterki bądź sprytnie ukryte uszkodzenia. 

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z jej treścią, szczególnie kupując auto z komisu. Pamietajmy, iż odpowiedzialność za pojazd przechodzi w nasze ręcę dopiero w dniu zakupu. Spróbujmy również wynegocjować "okres przejściowy", który pozwoli nam na praktyczne sprawdzenie stanu pojazdu. 

Wybór samochodu używanego spośród zalewających Internet i lokalne ogłoszenia ofert nie jest prosty. Pamiętajmy, by nie ulegać podejrzanie tanim ofertom i przed sfinalizowaniem zakupu dokładnie przyjrzeć się dokumentom oraz samemu samochodowi, korzystając z pomocy fachowców.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie